Jiří Fejgl
1. září 2023 • 16:30

Olatunji rozsekl souboj s Dinamem, ale zaujal i jinak. Kdy přijdou nůžky?

Autor: Jiří Fejgl
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Florida 1:2. Zachův gól nestačil, Bruins v play off končí
Gudasova proměna: Z průšviháře do kliďase. Už si nic nedokazuje, líčí Salfický
VŠECHNA VIDEA ZDE

Proti Kodani byl za paliče, ve střetu s Dinamem, v němž šlo o Evropskou ligu, už forvard Victor Olatunji zaválel. Pár minut před koncem posunul výsledek na postupové skóre 4:1, navíc pomohl týmu jako hlídací pes.Pustil se do zdánlivě ztracené bitvy. Sok měl k míči dřív, ale on rozpálil raketové motory, vyrazil za balonem, který pak ostře poslal do sítě. Trefu proti obrovi ze Záhřebu pak oslavil ve stylu Cristiana Ronalda.

„Byla to jeho parketa. Rád se pouští do soubojů, které jsou čtyřicet na šedesát v jeho neprospěch. Je to fakt zajímavý útočník,“ upozorní expert Zdeněk Folprecht, který se s Olatunjim potkával na Kypru. Když také Nigerijec přišel v zimě do Liberce, hned se ozval, že to může být trefa. „Trošku jsem ho hypoval,“ usměje se.

Je pravda, že bylo třeba počkat. Olatunji se musel srovnat s počasím, s tréninkem na umělé trávě. V Česku se navíc rozhodně nehraje volnomyšlenkářský fotbal. „Chvíli potřeboval, což se ukázalo i ve Spartě,“ říká Folprecht.

Ano, je to tak. Třiadvacetiletý forvard se na Letné rozjíždí pomaleji. V posledních duelech však už dostává šanci, proti Dinamu dokonce na svém klasickém místu číslo 9, odkud „vystrnadil“ Jana Kuchtu. 

„I když přišel poměrně pozdě v průběhu předsezonního období, adaptoval se docela rychle. Poslední týdny dělá dobré kroky, jeho úroveň stoupá,“ chválí hráče trenér Brian Priske.

V odvetě mu navíc přidal další úkoly. Olatunji se staral, aby Josip Mišič, takový záhřebský Sofyan Amrabat (Maročan, který podle všeho odchází z Fiorentiny do Manchesteru United a oslnil na mistrovství světa v Kataru), nemohl rozehrávat.

Začátek presinku Sparty v odvetě s Dinamem. Lukáš Haraslín (vlevo) a Jan Kuchta se vysunou vpřed, zatímco střední útočník Victor Olatunji se stáhne k defenzivnímu záložníkovi Josipu Mišičovi (číslo 27), jemuž brání v tom, aby se zapojil do rozehrávky. Začátek presinku Sparty v odvetě s Dinamem. Lukáš Haraslín (vlevo) a Jan Kuchta se vysunou vpřed, zatímco střední útočník Victor Olatunji se stáhne k defenzivnímu záložníkovi Josipu Mišičovi (číslo 27), jemuž brání v tom, aby se zapojil do rozehrávky.Foto Repro / O2 TV Sport

„Hrál velkou roli. Ano, je to střelec, je důležité, aby dával góly, ale já jsem ještě šťastnější, že zapadl do týmu. Pro nás je zásadní, aby se tito hráči zapojovali také do obranné fáze,“ říká Priske. „Z rozestavení Sparty bylo jasně vidět, že tohle byla jeho role a splnil ji perfektně,“ oceňuje expert Václav Kotal.

Ostatně, pro Olatunjiho to není vlastně nic nového. I když na takhle defenzivní bázi často nepracoval, do středu zálohy se zatoulal vždy rád. Proto se s ním Folprecht potkal i při soubojích. „Je to herní útočník, rád se pomazlí s míčem,“ popisuje odchovanec Sparty.

Na Olatunjim je to znát. Udělá přešlapávačku, zidanovku, občas balon předrží. Potřebuje ho mít aspoň sem tam pod kontrolou. Například proti Kodani to bylo několikrát kontraproduktivní, a to včetně chování ve velké šanci, na druhou stranu se útočníkův projev zlepšuje. Rozhodně se stal konkurencí pro Kuchtu, jedničku na hrotu.

„Mohl by být určitě platným hráčem Sparty. Odešel jí Čvančara, který byl taky platný ve vápně. Je to i tlak na Kuchtu. Jak jsem říkal, konkurence je nejlepší způsob, aby všichni plnili, co mají, a hráli na maximum,“ míní Kotal.

To je samozřejmé, Olatunji však může dodat také dost fotbalové zábavy. Folprecht si to dobře pamatuje a nyní je na čekané… „Myslím, že by mohl skórovat nůžkami. Ve druhé lize na Kypru jich dal několik,“ vzpomíná. „V první to také často zkoušel a bylo vidět, že to umí.“ Tak kdy to přijde?

AC Sparta Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud