Válka chuligánů? S Českem nic takového nehrozí, tvrdí Poláci | iSport.cz
Michal Petrák
14. června 2012 • 08:50

Válka chuligánů? S Českem nic takového nehrozí, tvrdí Poláci

TOP VIDEA
Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0! Slavia - Opava: Hrabina šílenou hrubkou namazal Musovi na první gól, 1:0!
Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách! Zlín - Kometa Brno: Kucsera narazil do zadku Fryšary. Z ledu ho odvezli na nosítkách!
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z WROCLAWI | Válka chuligánů? Další taková, jaká provázela zápas Polska s Ruskem, prý proti Čechům nehrozí. Aspoň to tvrdí Poláci, kteří vysvětlují, že potyčky kolem úterního utkání dvou sousedů ve Varšavě vznikly z nenávisti, jež mezi těmito dvěma národy panuje. „A s Čechy máme dobrý vztah, tam se nic takového nestane,“ ujišťuje fanoušek Bartek Kopciuch.Rvačky mezi chuligány i s policií, lidé v bezvědomí... Děsuplné záběry oběhly svět po úterním utkání Polska s Ruskem.

Domácí hooligans si to v ulicích Varšavy rozdali s hostujícími – zadrženo bylo kolem 200 osob a ještě ve středu bylo 140 fans a sedmnáct policistů v nemocnici. Navíc podle listu Gazeta Wyborcza padl polský rekord v počtu příslušníků policie na ulicích.

„Podle mě to mělo tři hlavní důvody. Jednak měli Rusové nějaký pochod, hrálo se na jejich svátek, bylo krátce po desátém, což je den, kdy si připomínáme smrt prezidenta Kaczyńského,“ vypočítává Grzegorz Rudynek, redaktor listu Przeglad Sportowy.

„A navíc hrálo roli, co se dělo při prvním utkání Rusů ve Wroclawi – že napadli pořadatele, a pak tvrdili, že to vyprovokovali oni.“

Tahle nenávist však má mnohem delší historii – sahá až někam do středověku. V té době bylo Rusko (nebo ruská knížectví) s Polskem několikrát ve válce. „A pak nás okupovali,“ dodává Kopciuch. „Dědí se to z generace na generaci.“

Navíc je v Polsku stále skupina lidí, která tvrdí, že za tragickým úmrtím prezidenta Lecha Kaczyńského u Smolensku 10. dubna 2010 stojí spiknutí Rusů.

Ostatně, v neděli 10. června, tedy v den, kdy si Poláci smrt prezidenta připomínají, byla i ve Wroclawi v ulicích demonstrace s velkým transparentem „Polský prezident zavražděn v Rusku?“

„Je to několik fanatiků, které podporuje lídr opozice. Chuligáni jsou s těmihle skupinami v kontaktu, ale myslím, že k násilnostem by docházelo i bez toho,“ přemýšlí nad vlivem téhle teorie spiknutí na výtržnosti Kopciuch.

Podle svědků událostí ve Varšavě zaútočili jako první polští chuligáni. Ve chvíli, kdy se nad pochodujícími Rusy objevila velká rudá vlajka se srpem a kladivem. „Tohle nás hodně provokuje, je to symbol okupace,“ připouští Kopciuch.

Policejní zásah při fanouškovských násilnostech mezi Rusy a Poláky
Policejní zásah při fanouškovských násilnostech mezi Rusy a Poláky

Obří bitka chuligánů zanechala velký šrám na dosud dobré reputaci šampionátu – a teď je z médií i od lidí na ulici znát, že se celé Polsko chytlo za nos.

„Sice jsme neprohráli s Ruskem, zato jsme v ten samý den podlehli v zápase o reputaci,“ píše Gazeta Wyborcza ve článku, vedle něhož je komentář s titulkem: „Omlouváme se za idioty.“

I kvůli téhle lítosti polská veřejnost nepředpokládá, že by se něco podobného mělo opakovat. A už vůbec ne kolem sobotního zápasu Polska s Českem.

„Každý souboj Ruska s Polskem je speciální,“ tvrdí Rudynek. „Ale mezi českými a polskými fanoušky je to jiné – všichni tady tvrdí o Češích, že jsou sympatičtí. Sice panují nějaké obavy týkající se hooligans GKS Katowice a Baníku Ostrava, ale ti nejezdí na zápasy reprezentace,“ předpokládá.

„Polští chuligáni mají špatnou pověst, ale s Čechy máme dobré vztahy. Nemyslím si, že by k něčemu takovému mělo dojít. Hodně by mě to překvapilo,“ tvrdí Kopciuch, fanoušek, který ve Wroclawi navštívil trénink české reprezentace po jejím utkání s Řeckem.

„A před ním jsem byl ve fanzóně a bylo to skvělé – spousta českých fanoušků, spousta polských a navzájem si fandili. Byla tam skvělá atmosféra,“ popisuje.

Ve Wroclawi je vůbec dlouhodobě znát, že tady Čechy mají rádi. Pokud přijedou „v míru“, nemají se čeho bát...

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud