Sparta není železná, ale nepoučitelná

Berger s Kadlecem nevěří inkasované brance
Berger s Kadlecem nevěří inkasované branceZdroj: Michal Beránek (Sport)
Ročník 09/10
Vstoupit do diskuse (2)

AC Sparta Praha, adept na tuzemský mistrovský titul? Kdepak! Zatím průměrné mužstvo. „Chlapci pochopili, že Sparta je normální tým,“ řekl i příbramský kouč Karol Marko po sobotní remíze 1:1 s letenským klubem.

Proč ten ani v Česku nevyčnívá? Tady jsou hlavní příčiny, které zastřešuje sparťanská nepoučitelnost.

Neuvěřitelná drzost hvězd

Nikdy neshazuj zaměstnavatele, trenéry, spoluhráče na veřejnosti. To je jedno z přikázání, které platí pro hráče v profesionálních klubech. Ve Spartě však už dlouhodobě ne.

Před pár lety Karel Poborský, tehdy sparťanská modla, veřejně deklaroval, že nesouhlasí s některými metodami kouče Jaroslava Hřebíka. V sobotu zase další letenská ikona, brankář Jaromír Blažek, torpédoval svého kolegu z mužstva Bonyho Wilfrieda.

„Někteří naši útočníci nedokopnou do brány,“ řekl nejdřív obecně. Dosadit jméno konkrétní osoby do tohoto jinotaje nebyl problém, ale kdo by to přece jen nedokázal, tak Blažek záhy shrnul, že Wilfried byl mimo.

Kdyby to řekl v šatně, tak prosím. Ovšem vypustit tohle ven je absolutně neprofesionální! Ano, Blažek svými zákroky tým podržel také v Příbrami, ale příkladem ostatním by měl jít i mimo hřiště.

A když tak nečiní, měl by se od klubové generality dočkat patřičné odezvy, tedy vyhazovu. Takhle totiž působí, a zdaleka ne poprvé, jako „pátá kolona“ a jde proti Spartě. Křetínský a spol. mu to tolerují, tak proč ne.

Taktické chyby

Umožnit soupeři, aby se po bleskově rozehraném přímém kopu dostal hned do samostatného nájezdu, jako se to povedlo sparťanům u Litavky, to je hodné k zaznamenání do kroniky kuriozit.

„Nepochopitelné,“ nechápal kouč Martin Hašek a láteřil, že se nikdo nepostavil k míči, aby zamezil rychlému provedení standardní situace. Jenže i tak mělo být „okno“ po vysunutém Romanu Hubníkovi, jenž se po faulu nestihl vrátit do stoperské dvojice, „zasklené“ jiným sparťanem.

Vzájemné zajišťování však v letenském orchestru opakovaně selhalo. „Ano, chyba komunikace,“ přiznával obránce Niklas Hoheneder, záskok za zraněného Tomáše Řepku ve středu obrany.

„Měl jsem Romana možná zastoupit, ale tohle není jen na mně. Měl jsem tam další své úkoly,“ doplnil. Má pravdu. Proč se třeba za Hubníka nezasunul dozadu někdo ze středu zálohy, v jejichž popisu práce obvykle je i zajištění stoperů při útočných výpadech.

Podivná skladba týmu

„Jsme jako juniorka,“ povzdechl si po zklamání u Litavky Martin Hašek, první sparťanský trenér. „Máme druhé nejmladší mužstvo v lize. A když nehraje Řepka, tak možná úplně nejmladší.“

Tak za prvé: Kdo si tohle mužstvo složil? Dá se předpokládat, že především trenéři v čele s hlavním šéfem Jozefem Chovancem.

Oni přivedli na roční hostování Luboše Kaloudu, i když v CSKA rok nehrál. Takže ho v lepším případě „resuscitují“ a odevzdají zpátky do Moskvy. Oni chtějí oživit Marka Střeštíka, jehož růst se v Brně absolutně zastavil.

Když teď brečí nad rozlitým mlékem, tak vlastně shazují sami sebe. Nehledě na to, že před sezonou tvrdili, jak silný mají tým.

Nepřesvědčivá kondice

Pokyn Haška v Příbrami pro druhou půli: „Udržet aktivitu nebo v ní ještě přidat!“ Realita: úbytek aktivity.

Navíc si připomeňme, že v dvojutkání s Panathinaikosem sparťané nabídli aktivní hru pouze v prvním poločase domácího zápasu. Logicky se vkrádá otázka: Mají fyzickou kondici na to, aby se vyhnuli s přibývajícím časem pasivitě?

Pohled na hřiště zatím spíš směřuje k záporné odpovědi. Že by platila kuloárová spekulace tvrdící, že čtvrté nejlepší kondiční testy z mužstva měl sám trenér Hašek?

Vstoupit do diskuze (2)

Doporučujeme

Články z jiných titulů