Bělák: Chystáme se už dva týdny

Fanoušci Baníku Ostrava.
Fanoušci Baníku Ostrava.Zdroj: Pavel Lebeda
Jan Hrabálek
Ročník 09/10
Začít diskusi (0)

Bude to první prubířská zkouška nového systému bezpečnosti na fotbalových utkáních. Projekt „Stadiony bez policie“ důkladně prověří nedělní utkání Brno - Ostrava, které je samozřejmě zařazeno do kategorie rizikových.

„Chystáme se už čtrnáct dnů,“ říká brněnský sportovní ředitel Radek Bělák.

Policie podle nového zákona už nebude přítomna na stadionu. Je to pro vás zásadní změna?
„Zásadní ne. My v Brně máme dlouhodobě řekněme nadstandardní vztahy se všemi složkami organizačního systému, tedy i s Policií ČR a Městskou policií. K tomu je potřeba připočíst i Dopravní podnik města Brna, záchranku, hasiče. A na toto utkání si najímáme navíc ostravskou agenturu, která dobře zná své fandy. Tato ochranka přijede s nimi, bude je hlídat a my ji zaplatíme. Jsou to záležitosti, které jsme praktikovali už dříve, takže nejsou pro nás takovou novinkou.“

Nicméně novinkou v organizačních štábech klubů je tzv. bezpečnostní manažer. Kdo jím v Brně je a kde bude mít při zápasech sídlo?
„Touto funkcí jsme pověřili dlouholetého funkcionáře pana Slezáka. V úterý prošel celodenním školením v Praze, kde získal veškeré svazové rozumy. Pro jeho práci máme na stadionu vyhrazen tzv. velín, místnost na hlavní tribuně. Není to ale nic nového, tato místnost tam vždycky byla.“

Co se změnilo pro obyčejné pořadatele, kteří budou kontrolovat lístky a vpouštět lidi na stadion?
„Nejde říct, co se novým zákonem změnilo. Pořadatelé jako takoví nemají status veřejného činitele. Neměli ho před tím, nemají ho ani nyní. My teď máme na středu naplánováno další sezení s našimi pořadateli, na němž by měl mít hlavní slovo právě bezpečnostní manažer a měl by tzv. nalévat rozumy do hlavy těm, kteří budou stát u bran a turniketů. Souběžně s tím proběhne další jednání mezi klubovými funkcionáři Brna, policií a také zástupci Baníku a ČMFS.“

S absencí policie na stadionech a zvýšení kompetencí pořadatelů by měl mít mnohem větší váhu návštěvní řád. Co jste na něm v Brně změnili?
„Návštěvní řád se změnil úplně. Jelikož stadion patří městu, tak jej podepsal sám primátor. Má čtyři stránky textu. Zatímco ten loňský byl psán víceméně v obecné rovině, ten současný je jasně konkrétní a je v něm přesně stanoveno, co se může, kde je hranice a co už se nesmí.“

Může se tedy stát, nejen při utkání s Baníkem, že někoho nepustíte na stadion právě proto, že neodpovídá „parametrům“ nového návštěvního řádu?
„Samozřejmě, že pokud už někdo u vchodu bude budit pozornost svojí například opilostí, tak nebude vpuštěn. Ale je třeba přiznat, že nebudeme mít páky na to, abychom každému fanouškovi třeba měřili hladinu alkoholu, ale každého důkladně prověříme, co na stadion vnáší a podobně. V tomhle je třeba zohledňovat to, jaký soupeř k nám přijede. Teď na Baník budou kontroly co možná nejpřísnější.“

V hledišti mají být rozptýleni i spotteři, tedy specialisté na divácké násilí. Máte informace, jak se tato novinka promítne hned do utkání s Baníkem?
„Nasazení spotterů do hledišť je jednoznačně v rukou policie. Myslím si, že na utkání s Baníkem tito specialisté budou, ale policie si zřejmě informace o tom nechá pro sebe.“

Policie dříve pobývala během zápasu na stadionu, teď tam nebude. Městský stadion na Srbské leží v husté zástavbě. Bude pro vás komplikované vyhradit pro policii nějaké místo „na čekání“?
„Řeknu to jinak. I v minulosti bývala řada policistů vně stadionu. Nebyli vidět, ale byli zde. To bude platit i nyní. V okolí stadionu, i když je tam hustá zástavba, je spousta míst, kde může policie čekat, a v případě potřeby zasáhnout.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů