Horník (re)startoval Chomutov i kariéru. Cíl splnil, chválí ho klubový šéf | iSport.cz
30. června 2012 • 05:05

Horník (re)startoval Chomutov i kariéru. Cíl splnil, chválí ho klubový šéf

Autor: Radim Trusina
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Příbram - Slavia: Musa prorazil beton! 1:0 pro sešívané, pomohl Zima rukou?
Trpišovský chválil Příbram: Poklona, udělali nám zápas těžký
VŠECHNA VIDEA ZDE

Přišel, aby pomohl pro Chomutov zachránit třetí ligu, jenže on atakoval postupové příčky, a dokonce se mluvilo i o první lize! Ivan Horník zažil po návratu do fotbalu, kdy byl téměř osm let mimo kvůli trestu za korupci, famózní jaro. Jako sportovní ředitel nastoupil v zimě a za pár měsíců tým vytáhl ze třetího místa od konce na pátou pozici. „Je to týmová práce, sám bych nic nedokázal,“ odmítá zásluhy 61letý Horník.Fotbalisté Chomutova pod dohledem Ivana Horníka na jaře válcovali třetí ligu. Když v klubu začal, měl jen 17 bodů a třepal se o záchranu. Soutěž ale končil s 51 body – ve druhé polovině ČFL na tom byly lépe jen postupující Pardubice, které získaly o tři body víc než Chomutov a vítězná Chrudim. „V našich silách bylo čtvrté místo, na to jsme ztratili bod,“ hodnotí Horník. „Byli jsme i mezi aspiranty na druhou ligu.“

Pokud by Most nedostal licenci, což byla jedna z variant, přišel by na řadu Chomutov. „V tuhle chvíli by to ale nebylo to pravé ořechové. V první řadě musíme mít pevnou ekonomiku, je třeba postavit ji od základů. Pak můžeme vybudovat opravdu silné mužstvo, aby to nebylo jen rychlé vzplanutí, které brzy zhasne,“ říká Horník.

Se sportovní stránkou je v tuhle chvíli v Chomutově spokojenost. „Ivan stoprocentně splnil zadaný cíl. Měl na starosti sestavení týmu, který by zachránil třetí ligu. To, čeho jsme dosáhli, je obrovský úspěch, na kterém má velký podíl. Dokázal mančaft skloubit, měl rozhodovací moc s tím, že ručí za celý sportovní úsek, který pořádně nastartoval,“ chválí Jiří Záruba, šéf chomutovského fotbalu.

Byl to opravdu hodně povedený (re)start. Horník těžil ze svých perfektních kontaktů ve fotbalovém prostředí, díky kterým získal v zimní přestávce za výhodných podmínek osm posil ze Sparty, Teplic či Jiren.

„Taky přinesl některé věci z profesionálního fotbalu, co se týče přístupu. Po téhle stránce se u nás zvedla laťka,“ pokračuje Záruba. „Je to osobnost, kluci na něj nahlíželi jinak, brali ho, protože ve fotbale něco dokázal,“ připomíná tři mistrovské tituly se Spartou a dvě třetí místa se Žižkovem.

Tam se také „proslavil“ díky odposlechům z korupční kauzy. Poté, co mu soud odpustil druhou polovinu z desetiletého zákazu působení ve fotbale, si dává pozor, aby se dostal do minimálního kontaktu s rozhodčími.

Horník teď vládne v Chomutově
Horník teď vládne v Chomutově

„Bylo to jeho první přání, aby neházel negativní světlo na celý klub. Pro nás je důležité, že si na rozhodčí v našich zápasech nestěžoval ani jeden soupeř. Ivan si prožil dost, poučil se, chce se věnovat jen sportu, na který má čuch,“ říká Záruba a Horník ho doplňuje. „S rozhodčími se pozdravím, i mezi nimi mám kamarády, a ty neměním. Snažím se jim ale vyhýbat, abych nedával šanci spekulacím, i když fámám se stejně neubráním.“

Na Horníkův příchod do klubu nebyly žádné negativní ohlasy. Šéf Záruba ho probíral se sponzory, žádný prý nebyl proti. Dnes se Horník účastní i jednání o novém sponzorovi chomutovské mládeže, kterou chtějí v klubu výrazně pozvednout. I to je jeho úkol. „Je ohromně pracovitý, fotbalem žije 24 hodin.

Můžete mu zavolat ve tři ráno a řešit s ním fotbalové věci, není to pro něj problém,“ prozrazuje Záruba a jeho slova potvrzuje i fakt, že Horník na dotazy Sportu odpovídal z dovolené.

Ta by se asi hodně zkrátila, pokud by se vrátil do ligy. O jeho služby se zajímala Slavia, do svého Jablonce ho chtěl přetáhnout i šéf FAČR Miroslav Pelta. A na webu Chomutova se objevila zpráva, že by Horníka klub nedal ani za milion... „To byly jen spekulace. Jsem rád, že mi dal Chomutov šanci, splnili jsme bod A, teď nás čeká B. Jsem ambiciózní člověk, nemám rád, když se věci nedotáhnou do konce. Uvidíme, jestli se nám podaří zajistit ekonomiku, jak bychom si představovali,“ říká Horník. „Práce tady mě baví, fotbal je jen jeden, i když je to v Chomutově o jiných penězích než v lize.“

Ivan Horník na lavičce ChomutovaIvan Horník na lavičce ChomutovaFoto Michal Beránek Sport
Pro dokreslení představy: Chomutov ročně hospodaří s 6 až 7 miliony korun na celý klub, což je na ČFL lepší průměr. „Pokud by měl Ivan k dispozici víc peněz, sestaví skvělý tým,“ má jasno Záruba.

Pomoct v lákání hráčů všech věkových kategorií může i nový stadion v Chomutově, který splňuje přísné ligové parametry FAČR: vyhřívaný trávník, umělé osvětlení, 4600 míst k sezení. Nádherný stánek patřící městu, který byl vybudován díky evropským dotacím, bude otevřený 12. července přátelským zápasem se Spartou.

Ve fotbalovém zákulisí se dokonce probírala i možnost fúze s Ústím nad Labem, které nemohlo postoupit do ligy kvůli nevyhovujícímu stadionu. „To byly jen výkřiky do tmy, o ničem jsme nejednali,“ odmítá Záruba.

Pokud FC Chomutov projde výběrovým řízením jako nejvhodnější kandidát na užívání arény (jiná varianta zní nelogicky), měla by se tady hrát třetí liga. To by byl naprostý unikát! Ideálně v pátek večer pod světly, což by se Horníkovi líbilo.

„Stadion přiláká malé špunty i hráče áčka. Ale jen nová aréna dobrý fotbal nepřinese, nic nevyhraje,“ říká Horník. „Momentálně nemáme tým, který by drtil soupeře ve třetí lize a hrál o postup. S jídlem roste chuť, chceme hrát ve špičce třetí ligy, ale všechno bude záležet na tom, jaké budeme mít podmínky, což se brzy uvidí.“

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud