Rotace West Hamu a Coufalova šance. Kouč: Žádný rozdíl. Souček v ohrožení

V základní sestavě West Hamu se Tomáš Souček a Vladimír Coufal současně objevili naposledy téměř před měsícem. „Kladiváři" tehdy po ofenzivním zmaru prohráli 0:1 na půdě Evertonu a fanoušci si žádali razantní změny. Trenér David Moyes skutečně zasáhl a od té doby se jeho týmu alespoň výsledkově daří. Jenže v Premier League u toho schází Coufal, který na pozici pravého beka svádí souboj i s letní posilou a v posledních týdnech nastupuje výhradně jen v Konferenční lize. Jistou pozici v mužstvu podle fanoušků nemá ani jeho český parťák.
Po prachbídném startu do této sezony se West Ham postupně dere nahoru. V ligové tabulce patří londýnskému celku už třináctá pozice, v Evropě si pak jako jeden z prvních týmů zajistil bez ztráty bodu postup ze skupiny, když ve čtvrtek i s početnými změnami v sestavě porazil na domácím stadionu Anderlecht 2:1.
„Jsem za to opravdu rád, protože hlavní věcí je zůstat v Evropě i po Vánocích," podotkl Moyes po zápase, při kterém řádící fanoušci zranili čtyři policisty.
U poslední výhry na stadionu v Londýně byl i Coufal, jenž stejně jako při nedávném střetnutí s mužstvem z Bruselu odehrál na pravém kraji devadesát minut. Přednost dostal před Thilem Kehrerem, který v létě zamířil do West Hamu z Paris Saint-Germain za 12 milionů eur (asi 300 milionů korun).
26letý německý obránce má ovšem herní vytížení především v Premier League. A to na úkor právě Coufala. Ten společně s dalším zadákem Emersonem dostává šanci pouze v Konferenční lize. Ale... „Coufal a Emerson pro nás neznamenají na krajích znatelné snížení kvality," tvrdil Moyes po zápase s Anderlechtem.
Český reprezentant předvedl dozadu spolehlivý výkon, dával do vápna dobré centry a po jednom z nich si mohl připsat i asistenci. Said Benrahma však hlavou minul branku. Od webu Sky Sports si pak Coufal vysloužil známku 7 (nejvyšší je 10).
Jenže v lize poprvé od příchodu do Anglie ztrácí jistou pozici v základní sestavě. V posledních dvou utkáních do hry z lavičky vůbec nanaskočil. A nutno zmínit, že Moyes po dvou výhrách s Wolverhamptonem a Fulhamem nemá důvod hráčské složení měnit.
Souček se musí bát
Tedy podle fanouškovského serveru Hammers News až na středopolaře Součka. Rodák z Havlíčkova Brodu v tomto ročníku Premier League odehrál všech devět zápasů a dal jeden gól. Šancí měl ale víc.
Na Součkovu pozici se tak stále důrazněji tlačí 23letý záložník Flynn Downes, který díky rotaci kádru dostal šanci i proti Anderlechtu a připsal si devadesát minut. V Konferenční lize zasáhl do všech čtyř utkání, naopak v domácí soutěži si i „kvůli" Součkovi připsal jen dvě minuty.
„Tomáš Souček musí být neuvěřitelně znepokojen skvělou formou jeho spoluhráče. Zdá se, že vzdušné schopnosti a výdrž jsou jediné věci, které ho v tuto chvíli drží v základní jedenáctce Moyese," píše Antony Martin na fanouškovském webu Hammers News. Zmiňuje i strach o prodloužení smlouvy, která kapitánovi národního týmu vyprší v červnu 2024.
Downes oproti Součkovi vyčnívá v technice a držení míče, což potvrdil i čtvrteční zápas s Anderlechtem. „West Ham má díky němu rychlejší přechod do útoku," chválí mladého Angličana autor článku.
Jak dopadne v dalších týdnech duel Souček vs. Downes?
# | Tým | Z | Skóre | B |
---|---|---|---|---|
1 | ![]() | 38 | 94:33 | 89 |
2 | ![]() | 38 | 88:43 | 84 |
3 | ![]() | 38 | 58:43 | 75 |
4 | ![]() | 38 | 68:33 | 71 |
5 | ![]() | 38 | 75:47 | 67 |
6 | ![]() | 38 | 72:53 | 62 |
7 | ![]() | 38 | 51:46 | 61 |
8 | ![]() | 38 | 70:63 | 60 |
9 | ![]() | 38 | 58:46 | 59 |
10 | ![]() | 38 | 55:53 | 52 |
11 | ![]() | 38 | 40:49 | 45 |
12 | ![]() | 38 | 38:47 | 44 |
13 | ![]() | 38 | 31:58 | 41 |
14 | ![]() | 38 | 42:55 | 40 |
15 | ![]() | 38 | 37:71 | 39 |
16 | ![]() | 38 | 38:68 | 38 |
17 | ![]() | 38 | 34:57 | 36 |
18 | ![]() | 38 | 51:68 | 34 |
19 | ![]() | 38 | 48:78 | 31 |
20 | ![]() | 38 | 36:73 | 25 |
- Liga mistrů
- Evropská liga
- Sestup