Predikce z ciziny: Čechům nikdo nevěří! Na Dány by sázel i Mourinho

O obrovský úspěch bude už v sobotu bojovat česká reprezentace. Semifinále EURO je vlastně celkem blízko. V cestě ovšem stojí Dánsko. A podle světových expertů je právě český soupeř favoritem na postup. Jen minimum oslovených odborníků na zahraničních serverech věří, že mezi nejlepší čtveřici šampionátu projde mužstvo trenéra Jaroslava Šilhavého. Na Dány by si vsadil třeba i José Mourinho.
Předzápasové odhady jsou vděčným žánrem. Fanoušci rádi spekulují, jak by dění na hřišti mohlo vypadat. A obzvlášť při tak velkém turnaji, jakým EURO je.
Co se ale týče českých šancí na postup, v zahraničí se se Schickem a spol. nepočítá. Pojďme postupně.
Britský deník Guardian tipuje, že Dánsko vyhraje 3:1. „V sestavě pro osmifinále se objevili Antonín Barák s Petrem Ševčíkem a možná si místo na úkor Vladimíra Daridy s Jakubem Janktem udrží. Patrik Schick se pokusí dostihnout Cristiana Ronaldo v boji o zlatou kopačku,“ napsal Guardian.
Server metro.co.uk oslovil s prognózou zkušeného trenéra Josého Mourinha, který od nové sezony povede AS Řím. Ostře očekávaný duel s Belgií podle něj lépe zvládnou Italové. „A Česko-Dánsko? Těžký zápas, ale myslím, že postoupí Dánové,“ prohlásil Mourinho.
Taky web espn.com dává větší naděje českému soupeři. „Zapomeňte na to, co se kolem Dánů dělo kolem hřiště. Oni jsou hlavně velmi dobří na něm, přejeli Rusko i Wales. Dali osm gólů, inkasovali jen jeden. Prošli si velkou prověrkou proti Belgii, kdy byli 45 minut lepším týmem. Eriksen je sice ztráta, ale pořád mají ve všech řadách velkou kvalitu,“ zdůvodnil server svou volbu.
Ve velkém pojímá předzápasové predikce web britské televize BBC. Svůj tip na osmifinále už zveřejnilo hned 12 oslovených novinářů či expertů. Resumé? Šestkrát výhra Dánska, pětkrát remíza (s tím, že v prodloužení či na penalty vždy postoupí český soupeř) a jen jednou sázka na výhru národního týmu.
„Češi prožívají dobrý turnaj, jsou kompaktní a dobří v defenzivě. Je vidět, jakým způsobem se snaží pracovat s míčem dopředu,“ popsal Mark Lawrenson, obránce Liverpoolu z osmdesátých let minulého století, který odhaduje výsledek 1:1 a pevnější dánské nervy v rozstřelu.
Jediným z oslovené dvanáctky expertů BBC, kdo věří Čechům, je Dion Dublin. Aktuálně dvaapadesátiletý bývalý fotbalista, který hrál hlavně za Coventry či Aston Villu. V roce 1998 nastoupil i ke čtyřem utkáním za anglickou reprezentaci. Jeho tip? Český triumf se skóre 3:1.
S tímto názorem ale zůstává osamocený. Postaví se národní tým v sobotu proti předzápasovým odhadům ze zahraničí?

Zprávy ze dne 2. července 2021
Čeští fotbalisté budou moci do utkání proti Dánsku počítat i s uzdraveným kapitánem Vladimírem Daridou. Třicetiletý střední záložník, který chyběl v nedělním osmifinále proti Nizozemsku, už překonal potíže s nohou a na utkání v Baku je stoprocentně připravený.
Darida se zranil minulý pátek na tréninku v Praze, kde měl tým během Eura základnu. Mužstvu chyběl při výhře 2:0 nad Nizozemskem v Budapešti. Ve středu už se ale na Strahově zapojil zpět do tréninku.
„Můžu s klidným svědomím říct, že jsem stoprocentně připravený na zápas. Absolvoval jsem včera celý trénink bez problémů, bez reakce,“ řekl Darida na on-line tiskové konferenci v Baku.
Reportáž redaktora Sportu přímo z Baku, dějiště osmifinále Česko - Dánsko. „EURO? To tady až na hamižné taxikáře a pár Dánů, kteří do Ázerbájdžánu dorazili v pátek brzy ráno, nikoho netankuje. Vítejte v dějišti čtvrtfinále,“ píše Michal Kvasnica. Celou reportáž čtěte ZDE>>>


Dánský dynamit explodoval! Na EURO to v posledních dvou zápasech odnesli Rusové a Velšané, kteří slízli od Seveřanů čtyři góly. Mimochodem, čtyři a více branek dvakrát po sobě dosud v historii evropských šampionátů ještě žádné mužstvo nevstřelilo. Palebná síla však není jedinou zbraní pluku přemýšlivého kouče Kaspera Hjulmanda. Češi se musejí nachystat na kompaktnost, variabilitu, střelecký apetit či šikovnost jednoho falešného křídla. Ale rozebereme si to postupně a přidejme, kudy by mohla vést cesta k překonání složitějšího rébusu, než nabídli Nizozemci. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 1. července 2021
Nemá extra životopis, přesto patří k trenérským králům letošního mistrovství Evropy. Kasper Hjulmand dánskou senzací na EURO překvapil i sám sebe, postup mezi osm nejlepších týmů kontinentu je jeho životní úspěch. Přitom kdyby pandemie neodsunula turnaj o rok, seděl by na tribuně a nikdo by o něm nevěděl. Přečtěte si příběh dánského kouče ZDE>>>
Podle obránce Vladimíra Coufala jsou čeští fotbalisté před sobotním čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Dánsku ještě hladovější než před vítězným osmifinále s Nizozemskem. Osmadvacetiletý pravý bek West Hamu doufá, že se před zápasem v Baku vzbudí na hotelu se stejným pocitem jako v Budapešti, kde proti favorizovaným „tulipánům“ tušil výhru.
„Říkám, že když ještě teď postoupíme, tak už to bude skvělé. Já Masovi (záložníkovi Lukáši Masopustovi) ráno na hotelu v Budapešti říkal, že mám skvělý pocit, že jsem se dobře vyspal a že pro nás Euro ten den ještě neskončí,“ uvedl Coufal v rozhovoru pro web Euro2020.com.
Představitelé Dánské fotbalové unie (DBU) se před odletem výpravy do Baku na čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Česku setkali se zástupci Amnesty International. Informovali se o situaci v Ázerbájdžánu, kde jsou podle organizace porušována lidská práva. „Ázerbájdžánská vláda využívá pořádání velkých sportovních a zábavních akcí už mnoho let k tomu, aby zakrývala hrubé porušování lidských práv. Fotbalové mistrovství Evropy není výjimkou,“ citovala DBU v prohlášení Amnesty International.
Lidskoprávní organizace vyčítá režimu prezidenta Ilhama Alijeva šikanování a zatýkání kritiků, jejich mučení, potlačování demonstrací, zákazy nevládních organizací a válečné zločiny během vojenského konfliktu o Náhorní Karabach se sousední Arménií. „Předáme tyto informace našemu týmu, spolupracovníkům a dánským fanouškům, kteří pocestují na zápas do Baku,“ uvedl ředitel DBU Jakob Jensen.
Podle bývalého obránce Midtjyllandu Filipa Nováka by se čeští fotbalisté měli v sobotním čtvrtfinále EURO proti Dánsku hlavně vyvarovat faulů kolem vlastního vápna. Jednatřicetiletý stoper Fenerbahce Istanbul předpokládá, že národní tým bude mít nad Seveřany navrch po technické stránce a zvítězí 1:0. Jeho další postřehy o severském soupeři čtěte ZDE>>>
