Brno zaplatí policejní zásah

Tvrdé jádro Baníkovců je postrachem fanoušků.
fanoušci ostravy
Policie má pohotovst
Pivo v rukou fandů Ostravy.
Hrubiány srovnala až policie
Ochranka skončila ve sněhu. Fanoušky nezastaví nic!
Pravidla a pořádek? Na to my chč....
9
Fotogalerie
ČTK
Ročník 09/10
Vstoupit do diskuse (1)

AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE - Policie naúčtuje fotbalovému klubu 1. FC Brno únorový zásah na jeho stadionu proti fanouškům ostravského Baníku a bude po něm žádat 80 tisíc korun.

O vůbec prvním vyúčtování policejních nákladů v českém fotbale dnes informoval policejní prezident Oldřich Martinů.

Sto policistů muselo zakročit proti příznivcům Baníku, poté co nad nimi ztratili pořadatelé kontrolu. Martinů zdůraznil, že pořadatelé na brněnském stadionu jednoznačně selhali.




Zařízení je zčásti majetkem Brna a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Klub 1. FC Brno jej má projatý. Jihomoravská policie dlouho řešila, komu vlastně zákrok naúčtovat; zda majiteli, nebo uživateli.

Nakonec se po poradě s policejním prezidentem rozhodla poslat účet 1. FC Brno. "Je mi jedno, jak s tím naloží, jak si to rozdělí. Ty peníze chceme, protože nesplnili, co splnit měli," uvedl Martinů.



Vedení klubu se k tomu zatím nevyjádřilo. "Budeme se tím zabývat, až budeme mít rozhodnutí v ruce," řekl sportovní ředitel Radek Bělák. Již dříve prohlásil, že klub udělal přímo na stadionu pro zajištění bezpečnosti maximum a že by za policejní zásah neměl platit. Pro případ, že bude policejní zákrok klubu přesto naúčtován, zváží vedení, zda tuto částku nebude požadovat po odsouzených výtržnících.

Na stadionu v Brně zadržela policie pět lidí. Jednoho z nich poslal soudce na čtyři měsíce do vězení, třem nařídil veřejně prospěšné práce. Pátým potrestaným byl Polák, který dostal zákaz pobytu v České republice.
Na rozhodnutí policie čekal nejen 1. FC Brno, ale i Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS). Ten zatím informace sbírá pouze z médií, ale uplatnění nákladů se mu nezamlouvá.

"Osobně se domnívám, že právě toto není ten případ, kdy by bylo ze strany pořadatelů něco zanedbáno. Od počátku klub spolupracoval s policií a její zásah si vyžádal přesně podle zákona až ve chvíli, kdy sám nemohl bezpečnost zajistit," řekl ČTK bezpečnostní manažer svazu Miroslav Platil, který byl na stadionu osobně přítomen.

Domnívá se, že se klub bude bránit. "Je to správní řízení, proti rozhodnutí se lze odvolat a teoreticky může skončit až u soudu. Jde o první podobné rozhodnutí a může jít o precedens pro příští podobné případy. Tato pokuta není sice extrémně vysoká, ale příště může jít až o milionové sumy a uzavření hřiště," argumentoval Platil, proč by se podle něj fotbal měl bránit.

Únorový zásah se stal historicky prvním policejním zákrokem na fotbalovém stadionu v Česku, který budou muset fotbalisté zaplatit. K vyúčtování zákroku opravňuje policii smlouva s ČMFS. Podle ní si mají kluby policejní zásahy na stadionech zaplatit, pokud pořadatelská služba nezvládne fanoušky.

Právě to se stalo na utkání Brna a Ostravy. Příznivci Baníku vtrhli před utkáním na hrací plochu, patrně kvůli tomu, že branka oddělující jejich sektor od hřiště nebyla dostatečně pevná. Zpět na tribuny je muselo zatlačit sto policistů.
Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů