KL: Ballkani zdolalo Dinamo, Barák se trefil. Slovan slaví, Trnava smutní

1
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté Dinama Záhřeb prohráli ve druhém kole Evropské konferenční ligy na hřišti kosovského klubu Ballkani 0:2. Viktoria Plzeň tak má s dvěma vítězstvími ve skupině C tříbodový náskok. Nevídaný obrat viděli diváci v Istanbulu, kde Besiktas vedl nad Luganem ještě deset minut před koncem 2:0, ale prohrál 2:3. Finalista minulého ročníku Konferenční ligy Fiorentina hrál doma s Ferencvárosem 2:2. Prohru favorita pomohl odvrátit gól Antonína Baráka.

Kosovský tým hraje ve skupinové fázi podruhé, ale až teď se dočkal vítězství na svém hřišti. První gól dal v závěru prvního poločasu Almir Kryeziu, který byl na rozdíl od prohry v Plzni tentokrát v základní sestavě. Po změně stran přidal druhý střídající Alžířan Vahíd Hamidí. Chorvatům kvůli zranění citelně chyběl jejich nejlepší střelec Petkovič.

Ferencváros ještě nikdy neporazil italský tým, ale ve Florencii k tomu měl hodně blízko. Účet otevřel Varga, který přispěl gólem i k úvodnímu vítězství nad srbským týmem Čukarički, a druhý gól přidal Cisse. Barák, který se teprve vrací po zranění, přišel na hřiště v 58. minutě a už za devět minut nasměroval do sítě přesnou hlavičku. Vyrovnávací gól Argentince Gonzaleze zrušil videorozhodčí pro ofsajd, ale v nastavení domácí přece jen na bod dosáhli.

Besiktasu zajistil ve skupině D dvoubrankový náskok kamerunský útočník Aboubakar, který i v posledním předkole svými dvěma přesnými zásahy rozhodl o postupu přes Dynamo Kyjev. Ale po hodině hry byl vyloučen francouzský obránce Rosier a hosté dali v hektickém závěru tři branky, ta poslední v nastaveném čase byla vlastní. To už se na hřišti radoval i střídající český záložník Roman Macek.

Tomáš Pekhart v útoku Legie Varšava nezabránil ve skupině E porážce 0:1 v Alkmaaru, ani když domácí dohrávali v deseti bez vyloučeného Švéda Lahda. Erik Daniel byl na hřišti při domácí prohře Spartaku Trnava s Fenerbahce 1:2.

Antonín Barák pomohl Fiorentině alespoň k bodu v domácím zápase s Ferencvárosem

Bodö/Glimt, přemožitel Bohemians z předkola, prohrál poprvé po 11 soutěžních zápasech. Postaraly se o to Bruggy, které se po pěti letech v Lize mistrů propadly o dvě patra evropského fotbalu níž. Gól dal stejně jako v prvním utkání v Istanbulu Vanaken.

Slovan Bratislava si v Lublani připsal druhé vítězství ve skupině A. V prvním poločase sice Weiss neproměnil penaltu, ale po změně stran se nabídka opakovala a Srb Čavrič pokutový kop zvládl. Český záložník Jaromír Zmrhal strávil výhru 1:0 na lavičce.

Klaksvík je prvním týmem z Faerských ostrovů, který to dotáhl do skupinové fáze, hraje na vypůjčeném stadionu v Tórshavnu, kde hrává reprezentace, protože ten jeho má kapacitu jen 530 diváků. A na umělé trávě uhrál bezbrankovou remízu s favoritem z Lille. Maccabi Tel Aviv ve 13 zápasech od příchodu irského trenéra Robbieho Keana neprohráli, ale série skončila v Gentu po dvou střelách Maročana Tisúdalího.

Ludogorec Razgrad v prvním kole deklasoval Trnavu 4:0, ale tento týden schytal ještě větší debakl na půdě dánského Nordsjaellandu. Domácí stihli čtyři góly během prvních 33 minut a po změně stran přidali další tři.

Skupina A:

Olympija Lublaň - Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Astana - Viktoria Plzeň 1:2 (0:0) - Více čtěte ZDE >>>
Branky: 51. Tomasov - 54. Chorý, 57. Kopic.

Besiktas Istanbul - Lugano 2:3 (1:0)
Branky: 38. a 52. Aboubakar - 81. Aliseda, 83. Viadi, 90. vlastní Bailly. ČK: 61. Rossier (Besiktas).

Alkmaar - Legia Varšava 1:0 (0:0)
Branka: 52. Pavlidis. ČK: 66. Lahdo (Alkmaar)

Branky: 10. Heynen, 21. Paintsil z pen.

Fiorentina - Ferencváros Budapešť 2:2 (0:1)
Branky: 67. Barák, 90.+4 Ikone - 25. Varga, 52. Cisse.

Branky: 79. Miovski - 59. Radulovič.

PAOK Soluň - Eintracht Frankfurt 2:1 (1:0)
Branky: 28. Živkovič, 90.+2 Koullerakis - 69. Marmoush.

Skupina G

1. PAOK 6 5 1 0 16:10 16
2. Frankfurt 6 3 0 3 11:7 9
3. Aberdeen 6 1 3 2 10:10 6
4. HJK Helsinki 6 0 2 4 7:17 2

Skupina H:

Nordsjaelland - Ludogorec Razgrad 7:1 (4:1)
Branky: 33. a 74. Nygren, 2. Ingvardsen z pen., 11. Osman, 31. Tverskov, 68. vlastní Son, 86. Rasmussen - 9. Verdon z pen.

1

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.