Poprvé v této sezoně Evropské ligy našli přemožitele, ale přesto drží postupové naděje. Fotbalisté Sparty v prvním čtvrtinále Evropské ligy prohráli na hřišti favorizovaného Villarrealu 1:2. Oba góly vstřelil hostům útočník Cédric Bakambu, první padl už ve 3. minutě po chybě brankáře Davida Bičíka, který však pak svůj tým ve Španělsku několikrát podržel. O sparťanskou trefu se postaral na konci prvního poločasu. Odveta se hraje za týden na Letné.
Sparta nastoupila s uzdraveným Holkem na stoperu, musela se ale obejít bez zraněných záložníků Váchy s Jiráčkem a obránce Zahustela, který však byl i přes problémy s rukou napsán mezi náhradníky. V základní sestavě se poprvé na jaře v pohárech objevil Matějovský s Konatém. Na lavičce zůstal i nejlepší střelec Lafata, takže šanci v útoku dostal Juliš.
Letenští vstoupili do zápasu nejhorším možným způsobem a už ve třetí minutě prohrávali. Frýdek poslal malou domů Bičíkovi, jenž váhal s rozehrávkou, až jeho odkop zblokoval Bakambu, od kterého se míč odrazil za čáru. Ve třinácté minutě naopak Bičík hosty podržel, když si poradil s Castillejovou střelou zblízka.
Villarreal měl i nadále více ze hry a Spartu několikrát zachránil skvělými zákroky Bičík. Starosti trenérovi Ščasnému ale přidělali Brabec s Costou, kteří kvůli žlutým kartám přijdou o domácí odvetu. A také zranění Holka, kterého už ve 26. minutě musel vystřídat Kováč.
Přestože první poločas mohl skončit i pětibrankovým rozdílem ve prospěch Villarrealu, šlo se do kabin za vyrovnaného stavu. Sparta v nastavení využila ojedinělou návštěvu soupeřovy poloviny, když po rohu srovnal Brabec. Pražané dokázali to, co se v předchozích kolech nepovedlo Neapoli ani Leverkusenu - dát na Madrigalu gól.
Druhý poločas odstartoval téměř podobně jako ten první, ale Gaspar po rohu hlavičkoval jen do břevna. V 51. minutě se opět vyznamenal Bičík, jenž si poradil se Soldadovou střelou zpoza vápna. V 63. minutě už obrana Sparty neodolala - z hranice vápna se prosadil opět Bakambu. V 75. minutě znovu zazářil Bičík, když zlikvidoval nejen střelu Suáreze, ale i Bakambuovu dorážku.
Sparta prohrála v Evropské lize poprvé v sezoně. Její série neporazitelnosti trvala dvanáct zápasů a letenský celek přišel o možnost vyrovnat český pohárový rekord. Ten v letech 1994 až 1996 stanovila Slavia, která je také zatím jediným českým semifinalistou Poháru UEFA a jeho nástupce Evropské ligy.
Odveta na Letné se hraje příští týden a Sparta v ní bude kromě postupu do semifinále hrát také o prémii 40 milionů korun. V dosavadním průběhu pohárové sezony Pražané vydělali přes 180 milionů.
Villarreal CF - Sparta Praha 2:1 (1:1)
Branky: 3. a 63. Bakambu - 45.+4 Brabec. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Jaume - Costa, Matějovský, Brabec. Diváci: 22.000.
Villarreal: Asenjo - Gaspar, Bailly, Ruíz, Jaume (77. Marin) - D. Suárez, Trigueros, Soriano, Castillejo (62. Baptistao) - Bakambu (83. A. López), Soldado. Trenér: Marcelino.
Sparta: Bičík - Brabec, Holek (28. Kováč), Costa - Dočkal, Frýdek, Matějovský (88. Lafata), Mareček, Krejčí - Konaté, Juliš (73. Fatai). Trenér: Ščasný.