Proč ve Spartě propadl Solbakken: liga i opatrný styl. Byl jako spící panna

Mizí (i když zatím na omezený čas) s cejchem neúspěchu. Tak to je. Od Markuse Solbakkena, norského elegána, který před rokem dorazil do fotbalové Sparty jako malý klon Tomáše Rosického, se čekaly divy. S cenovkou 50 milionů korun byl možná svázaný, ale to není omluva. Minimálně jaro stráví ve druhé italské lize. „Toskánsko je krásný kraj,“ usměje se expert deníku Sport Jakub Rada při zmínce o Norově angažmá v Pise, která usiluje o postup do Serie A. Bývalý záložník Sparty, Hradce či Mladé Boleslavi, hráč se starty v reprezentaci, komentuje důvody, proč syn trenéra norské reprezentace v Praze strádal.
Očekávání
I ta ho mohla semlít. Na Solbakkena Sparta dlouho čekala, bojovala o něj. Sportovní ředitel Tomáš Rosický v případě přestupu ze Stavangeru poprvé použil slovo fackovaná. Nakonec záložníka přetáhl do Prahy – a všichni byli logicky zvědaví, jak se předvede. Měl přinést takzvaný tempodriblink (synonym pro jeho hru), kreativitu.
RADA: „Tím, že po něm Sparta toužila, přestup nebyl úplně jednoduchý, vlastně dostal takovou reklamu, že je to velice zajímavý hráč. Očekávání byla veliká a sám za sebe musím říct, že jsem se na něj těšil.“
Systém
Ve Stavangeru byl zvyklý na trojčlenné obsazení střední zálohy. Jenže dorazil do Sparty, která pod trenérem Brianem Priskem brala titul a postup v Evropské lize do jarní části s formací užší o jednoho člena. Bylo potřeba, aby se dostalo na tři útočníky. Solbakken se vlastně více předvedl až po změně systému, který přišel na konci podzimu 2024.
RADA: „Když hraješ vyloženě na dva, čehož se Sparta dogmaticky držela, máš jiné úkoly. Nemáš rozhodně takovou volnost, jako když je v té formaci desítka. To mu uškodilo, navíc ve středu se etablovala dvojice Kairinen, Laci, byly to stálice.“
Povaha
Jedna ze zásadních věcí, tak to prostě je. Solbakken se choval vyloženě introvertně, například na cestách na poháry prakticky vždy nasadil velká bílá sluchátka, zůstal v bublině. Ani při trénincích nebyl na place slyšet, přitom angličtinu má brilantní. Byl jako spící panna. Navíc ho v létě minulého roku drsně (a naprosto pochopitelně) srazila tragická událost v rodině.
RADA: „Samozřejmě je to pro mě těžké komentovat, protože ho neznám a nemám informace, jak zapadl. Solbakken ale působí chladným dojmem, není to dravec jako Laci. Na druhou stranu Kairinen je podobný – a ten zapadl.“
Styl
Solbakken je elastický, skvěle pohybově vybavený, technický. Na druhou stranu ne tak ostrý v soubojích, například hlavičkové střety jsou vyloženě jeho slabinou. Ve Spartě se navíc nepřehoupl z hráče udržovače do kreativního módu, který předváděl v Norsku. Byl příliš opatrný, i když malý vzorek čísel ukazoval, že je schopný hrát do kolma, rychleji vpřed.
RADA: „Typologicky to je hrozně zajímavý hráč. Krásně se na něj dívá. I když nemám úplně rád, když se mluví o číslech, tak ta jeho mě zarážejí. Může mít vliv, co se týče rozjezdu akcí, výběru prostoru, ale pořád potřebuje něco přidat.“
Liga
Česká soutěž mu zkrátka nesedla. Je silová, soubojová, plná nabušenců. Tak trochu éterický střeďák v ní se svým lehkým pohybem strádal, což je chyba jeho i výběru hráče, který se ani za rok nedokázal přizpůsobit. Kairinen, Laci, Sadílek nejsou žádní bijci, ale jsou mnohem odolnější, což Solbakkena odsunulo mimo hru.
RADA: „Nastavení ligy mu nepomohlo. Je extrémně organizovaná, hodně defenzivní, když to řeknu přímočaře, furt máš někoho za zadkem. Bylo to vidět, že nedostával šance ani ve chvíli, kdy se Spartě nedařilo. Neznamená to ale, že přijde do Itálie a nebude výborný.“