Trump s pohárem, specialista Palmer i americký cirkus. Co ukázalo MS klubů v USA?

Americký prezident Donald Trump trochu nečekaně s hráči Chelsea slavil trofej z MS klubů
Americký prezident Donald Trump trochu nečekaně s hráči Chelsea slavil trofej z MS klubů
Cole Palmer se raduje z gólu
Chelsea ve finále MS klubů proti PSG
Chelsea ve finále MS klubů proti PSG
Chelsea ve finále MS klubů proti PSG
Chelsea ovládla MS klubů
14
Fotogalerie
Mistrovství světa klubů
Začít diskusi (0)

Premiérový ročník rozšířeného mistrovství světa klubů v USA přinesl spoustu zajímavých poznatků, a to i směrem k opravdovému světovému šampionátu, který budou Spojené státy hostit v příštím roce. Jak tedy vypadal americký cirkus, ve kterém se výrazně angažoval i prezident Donald Trump a jak se FIFA vypořádá s kritikou?

Americký cirkus

První ochutnávky amerikanizace fotbalu přinesly rozpaky. Podobné výjevy už byly k vidění na předchozích turnajích nebo při finále Ligy mistrů, ale v USA se vše dotáhlo ještě o úroveň dál. Největší cirkus se pochopitelně odehrával v poslední den turnaje, kdy si diváci mohli užít předzápasovou i poločasovou show a vše se postupně natahovalo. Od úvodního hvizdu do předání trofeje museli diváci čekat necelé tři hodiny.

Trump v centru dění

Na finálový zápas se dostavil i prezident Spojených států Donald Trump a bylo kolem něj pořádně rušno. Před zápasem ho velká část fanoušků vypískala, v lóží se vedle něj tetelil hlavní představitel FIFA Gianni Infantino a hlavní chod přišel při předávání poháru. Trump se rozhodl setrvat na pódiu hned vedle kapitána Reece Jamese a zůstal zde i přes nechápavé pohledy a možná také nějaké připomínky novopečených mistrů světa. Nejmocnější muž planety si pozornost hodně užíval.

Bídné tempo

Náročná sezona v nohách, turnaj bez velké prestiže, mdlá atmosféra a nehostinné letní teploty. Tahle kombinace od začátku jasně naznačovala, že světový šampionát klubů asi nepřinese zrovna nejvyšší úroveň kopané. A to se opakovaně potvrdilo. Možná nejvíc rezonoval tragický semifinálový výkon Realu Madrid, který proti PSG nakladl prakticky žádný odpor a naprosto zaslouženě odešel s výpraskem 0:4. Bizarní konfrontace pak byly k vidění v zápasech novozélandských amatérů Auckland City, kteří od Bayernu vyfasovali dokonce desítku.

Finálový boss Palmer

PSG vypadalo prakticky nezastavitelně, stejně jako celé jaro. Pak jim ovšem vstoupila do cesty podceňovaná Chelsea s geniálním Colem Palmerem, který se ve finálových utkáních vyžívá. Za poslední rok nastoupil do třech finále, v nichž si dohromady připsal tři góly a stejný počet asistencí. Proti PSG skóroval dvakrát a přidal také jednu přihrávku. „Mám rád finále,“ odpověděl anglický kouzelník typicky suše v pozápasovém rozhovoru. „Celý rok o nás všichni žvanili hov*a, ale podle mě jdeme správnou cestou,“ doplnil Palmer.

Kritika ze všech stran

„Nejhorší nápad, jaký byl kdy ve fotbale realizován,“ rýpnul si do přelomové akce bývalý trenér Liverpoolu Jürgen Klopp v rozhovoru pro německý server Welt. A přišla i řada dalších kritických hlasů, často přímo ze strany samotných účastníků. Opakovaně se do akce opřel i kouč nakonec vítězné Chelsea Enzo Maresca. „Možná v zimě přijde totální kolaps a mistrovství světa klubů nás zničí,“ připustil katastrofální dopady Pep Guardiola, jehož Manchester City vypadl v osmifinále.

Miliardové odměny

Hlavní motivace pro všechny účastníky byla od začátku zřejmá. FIFA se opravdu snažila, aby turnaj vypadal co nejlépe a účast hvězdných týmů ze všech kontinentů zajistila svým obvyklým nástrojem – penězi. Chelsea si za měsíc v USA jen na odměnách na hřišti vydělala 2,4 miliardy korun a obrovské zisky hlásí i další týmy. Hlavními vítězi jsou pak po finanční stránce amatéři z Aucklandu, kteří sice získali jen necelých 100 milionů korun, ale tato částka téměř sedmkrát přesahuje roční klubový rozpočet.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů