Tohle bije do očí. Lionel Messi ve včerejším zápase Ligy mistrů s Atlétikem (0:1) naběhal a nachodil podstatně méně kilometrů než jeho spoluhráči. Podle statistiky UEFA se dostal na číslo 6,8 kilometrů, jen o 1,5 km víc než brankář José Pinto a téměř o polovinu méně než Koke z madridského celku. Messi je stejně jako celý tým Barcelony ve Španělsku kritizovaný.
Poprvé od roku 2007 budou fotbalisté Barcelony chybět v semifinále Ligy mistrů. Ale co je horší – Katalánci nejenže s Atlétikem prohráli 0:1, doslova byli sraženi k zemi. Lionel Messi odehrál jeden z nejhorších zápasů v kariéře. Absolutně se nedostal hry. Způsob, jakým byl on a další hráči Barcelony eliminováni, je teď oslavován po celém světě.
Můžeme argumentovat tím, že Messi šetřil energii pro jisté okamžiky hry, kdy měl míč na kopačce. Jenže aktivní obrana Atlétika mu toho moc nedovolila.
Vůbec celá ofenziva je teď pod drobnohledem Španělů. Barcelona jako vždy ovládla statistiku přihrávek a držení míče (64% – 36%), jenže nevstřelila gól a s Atlétikem prohrála i na střely (11–14, na branku 5–9).
„Nenastal čas popřemýšlet nad změnou herní filozofie?“ ptají se na Pyrenejském poloostrově. Styl tiki-taka se stovkami přihrávek a dlouhým držením míče včera postrádal účinnost. Barcelona si pomalým postupným útokem nenašla cestičku do branky i proto, že hráči Atlétika neúnavně napadali.
Jestli má někdo pochyby o zaslouženém postupu Atlétika, je to špílmachr Barcelony Xavi. „Nevím, jestli si zasloužili vyhrát,“ pokrčil rameny. „Měli jsme několik šancí, abychom vyrovnali. Asi čtyři nebo pět příležitosti, z kterých obvykle dáváme góly. Myslím, že bychom si remízu a prodloužení zasloužili.“
Podobným způsobem nebyla Barcelona zastavena poprvé. Letos to dokázalo Atlético, před rokem Bayern, v roce 2012 Chelsea. Ta otázka je tedy na místě: nenastal čas upustit od stylu tiki-taka?