5. července 2016 • 20:12

UEFA je nadšena z Walesu s Islandem: EURO s 24 týmy je to pravé

Autor:
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
TOP góly 19.kola  La Ligy: Ukázkový přímák v podání Messiho i rána Gumbaua TOP góly 19.kola La Ligy: Ukázkový přímák v podání Messiho i rána Gumbaua
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nový formát finálového turnaje fotbalového mistrovství Evropy, v němž se místo 16 představilo 24 týmů, podle představitelů UEFA uspěl. Na šampionát díky rozšíření postoupilo několik nováčků, kteří se mezi elitou neztratili, což podle funkcionářů přispěje k popularizaci fotbalu v těchto zemích.Premiéru na EURO zažily Albánie, Island, Severní Irsko, Slovensko a Wales. Albánci a Slováci se s turnajem loučili po základních skupinách, Severní Irsko vypadlo v osmifinále. Island došel do čtvrtfinále a Wales čeká ve středu semifinále proti Portugalsku.

Ředitel turnaje Martin Kallen si pochvaloval fakt, že reprezentace podceňovaných týmů měly nejbouřlivější podporu fanoušků. Hráče Islandu vítalo po vyřazení s Francií v Reykjavíku jako hrdiny zhruba 30 tisíc lidí, což je desetina populace v zemi.

"Lidé se obávali, že ten formát nebude fungovat, ale fungoval," řekl Kallen. "Viděli jsme dva týmy (Island a Wales), které došly dál, než kdokoliv čekal a to je dobře. Fotbalu to otevřelo nové obzory," dodal.

Podle kritiků ale rozšíření počtu účastníků nijak nepřidalo turnaji na atraktivitě. Wales a Severní Irsko by navíc podle nich postoupily i na šestnáctičlenné Euro.

Model s 24 účastníky, který výkonný výbor UEFA schválil před osmi lety, bude platit i pro příští EURO v roce 2020. Kallen je přesvědčen, že UEFA u něho zůstane i pro další turnaje. "Zatím to ještě nevíme, ale je to formát, o kterém budeme uvažovat, protože se osvědčil," řekl.

Fotbalisté Walesu postoupili do semifinále EURO
Fotbalisté Walesu postoupili do semifinále EURO

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze