O Jemelku stálo Udine. Není to aktuální téma, řekl talent Olomouce | iSport.cz
Michal Kvasnica
13. července 2018 • 15:05

O Jemelku stálo Udine. Není to aktuální téma, řekl talent Olomouce

TOP VIDEA
BANÍK 2003-04 (I. část): Vrba měl obří vliv na titul. Jak se tým rodil?
Kvitová o zrušeném Wimbledonu: Můj oblíbený turnaj, ale jsou důležitější věci
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdyby Sigma nebyla proti, Václav Jemelka by už kopal v renomovanějším klubu. Zájemců o 23letého obránce se totiž po jeho premiérové ligové sezoně vyrojilo hned několik. Ryšavého tvrďáka však nyní čeká těžší šichta: navázat na výkony, které jej dostaly až do reprezentace, i bez parťáka Uroše Radakoviče. Zatímco srbský stoper využil své patnáctimilionové výstupní klauzule a zamířil do Sparty, Václav Jemelka paradoxně doplatil na to, že ji ve smlouvě nemá. Feyenoord, Udine, ale i celá česká špička tak zatím ostrouhala. Olomouc řekla jasné NE. „Možná jsem mezi jejich vytipovanými posilami, ale klub mě nepustí, takže odchod není téma,“ říká objev loňského ročníku.

První ligový start, gól, zájem velkoklubů, čtvrté místo se Sigmou, cena pro objev roku a na závěr premiérová pozvánka do národního týmu. Jemelkova sezona 2017/18 byla vskutku raketová. Ze skromného chování uničovského rodáka byste však nepoznali, že se aktuálně jedná o jednoho z nejžádanějších fotbalistů v Česku.

„Prostě super! Ale všechno se to seběhlo tak rychle, že o tom člověk ani neměl čas přemýšlet,“ usmívá se muž, který si ovšem na první reprezentační start musí ještě počkat. „Že jsem si v Rakousku nezahrál, bylo asi jediné minus,“ přiznává upřímně s měsíčním odstupem.

RENTGEN: Čím vyniká Jemelka z Olomouce? Umí v soubojích a je konstruktivní

O to větší motivaci bude mít Jemelka v nové sezoně. Tím spíš, když ví, že se na něj jezdí dívat skauti z věhlasnějších evropských soutěží. Italský server CalcioMercato například před pár týdny přišel s informací, že je levonohý stoper aktuálně v hledáčku Udine. „Jestli mě někdo sleduje, je to super, ale asi bych v Olomouci chtěl ještě zůstat. Musím se ukázat ještě v téhle sezoně,“ míní.

Jenže obhajovat úspěch ve skromných hanáckých podmínkách? Žádný med. A už vůbec ne v novém složení obranné čtyřky. „Uroš mi bude chybět, hodně jsme si spolu rozuměli i na tréninku. Ale Spartu mu přeju, je to největší klub u nás,“ vzkazuje kamarádovi.

Na soustředění v polském Mielci tak nyní probíhá intenzivní hledání pravého stopera. Varianty, koho k Jemelkovi postavit, má trenér Sigmy Václav Jílek dvě. Jelikož jako levák automaticky odpadá Roman Polom, bude vybírat mezi Janem Štěrbou a Janem Kotoučem. O tom, že jim v klubu věří, svědčí i fakt, že oba nedávno prodloužili své kontrakty. „Všichni tři jsou to kvalitní obránci. A ani já nemám nic jistého,“ konstatuje Jemelka.

Jde o klasickou zdvořilostní frázi, pravda totiž leží jinde. Bez Jemelky si Olomoučtí sestavu představit neumí, do škatulky nepostradatelných spadá i trio středních záložníků – Lukáš Kalvach, David Houska a Jakub Plšek. Mimochodem, i poslední dva jmenovaní dali podpisem nových smluv najevo, že minimálně na podzim na Andrově stadionu setrvají.

A tak jde nyní zejména o to, koho „nalepit“ k již zmíněné kostře týmu. Zatímco vzadu se toho pravděpodobně příliš nezmění, v ofenzivě kartami zamíchají Václav Pilař s Martinem Nešporem, dvě nejnovější posily.

Zejména Nešporovi se vzhledem ke zranění Pavla Dvořáka pomalu umetá cestička do základní sestavy. Výhodu má 28letý forvard v tom, že jej Jílek zná z angažmá ve Spartě, sportovní manažer Ladislav Minář zase z Mladé Boleslavi. Minus obou nových tváří? V minulé sezoně Nešpor s Pilařem dohromady odehráli jen 595 ligových minut.

Ať už Jílek na sezonu, ve které Sigmu čeká i 3. předkolo Evropské ligy, vsadí na kohokoli, Jemelka má jasno: „Musíme zkusit zopakovat, co se nám povedlo loni. A třeba potom už přijdou i oficiální nabídky…“

Jak by mohla vypadat sestava Sigmy
Buchta - Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček, Houska, Plšek, Falta - Nešpor. 

 
Skupina F
Články odjinud


Články odjinud