Svaz Baníku Ostrava nepomůže!

Tohle tu ještě nebylo! Verdikt sportovní arbitráže v Lausanne, podle něhož má ostravský Baník vrátit Slovácku přes pět milionů korun za přestup Maria Ličky do Anglie, šokoval vedení českého fotbalu.
Z případu jsou všichni vykulení. A protestující Baník u svazu zastání nenajde. „Nejsme účastníkem sporu,“ vysvětluje Marcel Petrásek, šéf legislativního odboru ČMFS.
Kauza dvou českých fotbalových klubů na stole právníků v Lausanne? To se stalo poprvé v historii! A je z toho pěkné pozdvižení. Mezinárodní sportovní tribunál CAS totiž po roce změnil rozhodnutí arbitráže ČMFS, která v roce 2007 uložila Slovácku doplatit 4,8 milionu korun Baníku za Ličkův odchod do Southamptonu. Vše je naopak.
Celou částku, navýšenou o náklady řízení, nyní musí Baník vrátit. „Určitě je to minimálně pět milionů,“ uvedla Marcela Mrázková, bývalá předsedkyně představenstva 1. FC Slovácko. „Tohle je fakt velmi zajímavá věc,“ prohlásil včera ustaraně šéf arbitrážní komise Stanislav Bernard.
O zvratu v celém případu už byl informován. Závěr si však ještě neudělal. Čeká na detailnější informace. Každopádně je z víru událostí hodně zaskočený. „Někdo ze svazu by nám měl říct, jak to funguje. Víme samozřejmě, že případ může skončit u civilního soudu. Ale tohle je pro nás něco nového.
Copak mají v Lausanne jurisdikci nad naší arbitráží? Je to nějaký právní Pánbůh?“ tázal se udiveně.
NIKDO SI NEVÍ RADY
Nikdo z kompetentních lidí si s „kauzou Lička“ zatím neví rady. Svaz nebyl připraven na to, že některý český klub neuzná rozhodnutí arbitráže ČMFS a obrátí se na nejvyšší sportovní soud ve Švýcarsku.
„Musíme si sednout a poradit se,“ nabádal Bernard, jemuž přijde celá věc podivná. „Na ten případ si vzpomínám.
Z hlediska výkladu byl poměrně složitý. My jsme jej vyložili takhle.
A je možné, že někdo by to udělal jinak. Nezlobím se, pokud se to stalo.
Ale mě jako osobu v Lausanne soudit nemůžou. A kluby ano? Nikdy jsem se s takovým případem nesetkal,“ přiznal.
Šéf arbitrážní komise očekává, že se k tomu vedení svazu nějak postaví. Čeká od legislativního oddělení ČMFS jasné stanovisko, aby podobná kauza český fotbal v budoucnu zase tak nezaskočila.
„Copak může soud třeba na Islandu rozhodnout, že mám někomu z Česka zaplatit peníze?“ konstatoval s úsměvem. „Musíme se zkrátka dozvědět, jestli se Lausanne podrobujeme, nebo ne. Už mi kvůli tomuhle precedentu volalo několik lidí z klubů. Třeba pan Doležal ze Slavie. Všichni se ptají, jak je to možné,“ informoval.
„My tohle průlomové rozhodnutí vítáme,“ reagoval naopak potěšeně sportovní ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí.
SVAZ JE NESTRANNÝ
Co na to šéf legislativního odboru ČMFS? Vedení Baníku požádalo svaz o zastupování v případu. „Pan Trucha (předseda představenstva - pozn. aut.) nás kontaktoval,“ potvrdil Marcel Petrásek.
„Jenže my s tím nemůžeme nic dělat. Nelze se postavit na jednu stranu. Oba kluby jsou členy ČMFS. Musíme být nestranní,“ dodal.
Petrásek nehází žádost Baníku do koše. Ujišťuje, že se odpovědní lidé budou celou kauzou zabývat. „Nabízíme Baníku maximální možnou součinnost, ale nikoli zastoupení,“ podotkl s tím, že zatím nemá k případu podrobnější informace.
Každopádně jej překvapilo, že Slovácko s protestem proti verdiktu arbitráže ČMFS v Lausanne uspělo. „Je to docela nákladná záležitost, která má navíc svá specifi ka. Ale zdá se, že ten tah Slovácku vyšel. Musíme to důkladně zanalyzovat,“ dodal.
Podle Petráskových informací podal druholigový klub svou žádost k CAS opožděně. Přesto sportovní tribunál rozhodl v jeho prospěch. Jak je to možné? To je další nejasnost.
Jistá je ovšem jedna věc: „Tohle rozhodnutí je konečné. Nelze se proti němu odvolat,“ vzkázal do Ostravy. „Ale počkáme si na ofi ciální podklady,“ nechal Baníku malinkatou šanci.