4. června 2020 • 15:20

Neshody na Žižkově. Majitel trvá na koupi stadionu, nájem za korunu nechce

Autor: ČTK, vmn
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Extraliga na Lapači? Chybí jen... Nejsilnější od sestupu, říká Tesařík. Co noví partneři?
TOP góly 28. kola: Ewerton z půlky jako Horváth i Vukadinovičovy jesle
VŠECHNA VIDEA ZDE

Majitel druholigového fotbalového klubu Viktoria Žižkov Martin Louda nesouhlasí s nabídkou Prahy 3 ohledně žižkovského stadionu. ČTK to sdělil jeho mediální zástupce Jakub Splavec. Klub chce stadion od radnice odkoupit, městská část v reakci nabídla možnost desetileté nájemní smlouvy za korunu a investic ze strany Prahy 3 a magistrátu ve výši 25 milionů korun. Louda uvedl, že městská část stadion zanedbávala a on je do něj ochoten investovat stovky milionů korun, ale nikoli v případě, že ho bude mít pouze v nájmu. Podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) jsou sliby Loudy nekonkrétní.Louda se ve čtvrtek podle Splavce sešel s vedením Prahy 3, ale dohody se dosáhnout nepodařilo. Původní Loudova nabídka byla na odkup stadionu za odhadní cenu s tím, že se zaváže jej zachovat a výrazně do něj investovat. Starosta Ptáček v reakci uvedl, že prodej nelze provést v požadovaném červnovém termínu a že radnice musí zaručit, že stadion a pozemky pod ním zůstanou určeny pro fotbal a ne například pro developerskou výstavbu.

Louda ve čtvrtek uvedl, že FAČR požaduje pro prodloužení licence investice do stadionu ve výši 50 milionů korun, které by radnice co nejrychleji musela provést. „My chceme vědět, zda je trojka připravena touto cestou jít,“ řekl. Nabídka radnice počítala s investicemi ze strany majitele ve výši 25 milionů.

Co říkáte na neshody ohledně žižkovského stadionu? Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz >>>

Radnicí nabídnutý pronájem na deset let za korunu je podle Loudy snaha přenést zodpovědnost za zanedbaný majetek na klub. „To je, jako kdyby vám někdo pronajal neudržované auto bez motoru. Vy ho sice dostanete do nájmu za korunu, ale abyste s ním mohl jezdit, musíte do cizího investovat spoustu peněz,“ popsal. Dodal, že jako pouhý nájemce navíc nemůže klub pro rozvoj areálu nic podstatného udělat. „Máme svázané ruce a například varianta toho, že by se celý kompletně zrenovoval, okamžitě padá. Nájem pro nás není variantou,“ řekl.

Louda, který se stal majitelem klubu v lednu, podle svých slov od té doby do jeho rozvoje investoval přes 50 milionů korun a další stamilionové investice plánuje. Odmítl, že by pro něj nákup stadionu byl pouze nákupem levného pozemku. „Chci vybudovat fungující A-tým, kvalitní mládežnickou základnu a jednoho dne dát Viktorce i vytoužený nový stadion. Klidně si dám do smlouvy, že pokud se tak nestane, trojce to do poslední koruny zaplatím,“ řekl.

Viktorii Žižkov hrozí ztráta profesionální licence, pokud neopraví stadion
Viktorii Žižkov hrozí ztráta profesionální licence, pokud neopraví stadion

Starosta Ptáček v reakci uvedl, že Louda nabízí „poměrně nekonkrétní příslib investic s výhledem na možnou stavbu nového stadionu“ bez jasného projektu. „Představa pana Loudy navíc je, že by se prodej uskutečnil za netržní cenu,“ řekl. Dodal, že pokud by byl na stole projekt stavby nového stadionu, musel by Louda nejprve předložit konkrétní záměr. Poté by radnice preferovala pronájem na 99 let za symbolickou cenu, případně vznik společného podniku, do kterého by pozemky vložila.

„Dovedeme jednat i o prodeji pozemku, ale za zcela jasných, transparentních a neprůstřelných podmínek za účelem výstavby stadionu,“ řekl dále Ptáček. Nabídka radnice tak je podle něj řešením do doby, než by se našla finální varianta. Pirátský zastupitel Prahy 3 Jiří Svrček k tomu dodal, že prodej bez jasných záruk a navíc za odhadní cenu by s ohledem na lukrativnost pozemků byl ze strany městské části „absurdním a velmi rizikovým krokem“. „Je třeba si uvědomit, že jen za 30 let změnil fotbalový klub čtyřikrát svého vlastníka a ten předposlední přivedl klub do nucené dražby,“ řekl.

Městská část měla s předchozími majiteli klubu problémy. S klubem se i soudila kvůli neuhrazenému nájmu. Podle starosty nový majitel všechny dluhy vůči městské části uhradil.

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana, deník Sport Titulní strana, deník SportFoto Sport

Vstoupit do diskuse
3

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud