Španělům stojí v cestě za obhajobou Francie. Dokáží přepsat dějiny?
ŠPANĚLSKO - FRANCIE ONLINE OD 20:45 | Tomu se říká prokletí. Jsou aktuálními mistry světa i Evropy, ctí je celý fotbalový svět. Ve čtvrtfinále evropského šampionátu teď ale narazí na soupeře, jehož dosud nikdy v historii v soutěžním utkání neporazili. Na sebevědomou Francii. Pokud chtějí Španělé titul evropského šampiona obhájit, musí dnes doslova zatřást dějinami.
Vyhráli svou základní skupinu, dosud nenašli přemožitele, svým soupeřům nastříleli v úvodních třech zápasech šest branek. Nejvíc ze všech účastníků šampionátu. Inkasovali pouze jednu, to je pro změnu nejméně ze všech týmů na mistrovství. Vše se zdá být bez problémů. Jenže cosi ve španělské hře stále drhne. Co trenér Vicente del Bosque uvnitř španělského motoru do dnešního dne nestačil vyladit, už zkrátka nevyladí a bude muset vyslat svůj tým do boje proti Francii bez nároku na generálku.
Média v jeho zemi ostře sledují každý jeho krok a Del Bosque poněkud ztrácí svůj klid. „Nechápu, proč nás někdo kritizuje za taktiku, která nám přinesla úspěch v základní skupině,“ ohnal se například po španělských médiích, když ho sepsula za způsob, jakým vyrukoval do boje proti Italům. „Možná to někomu vadí, třeba si někdo přeje, abychom už přestali vyhrávat,“ hněval se kouč.
Už to není ten kliďas z dob nedávno minulých. Ostatně si toho všiml i jeho syn. „Je to velmi klidný člověk, mimořádně vyrovnaný. Ale teď vidím, že znervózněl,“ nechal se slyšet Vicente del Bosque mladší. „Z jeho gest je to cítit a já v nich vidím, že je z něj najednou takový uzlíček nervů,“ povšiml si trenérův syn. „Nemyslím si, že by ho ale rozhodila kritika španělských médií. Dobře ví, že tohle je u nás normální,“ řekl ještě Del Bosque junior.
Co je tedy příčinou nervozity španělského trenéra? Obavy z dnešního utkání s Francií? A vědomí, že mužstvo nehraje podle jeho představ? „Určitě to cítí,“ poznamenal Verner Lička, jeden z velkých obdivovatelů španělského fotbalu posledních let. Ani jemu neuniklo, že španělská suverenita kamsi zmizela.
„Nelze se tomu ale divit. Jejich fotbal je doslova založený na spoustě automatismů, o nichž hráči nepřemýšlí. Jsou přirozenou součástí jejich hry. Jenže když vám z toho soukolí najednou vypadnou dva klíčoví hráči, jako je Puyol a Villa, není zkrátka možné, aby to nebylo poznat,“ řekl Lička.
„Přičtěte si k tomu další věc. Španělská hra před pár lety způsobila ve fotbale naprostou revoluci a popřela řadu do té doby neotřesitelných zásad. Ale dnes už ji mají soupeři přečtenou a vědí, jak jí co nejlépe čelit. Je samozřejmě otázkou, zda na to kvalitativně mají, aby hru Španělů eliminovali, ale to je jiná věc. Svět už našel protizbraň, viděli jsme to například v utkání s Itálií,“ připomněl bývalý reprezentační kanonýr.
Třetím důvodem španělského zpomalení tempa je podle Ličky mentální opotřebovanost hráčů. „Může vám to znít zvláštně, ale když vyhrajete mistrovství Evropy, pak mistrovství světa a na další šampionát jedete zase v roli obrovského favorita, nastane kdesi v hlavách určité otupení. Ten absolutní hlad po úspěchu jednoduše zmizí, to je zákonitost,“ vypočetl Lička.
Před dnešním utkáním s Francií přesto favorizuje Španěly. „Dodávám ale, že existuje dost důvodů, pro které mohou vyhrát i Francouzi. Pokud se to stane, nepřekvapí mě to,“ uzavřel Lička.