Dukla Praha se vrací mezi fotbalovou elitu!

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Fotbalisté Dukly Praha se po sedmnácti letech vracejí do první ligy. Jedenáctinásobní mistři si postup zajistili v dnešní předehrávce 27. kola, v níž porazili Kladno 3:1 góly Bergera, Chigoua a Mikuly. V čele tabulky tak mají dvanáctibodový náskok na třetí Jihlavu a zásluhou lepších vzájemných zápasů již nemohou o postup přijít.

Jistota postupu se však nezrodila bez komplikací. Dukla sice začala velkým tlakem a v úvodních 12 minutách si vytvořila tři velké šance, ale Pázler a dvakrát Chigou ztroskotali na brankáři Jakubovovi. A pak přišel trest.

Po chybě v domácí obraně se v 15. minutě sám ve vápně ocitl Holub, brankář Rada mu skočil pod nohy a rozhodčí Damkové nezbývalo než zapískat penaltu. S ní si chladnokrevně poradil Wojnar.

Dukla se poté trápila, ale těsně před poločasem přišlo vysvobození, když Pázlerovu střelu dorazil do branky Berger. Navíc hned minutu a půl po změně stran rozehrál Berger rohový kop, ve vápně byl nejdůraznější Chigou a dotlačil do branky postupový gól.

Tomáš Berger vyrovnává.

Pro kamerunského střelce to byla již osmnáctá trefa v sezoně, po které se osamostatnil v čele tabulky střelců. A když v 60. minutě přidal po další Bergerově standardní situaci třetí gól stoper Mikula, mohly na Julisce začít oslavy postupu.

Dukla Praha se tak vrací do ligy poprvé od roku 1994, kdy po finančních problémech tým spadl do třetí ligy. V roce 1998 se sice do ligy vrátila, ale to již klub přesídlil do Příbrami. Až v roce 2007 se Dukla obrodila v Praze po sloučení s Jakubčovicemi a o čtyři roky později slaví návrat mezi elitu.

27. kolo druhé fotbalové ligy:

Dukla Praha - Kladno 3:1 (1:1)

Branky: 38. Berger, 47. Chigou, 60. Mikula - 15. Wojnar z pen.
Rozhodčí: Damková - Košec, Koval. ŽK: Rada - Holub, Wojnar. Diváci: 1158.

Dukla: Rada - Hašek, Mikula, Vorel, Vrzal - Gedeon - Pázler (59. Svatonský), Malý (69. Přeučil), Hanousek, Berger - Chigou (85. Jirouš). Trenér: Kozel.

Kladno: Jakubov - Procházka, Samek, Macháček, Hajník - Sklenář, Wojnar, Radosta (64. Čurda), Holub, Kabele (71. Bartoš) - Jelínek (64. Puchmertl). Trenér: Peřina.

VIZITKA DUKLY
Rok založení: 1948 (původní armádní klub, jehož legitimním pokračovatelem je 1. FK Příbram)/2007 (znovuobnovený profesionální klub, který se hlásí k odkazu původní Dukly)

Klubové barvy: žlutá a červená

Největší úspěchy: 11x mistr ligy (1953, 1956, 1958, 1961-64, 1966, 1977, 1979, 1982); 8x vítěz Československého poháru (1961, 1965-66, 1969, 1981, 1983, 1985, 1990) - vše původní armádní klub
Stadion: Juliska (kapacita až 28.800 diváků, pro druhou ligu momentálně pouze 1830)

Trenér: Luboš Kozel

Největší současné opory: Filip Rada, Pavel Hašek, Jan Vorel, Patrik Gedeon, Dani Chigou

Ostatní: původní armádní klub byl založen v roce 1948 jako ATK Praha (Armádní tělovýchovný klub), první ligový titul získal o pět let později pod názvem ÚDA (Ústřední dům armády); po přejmenování na Duklu v polovině 50. let začalo nejslavnější období, jež v následujícím desetiletí přineslo týmu v čele s vicemistry světa z roku 1962 Josefem Masopustem, Ladislavem Novákem či Svatoplukem Pluskalem a později i brankářem Ivem Viktorem sedm titulů; Dukle se v té době dařilo i v evropských pohárech (nejlépe semifinále PMEZ 1967), celosvětový věhlas si získala díky čtyřem triumfům na Americkém poháru; další slavná éra (tři tituly a semifinále PVP) nastala na přelomu 70. a 80. let, kdy dres Dukly oblékali reprezentanti Zdeněk Nehoda, Ladislav Vízek, Jan Fiala a další; po roce 1989 nezískal slavný klub významnějšího obchodního partnera a začal uvadat; po jediné výhře v sezoně 1993/94 a sestupu z nejvyšší soutěže Dukla kvůli nedostatku financí spadla až do třetí ligy; strádající klub převzal podnikatel Bohumil Ďuričko, jenž zároveň koupil i druholigovou Příbram, kam po návratu zpět mezi elitu v roce 1997 převedl první tým, neboť se nedokázal dohodnout s armádou jako vlastníkem stadionu na Julisce (tam zůstaly pouze mládežnické celky); po vstupu nového obchodního partnera Marily zmizelo z názvu příbramského klubu jméno Dukla úplně; v roce 2001 vznikla spojením mládežnických celků původního týmu s Duklou Dejvice nová Dukla Praha, která po návratu na Julisku a několikaletém působení v nižších soutěžích získala o šest let později práva na druhou ligu sloučením s Jakubčovicemi; v druhé lize obsadila Dukla postupně 14., páté a šesté místo, než si letos s předstihem zajistila postup mezi elitu.