Minulé grémium Ligové fotbalové asociace… To bylo přísné. Od sezony 2024/2025 je povinností druholigových klubů mít umělé osvětlení, od ročníku 2027/2028 i vyhřívání hrací plochy. Z dotčených klubů ale zní, že na to nemají a obávají se hlavně tří věcí: zúžení počtu týmů v profifotbale, negativní vliv na regionální fotbal v Česku a do velké míry zamezení prostupnosti druhé a třetí ligy. Ligová fotbalová asociace argumentuje nutností zvýšit kvalitu zázemí klubů, a že se tímto usnesením podaří zatlačit na municipality, které by mohly pomoci s financováním.
Vzpomínáte na závěr minulého třetiligového ročníku? Rezerva Slavie se chystala na finiš, postup do druhé ligy byl jejím cílem. Když o tom Sport psal, zjistilo se, že v podstatě nemůže nepostoupit. Drama bylo rychle vyřešené.
O licenci pro druhou nejvyšší soutěž totiž požádaly ze všech favoritů na postup pouze rezervy prvoligových mužstev, z moravskoslezské větve pak ještě Kroměříž. Tak tristní byl zájem o to jít výš, do profi fotbalu, ale hlavně to poukazovalo na aktuální stav stadionů a hracích ploch od třetí ligy níž.
A to ještě zdaleka nevešlo v platnost nové zpřísnění licenčních podmínek. Od sezony 2024/2025 musí každý účastník druhé ligy disponovat umělým osvětlením, a od podzimu 2027 mít i vyhřívaný trávník. Cílem je zatraktivnit soutěž pro vysílatele a pro partnery a taky to má pomoct ke zvýšení tlaku na regiony a města, aby svým fotbalovým klubům pomáhaly s rozvojem jejich zázemí a vybavenosti.
Jestli bylo dosud pro drtivou většinu třetiligových celků – z různých důvodů – břemeno licenčního řízení pro postup těžko splnitelné, tak za pár let hrozí, že bude v podstatě nereálné. Pro představu, v nadcházejícím ročníku druhé nejvyšší soutěže se nováčky stanou zmíněná Slavia B a z MSFL Sigma B.
„Prostupnost druhé a třetí ligy totálně zamrzne, a nás několik klubů ve druhé lize to ohrozí, tím se může narušit posloupnost při výchově hráčů, ti už pomalu budou růst jen v béčkách velkých prvoligových klubů,“ naráží předseda Vlašimi Petr Lajda na viditelný trend. Že do profesionálního fotbalu se příště pohrnou zase téměř výhradně rezervy – plzeňská, jablonecká, slovácká, ty o to stojí.
„Hrozí zánik regionálního fotbalu, a pak jsem zvědavý, odkud budou Liberec, Teplice nebo Jablonec brát ročně těch dvacet dětí, pro které si sem jezdí,
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
Koupit