Jan Podroužek
17. června 2016 • 13:48

Jak nachytat Chorvaty a dát jim gól? Rozdělte kostky před vápnem

TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z FRANCIE | Mission Impossible? Ale ne. Ani kostky nedrží spolehlivě u sebe, jsou mezi nimi mezery. Ačkoliv měli Chorvaté, dnešní soupeř Česka ve skupině D na fotbalovém EURO, šestou nejlepší obranu z celého kvalifikačního cyklu, a mají v defenzivě zkušené hráče, jde to. Cesta vede prostorem před jejich vápnem. Špatně zajišťují místo před vlastními obránci.Co všechno je v útoku, to chybí v obraně. Rychlost, herní inteligence, improvizace, realizace. Vepředu jsou kostkované dresy jako vosy, frnk, frnk, gól. Vzadu těžkopádní, nejistí.

Ano, je docela kumšt dát Chorvatsku gól. To potvrzuje jejich kvalifikační statistika. Pět inkasovaných branek, jenom pět mužstev za celý skoro dvouletý cyklus dostalo méně gólů. To může budit respekt.

Podívejte se na tip deníku Sport, jak vyzrát na Chorvaty:

Jak na Chorvaty: Nejčastěji vede cesta k chorvatské brance přes volný prostor před pokutovým územím, který bývá dost často vyklizený.
Jak na Chorvaty: Nejčastěji vede cesta k chorvatské brance přes volný prostor před pokutovým územím, který bývá dost často vyklizený.

Ale jak to bývá, na něčem zlém se dá najít i to dobré. Neprosadili se proti nim jenom Malta, Ázerbájdžán a Bulhaři. Člověk by skoro řekl: „No, aby ne.“ Zato Norové jim dali tři góly, Italové dva. A do těch Češi výkonnostně nemají daleko.

A teď pojďme po stopách těch branek. Dají se totiž najít společní jmenovatelé. Chorvatsko hraje nejčastěji v rozestavení 4 – 2 – 3 - 1. Má to dva důvody. Za prvé jim sedí z hlediska ofenzivy, za druhé to má i praktický důvod, protože tým Ante Čačiče staví svou hru na hvězdných a kreativních záložnících a díky tomuto systému jich v zápase využije co nejvíc.

Vše o fotbalovém EURO 2016 ve Francii čtěte ZDE »

Chorvaté se bojí jen Čecha. Hlavně Rosický už je starší, říká novinář

Jenže dva středopolaři, kteří mají zajišťovat prostor před obránci, jsou – dost možná i kvůli svým útočným chutím – často ve svých úkolech nedůslední. Na jednom postu totiž hraje Luka Modrič, a tomu to před bránou soupeře jde přece jen lépe než před vlastní. Navíc ve hře si občas vyměňuje pozici s předsunutým Ivanem Rakitičem a kvůli tomu občas vzniká vzadu dírka.

Druhým z dvojice je Milan Badelj. Výborně technicky vybavený hráč Fiorentiny je tady spíš do ťukesu, v tom obecně spočívá slabina hravých Chorvatů.

Branky, které Jižané dostali v listopadu 2014 v Itálii (1:1) a v březnu 2015 doma s Norskem (5:1), jsou skoro jako klony.

Takže nejdřív italský případ. Celá akce vznikla na levé straně, odkud domácí tlačili svůj útok přímo do vápna. Ten ještě hosté odvrátili, stejně tak druhý pokus, který už směřoval středem. Vypadnutý míč těsně za hranici pokutového území už ale mohl nehlídaný Antonio Candreva máznout k tyči.

Norský případ. Opět tlak soupeře do chorvatského vápna, napoprvé ubráněný, ovšem odražený míč těsně za hranicí šestnáctky Alex Tettey hezky uklidil do brány. Zase.

Podobu s těmito událostmi lze najít ještě v přípravném utkání v Rusku v listopadu 2015 (3:1). Rusové tehdy vedli do hostující defenzivy rychlý protiútok. Před velkým územím Chorvatska byl vzniklý prostor, kterého domácího využili ke křížné přízemní přihrávce doprava, následoval centr a Fjodor Smolov hlavou pohodlně zakončil akci do kasy.

Na jednu stranu je pravda, že u všech zmíněných případů jde o období, které ještě spadá pod vládu kouče Nika Kovače. Ovšem protiargument zní, že Ante Čačič od svého nástupu na konci května letošního roku tým nepředělal. Ne jeho tvář. Ta zůstává stejná. Tedy se stejnými zbraněmi, i se stejnými nedostatky.

Češi v tom mohou najít jistou podobnost se svým prvním soupeřem na EURO Španělskem. I o něm totiž silně platí, že co má v útoku, chybí mu v obraně. Výběr Pavla Vrby by po dostatečném tlaku na Chorvaty v poslední třetině hřiště mohl a podle sledování Sportu měl vytěžit góly.

Jenže vymyslet hru na „kostky“ bude trochu větší obtíž. Proti Španělsku se totiž Česko mohlo spolehnout, že soupeř nebude šílet a bude držet míč na kopačkách. Chorvaté jsou jiní, i když mají hráče s podobnými herními vlastnostmi.

Oni míč nepředržují. Pokud ho získají, jsou víc hladoví co nejrychleji ho dovést do protivníkovy brány. Jsou rychlejší v realizaci, přímočařejší. A protože nechávají prostor na hraní i svému soupeři, jsou jejich útoky daleko smrtelnější, svého soka si nechají vzadu víc otevřít.

Tyhle šachy už budou vypadat zdaleka jinak než první turnajové partie. Bude to ještě vyšší úroveň.

ŽIVÁ DISKUZE: Česko - Chorvatsko okomentují Frýdek s Klusáčkem »

Lička rozebírá Chorvaty: Tvořivost, disciplína, agresivita

ANKETA mezi experty Sportu: Recept na Chorvaty? Uhlídat Modriče a Rakitiče

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze