Radek Špryňar
31. srpna 2023 • 13:00

Postup jako odměna za dominanci? Slavia patří k nejaktivnějším týmům

Vstoupit do diskuse
2
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Nechutný závěr poháru. Bitky fanoušků a zásah policie na hřišti
SESTŘIH: Plzeň - Sparta 1:2. Letenští mají double! Rozhodl Birmančevič
VŠECHNA VIDEA ZDE

V předkolech evropských pohárů patří Slavia k nejdominantnějším týmům starého kontinentu. Statistiky ze tří dosavadních vystoupení dokumentují až brutální převahu armády Jindřicha Trpišovského. Očekává se, že podobný datový výstup získají analytici i z dnešní odvety proti ukrajinskému Luhansku. Sešívaní mají v držení náskok 2:0 z úvodního zápasu a na neutrální půdě v polském Lublinu chtějí definitivně dorazit do cílové stanice „základní skupina Evropské ligy“.Dosavadní tři vystoupení Slavie v kvalifikaci o Evropskou ligu si byly z pohledu herní dominance podobné jako vejce vejci. Výsledkově sice odvetný zápas s Dnipro-1 v Košicích mírně uletěl, i tak sešívaní po remíze 1:1 v klidu postoupili do play off.

Dnes by měli dosprintovat na cílovou metu a vklouznout do vysněné základní skupiny druhé nejprestižnější pohárové soutěže v Evropě. Po prvním setkání s ukrajinským Luhanskem jsou v relativně bezpečném dvougólovém trháku.

„Pro tým, který nezvládne první zápas, bývá odveta mentálně jednodušší. My chceme hrát stejně jako doma, průběžný výsledek pro nás absolutně nehraje roli. Musíme se soustředit, abychom byli stoprocentní v defenzivě i ofenzivě a proměňovat šance, do kterých se dostaneme,“ prohlásil trenér Jindřich Trpišovský.

Statistická data mezinárodní analytické společnosti Wyscout vykreslují Slavii jako jeden z nejdominantnějších a nejaktivnějších týmů napříč předkoly. V dosavadních třech měřeních s týmy z Ukrajiny vystřelili bíločervení třiapadesátkrát, v průměru téměř osmnáctkrát na jedno utkání, celkem dvaadvacet ran mířilo mezi tyče.

Aktivní způsob boje jde ruku v ruce s výrazným držením míče, s kombinační kvalitou ve středu pole i v okolí boxu. Jedinou výjimkou bylo první kvalifikační utkání s Dnipro-1, kdy ukrajinský tým srovnal statistiku držení míče v závěrečné půlhodině po vyloučení Igoha Ogbua. Do té doby byla převaha Slavie enormní.

Anketa

Postoupí Slavia do základní skupiny Evropské ligy?

ANO
NE

Navíc se po drtivou většinu zápasů chovala nesmírně zodpovědně v defenzivní činnosti. Pokryla ukrajinské kontry, na Ondřeje Koláře šlo za 270 minut pouze šest střel, přičemž hodnota očekávaných branek (xG) soupeře vykazuje podprůměrné číslo 0,55 na zápas.

Slávistická ofenzivní rota to umí rozjet jinak. V úvodním setkání s Luhanskem, kdy pálila jednu šanci za druhou, se v metrice xG dostala až na skvělou hodnotu 3,44, v předkolech je na velmi solidním průměru 2,13.

Český vicemistr bičuje rivaly i v dalších klíčových statistikách. Z nejnebezpečnějšího prostoru na hřišti, tedy uvnitř šestnáctky, vyslala v průměru ohromujících dvanáct střel na utkání. Co se týče samotných ofenzivních akcí, Slavia jich zvládla 169, rivalové se dostali jen na číslo 77…

Slavia dominance

Slavia dominance

Slavia dominance

Obrovský rozdíl v kvalitě herní, taktické i individuální by se měl projevit i dnes v Lublinu. „Chtěli bychom na naše předchozí výkony navázat. Měli jsme několik rozborů domácího zápasu, ukazovali jsme si pozice, které jsme si vytvořili a jak bychom je mohli vyřešit lépe,“ nastínil Trpišovský. „Máme to ve svých rukou, první zápas jsme zvládli 2:0, kvalitu máme. Rozhodující bude naše nastavení a kvalita zakončení. Uvidíme po začátku, po pár minutách.“

Pokud Slavia odvetu zvládne, s čímž se počítá, může se těšit na páteční los základní skupiny Evropské ligy.

SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud