Michal Koštuřík
30. září 2009 • 04:00

Zelenka: Přijde, zazáří a pak jej vyhodí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Pardubice - Příbram 0:0. Domácí si zahrají nejvyšší soutěž i v příští sezoně
Další rekord pro českého Herkula. Kareš zvládl za hodinu přes 1200 shybů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kterou ze svých tváří nabídne Gambrinus lize Lukáš Zelenka? Když má den, zesměšní kteréhokoliv obránce. Ale běda, jak ráno vykročí ze dveří špatnou nohou. To je pak na „zabití“. Enfant terrible českého fotbalu vydělal v zahraničí miliony.Někde zářil, jinde jej vyhodili. Většinou zvládl na jednom místě obojí…

Subtilní postava, nevinná tvář, blonďaté kudrnaté vlasy. Učiněný anděl, napadne vás. Spolupráce se sebevědomým kreativním záložníkem, jemuž se občas nechce bojovat a bránit, se však může změnit v peklo.

Jak mu trenér nesedne, zasekne se a nepovolí. Ve Spartě, kde vyrostl a kam se v roce 2001 za 26 milionů korun vrátil z Belgie, válčil mimo jiné s Jaroslavem Hřebíkem. Pouze Jiří Kotrba přišel rozevlátému stylu rozeného špílmachra na chuť a učinil z něj klíčovou postavu týmu.

Lukáš Zelenka přestupuje do Slovácka! »

Po jeho odchodu byl „Zelí“ zase pevně usazen na lavičku náhradníků. A tak se před třemi lety se svým mateřským klubem, kde v dorostu dominoval vedle Tomáše Rosického, rozloučil. Podruhé v životě.

Ambiciózní turecký Manisaspor vysázel za Zelenku šedesát milionů korun. Lepší obchod Sparta udělat nemohla. V přímořské Manisse se stal český šikula miláčkem davů. Ale všeho do času. Jak už to u Zelenky bývá, poměrně brzy se rozhádal s trenérem.

„Nelíbí se mi, že musíme chodit na společné snídaně a spolupracovat s psychologem,“ líčil v rozhovoru pro Sport.

A když klub přišel o hlavního sponzora Vestel, byl drahý cizinec první na odstřel. „Nechal jsem tam nějaké peníze, které mi dlužili, a za to jsem se stal volným hráčem,“ vysvětloval.

Loni v lednu se Zelenka opět objevil v belgickém Westerlo, kde už na začátku seniorské kariéry úspěšně působil. Tehdy jako nevybroušený diamant, pro který nebylo ve slavném Anderlechtu místo.

„Dostal jsem dobrou smlouvu,“ lebedil si záložník po návratu do známého prostředí.

Oblíbenému týmu se upsal na tři a půl roku. Odkroutil si ale pouze polovinu. Westerlo se na podzim nedařilo, navíc rychle docházely peníze. A Zelenka, jenž na prahu plnoletosti pláchnul ze Sparty do Bruselu, byl jako jeden z nejlépe honorovaných borců ihned na ráně. To už je známá písnička.

„Dohodli jsme se s vedením, že bude nejlepší, když si najdu něco nového,“ prohlásil před pár dny po rozvázání kontraktu. „Mrzí mě to, protože v létě si mě chtěl klub i přes všechny potíže nechat,“ dodal.

Kvůli rodině se třicetiletý záložník chtěl vrátit do Česka. „Čekáme třetí dítě, bude nejlepší se vrátit domů,“ plánoval. Napadlo jej, že si podá inzerát jako anglický útočník Michael Owen. Nakonec to neudělal.

Pár nabídek se mu sešlo i tak. Ozvaly se Teplice, Bohemians 1905. Nejlákavěji mu ale zněla nabídka 1. FC Slovácko. Ačkoliv nedávno prohlásil, že by se vrátil jedině do Sparty, nyní restartuje svou kariéru na Moravě.

Anděla s ďáblem v těle zkusí po Brücknerovi, Ceulemansovi, Hřebíkovi či Kotrbovi zkrotit brněnský patriot Josef Mazura. Bude mít kouč, jemuž se přezdívá „pes obranář“, pochopení pro Zelenkův avantgardní fotbalový styl?

Owen nakonec přestoupil do Manchesteru United, Zelenka do týmu nováčka české ligy. Fotbal má někdy logiku...

Fotbal na Facebooku

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud