EURO 2012 - kvalifikace
Vstoupit do diskuse (2)

Reprezentaci Španělska zná Tomáš Ujfaluši díky působení v Atlétiku Madrid jako málokdo. Proto si moc dobře uvědomuje, jak silný protivník zítra nastoupí na český výběr. A i když si přeje úspěch, velkým optimistou není.

Mistři světa mají ve svém středu několik výrazných postav, podle Tomáše Ujfalušiho je však nejdůležitějším článkem jejich hry záložník Xavi Hernandez. „To je jejich mozek,“ říká v rozhovoru pro Sport.

Upřímně, jak velké šance mají Češi na úspěch?
„Na rovinu, myslím, že malé. Samozřejmě bych byl strašně rád, kdyby se nám podařilo urvat minimálně bod, ale tak silný tým jako Španělsko si ho doma nenechá vzít a zápas vyhraje. I když ve fotbale se může stát cokoliv. Můžeme překvapit, můžeme dobře bránit a utrhnout se z protiútoku nebo standardní situace. Musíme se s tím porvat, nicméně to bude hodně těžké.“

Kdyby se vás někdo zeptal na taktiku, jaký způsob hry byste zvolil? Ten defenzivní, který proti nim praktikovalo třeba Švýcarsko na mistrovství světa a uspělo, nebo otevřený boj, jaký předvedlo například Chile?
„Když jsem viděl poslední přípravný zápas Španělska s Kolumbií (1:0), byla to vyrovnaná partie, jenže Jihoameričané mají typově úplně jiné hráče než my. Jsou všichni, nebo většina z nich, rychlostně výborně vybavení. Dobře bránili a měli nebezpečné protiútoky po stranách, mohli dát tři čtyři góly. My? Těžko říct, ale bránit se musí. Samozřejmě nesmíme zalézt do šestnáctky, aby se na nás valil jeden útok za druhým. Je potřeba to nějak zkombinovat. Snažit se i hrát, protože na to máme typy, jakým je Rosa, Pláša, Tomáš Hübschman, je tam Honza Polák. Máme útočné krajní beky i Baryho, který je rychlý. Záleží na tom, jak budeme hrát. Nesmíme se bát a spoléhat na to, že to ubráníme.“

109
Tolik zápasů odehrál Tomáš Ujfaluši ve všech soutěžích za Atlético Madrid, kde působí třetí sezonu.


Jenže Češi zrovna nejsou týmem, který má nějak velmi dobře nacvičené brejky.
„No, nebyli jsme. Uvidíme. Opravdu důležité bude co nejlépe bránit a hlavně nedostat nějaký rychlý gól, který by změnil zápas.“

Jak se musí hráči připravit psychicky na to, že se s míčem potkají mnohem méně než obvykle?
„Takových zápasů je málo. Tímto způsobem hraje nyní Španělsko, protože je to půlka Barcelony. Ale myslím, že na to budeme připravení. Od chvíle, kdy nám ho vylosovali, víme, co nás čeká. A pokud se nám naskytnou dvě tři šance, pak je musíme využít. V takových zápasech jich obvykle víc není.“

Trenér Bílek prohlásil, že klíčem k úspěchu bude pohlídat Xaviho a Iniestu. Zní to jednoduše, ale realizace je poněkud složitější...
„Je to tak. Oni jsou mozkem Barcelony. Pamatuju si, když hrála Almería v Barceloně minulou sezonu, jeden z jejich záložníků hrál na Xaviho devadesát minut osobku. Zvládl to výborně, tuším, že prohráli jen 0:1. Ten si nevšímal nikoho jiného, ale byl to samozřejmě extrém.“

Mělo by to podle vás smysl i v českém případě?
„Je to těžké, oni si ještě s Busquetsem a Iniestou velmi dobře rozumějí, vědí, kdy podržet balon, kdy jít do narážečky. Zaměřit se na jednoho dva protihráče podle mě nemá smysl. Ale stoprocentně bude v našem týmu hráč, který se Xavimu bude věnovat víc než jiným.“



Je podle vás pro hru Španělska důležitější Xavi nebo Iniesta?
„Jak jsem řekl, ti tři si rozumí fantasticky, ale podle mě tím mozkem týmu je Xavi. Iniesta je přece jen útočnější.“

Kdo je dalším důležitým členem sestavy, o kterém se sice tolik nemluví, ale je velmi platný?
„Ono se mluví plus minus o všech. Ale svůj standard si vždycky odehraje Capdevila, ofenzivní levý bek, který hodně útočí a dobře brání. Hodně důležití jsou i Piqué a Puyol, který teď ale nebude kvůli zranění k dispozici. Vpravo je tam Ramos, i když mně se osobně líbí víc na pozici středního obránce než na pravé straně. Podle mě se tam v Realu stejně brzy přesune.“

Může někdo jiný předvádět takový fotbal jako teď španělští giganti a jejich reprezentace, nebo je to nepřenosné?
„Oni jsou tím specifičtí, protože mají takové typy hráčů. Itálie v současnosti není tak silná jak bývala, Anglie má odlišné typy, Portugalsko taky. To spíš spoléhá na rychlé krajní jezdiče jako Ronaldo. Ale v takových týmech jsou jeden dva top hráči, zatímco Španělé mají třeba čtyři.“

Španělé byli vždy techničtí, ovšem jejich současný fotbal se opravdu vymyká. Kdy a kde podle vás položili základ? Je jasné, že se tohle nestalo ze dne na den.
„Samozřejmě se to všechno muselo vyvíjet. Základ byl podle mě ale v Barceloně. Hvězdy jako Xavi, Iniesta nebo Pedro, to jsou všechno odchovanci, zatímco v Madridu je z odchovanců snad jen Casillas. Real je týmem, který hvězdy spíš kupuje, než vychovává.“

Devízou současného výběru je i to, že není moc starý a může spolu ještě několik let hrát. Myslíte, že bude patřit mezi nejužší elitu delší čas?
„Asi ano. Ramos má dvacet čtyři, Piqué taky, Puyol patří k těm nejzkušenějším. V záloze má Xavi jednatřicet, ale Iniesta nějakých dvacet šest. A navíc mají už připraveny náhrady, spoustu šikovných fotbalistů, kteří zatím nejsou v reprezentaci. Silná je jejich současná jednadvacítka.“

Vraťme se k národnímu týmu. V minulosti reprezentace opakovaně selhávala, jedním z důvodů byla rivalita mezi Madridskými, Katalánci či Basky. Myslíte, že to ještě platí, nebo to úspěchy změnily?
„Myslím, že to už trochu padá. Jakmile je nároďák, všichni jsou spolu. Když si vzpomenete na zápas Barcelony s Realem (5:0), tam se třeba Ramos s kolegy z nároďáku pořádně mydlil. Ale to je fotbal, k tomu emoce patří. Myslím, že po utkání si to vyříkali.“





Vstoupit do diskuze (2)

Doporučujeme

Články z jiných titulů