Michal Kvasnica
10. března 2022 • 14:00

Prima kluk, ale ne buldok. Twardzik proti Slavii: Jsou větší klub než my

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Čeští kouči by měli být jako Priske, říká Čech. Další práce? Baví mě trénování
Vrána poprvé o léčení: Musel jsem to začít řešit. Aby nebylo pozdě
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zažili spolu nejvydařenější sezonu od posledního titulu Ružomberoku v roce 2006. Třetí místo v ročníku 2018/19, které znamenalo vstupenku do prvního předkola Evropské ligy, nese podpis trenéra Davida Holoubka i obránce Filipa Twardzika. Ten dnes s rakouským Lincem přijíždí do Prahy, na duel osmifinále Konferenční ligy se Slavií. V textu iSport Premium čtěte fotbalistův příběh i rozhovor, ve kterém vypráví o pestré kariéře.Jak na šikovného leváka vzpomíná současný kouč české reprezentace do 19 let? „Pro mě bylo skvělé mít v kádru takového univerzála. Filip mohl hrát klasického stopera, ale i levého beka. Navíc zvládal i tříobráncové rozestavení. Jako levák se skvělou kopací technikou a konstruktivní hrou byl pro nás velmi užitečný,“ popisuje Holoubek.

Twardzik do jeho atraktivního způsobu hry pasoval, stal se klíčovým článkem. Odehrál 22 soutěžních utkání, ve všech zvládl kompletních 90 minut. O další zápasy jej připravily zdravotní trable.

„Občas ho přibrzdilo zranění, sem tam nějaký kotník, nějaký sval... Na týden nebo čtrnáct dní vypadl, což mu v kariéře nepomáhalo,“ zmiňuje trenér známý fakt.

FILIP TWARDZIK

Narozen: 10. února 1993 (29 let) v Třinci 
Pozice: obránce 
Klub: LASK Linec (od 2022)
Profesionální kariéra: Celtic Glasgow (2012-15), Bolton (2015-16), Vítkovice (2017-18), Ružomberok (2018-20), Karviná (2020-21), Trnava (2021-22)

Navzdory tomu, že profesionální kariéru odstartoval na Ostrovech, měl někdy Twardzik potíže i se soubojovostí. To byl pravděpodobně i hlavní důvod, proč mu úplně nesedlo angažmá v Karviné. Fyzicky náročná FORTUNA:LIGA hledá bohužel spíš siláky než technické typy s hlavou nahoře. „S důrazem trochu problémy měl, ale nahrazoval to vysokou inteligencí, výborným čtením hry a předskakováním,“ vysvětluje Holoubek.

A chválí ho za fajn povahu. „Bezkonfliktní, prima kluk. Měl jsem Filipa moc rád. Nikdy jsem s ním neměl žádný problém. Doufám, že jak vzpomínám já na něj v dobrém, tak on to má se mnou podobné.“

Výjimečná typologie, brilantní levačka, zkušenosti s „velkým“ fotbalem... Twardzik disponuje zajímavým balíčkem dovedností. Ale byť prošel slavnými adresami, které v životopise svítí, je zcela relevantní otázka, zda neměl být před třicítkou navzdory chatrnějšímu zdraví někde jinde. V lepším.

„Odpovídám si na to tak, že není extrémně ambiciózní. Nemá to v sobě nastaveno tak, že by měl ostré lokty a šel si strmě přes mrtvoly za svým. Ne,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Skupina H
Články odjinud


Články odjinud