Je to trend, který je znatelný už několik let. Počty fotbalových zápasů za sezonu se zvyšují, a ačkoliv se proti tomu hlasitě ozývají trenéři i někteří hráči, jejich slova nemají velký dopad. A ze strany fotbalistů možná už kalich trpělivosti přetéká, řešením by mohla být i stávka. „Myslím si, že je to blízko,“ řekl před začátkem prodloužené skupiny Ligy mistrů španělský záložník Rodri, podle kterého kvantita zápasů překonává kvalitu.
V zádech má náročnou klubovou sezonu na všech frontách, k tomu navíc úspěšné EURO, které dohrával se zraněním. Když se Rodri podívá před sebe, čeká ho obhajoba anglického titulu, dva poháry, o dva zápasy delší podzimní část Ligy mistrů, či rozšířená verzi mistrovství světa klubů. Připočtěte reprezentační srazy a fotbalista Manchesteru City se může dostat až přes hranici 80 zápasů za sezonu.
„Z mé zkušenosti mohu říct, že 60 až 70 zápasů je pro elitního hráče už příliš. Mezi 40 a 50 může fotbalista hrát na své nejvyšší úrovni, při více zápasech už výkonnostně spadne, protože není možné se takové fyzické námaze vyrovnat,“ rozpovídal se jeden z kandidátů na zisk Zlatého míče na tiskové konferenci před startem Ligy mistrů.
„Je to moc. Jsme hlavními tvářemi tohoto sportu, byznysu, nebo jak tomu chcete říkat. Ne vše jsou peníze. Jde i o kvalitu hry. Když jsem odpočatý, hraji lépe. A pokud lidé chtějí vidět lepší fotbal, musíme odpočívat. Já osobně bych byl za méně zápasů a víc kvality,“ doplnil.
75 zápasů za sezonu?
Právě fotbalisté Manchesteru City toho v minulé sezoně odehráli nejvíce. Rodri, kterému se nevyhnula zranění, se mezi ty nejvytíženější nedostal, první místo ale patří jeho bývalému spoluhráči Julianu Alvarézovi, který nastoupil do 75 zápasů. Za ním je Phil Foden i liverpoolská dvojice Luis Díaz a Darwin Núňez.
Na otázku, jestli je řešením stávka, Rodri odpověděl: „Myslím si, že jsme tomu blízko. Tohle totiž není jen můj názor. Když se zeptáte jakéhokoliv hráče, bude na tom stejně. Pokud to bude pokračovat takto, možná nebudeme mít jinou možnost. Mohu mluvit za můj klub i mojí reprezentaci. Trápí nás to.“
Na zvyšující se počet zápasů upozorňují kromě hráčů i lékaři. V posledních sezonách se zvýšil počet zranění, v Premier League konkrétně v minulé sezoně o 11 %. Zástupci hráčské unie FIFPro si v létě na bobtnající kalendář stěžovali i u Evropské unie. Kromě zavedení pěti střídání ale v posledních letech nepřišel od fotbalových asociací žádný signál, že budou fotbalistům ulevovat.