Luboš Brabec
Premium
3. června 2021 • 15:38

EURO: turnaj, který nikdo nechtěl. Jak se z pidiakce stal významný kolos

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
Verdikt odvolací komise: Rada stihne začátek příští sezony
VŠECHNA VIDEA ZDE

To, jak se odehraje EURO, aktuálně zajímá každého fanouška, ale věřte, že byly doby, kdy podobné otázky trápily málokoho. Fotbalové mistrovství Evropy bylo v počátcích akcí, o kterou skoro nikdo nestál, a nějaký čas trvalo, než se proměnila v jeden z nejsledovanějších sportovních podniků.Už v roce 1927 – tři roky před konáním prvního mistrovství světa ve fotbale – přišel francouzský funkcionář Henri Delaunay s nápadem uspořádat evropský šampionát, ale muselo uplynout přes třicet let, než se jeho sen uskutečnil.

Důvod? V Evropě byla po takové akci pramalá poptávka.

Konalo se sice několik regionálních turnajů, jako byl například středoevropský Mezinárodní pohár (1927-60), jehož se účastnilo i Československo a před druhou světovou válkou nesl jméno premiéra Antonína Švehly, ale dlouho nikdo neměl touhu vymýšlet něco ambicióznějšího.

A proč taky, když tady byl světový šampionát, což s trochou nadsázky řečeno bylo mistrovství Evropy, kam dostaly pozvánku i Brazílie a Uruguay.

Ostatně i UEFA, sdružující evropské fotbalové svazy, byla založena až v roce 1954. A mimochodem, idea kontinentální klubové soutěže – Poháru mistrů evropských zemí, dnešní Ligy mistrů – nevznikla v kancelářích funkcionářů, ale přišli s ní novináři, kteří našli inspiraci v Jižní Americe.

Fotbal zkrátka ještě nebyl gigantickým byznysem a pro většinu elitních hráčů ani prací na plný úvazek, proto každá nová soutěž s dlouhodobou kvalifikací byla považována za další zátěž už tak složitého termínového kalendáře.

Každopádně v roce 1957 se UEFA usnesla, že o tři roky později se uskuteční první ročník kontinentálního turnaje, který ponese název Pohár národů a trofej pro vítěze jméno Henriho Delaunayho.

Uzávěrka přihlášek do kvalifikace byla 15. února 1958 – a tady nastal první problém. Zájem mělo pouze patnáct zemí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
1

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Play off
Články odjinud


Články odjinud