Ronaldo zářil proti trpaslíkovi. Angličané v kvalifikaci srazili Ukrajinu

0
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Fotbalisté Portugalska v kvalifikaci na mistrovství Evropy deklasovali 6:0 Lucembursko, dvakrát se trefil hvězdný kapitán Cristiano Ronaldo. Dánsko přišlo v závěru o dvoubrankové vedení a překvapivě prohrálo 2:3 na hřišti Kazachstánu. Domácí zdolali semifinalisty posledního Eura poprvé v historii. Anglie si ve Wembley poradila 2:0 s Ukrajinou. První body získali evropští šampioni z Itálie výhrou 2:0 na Maltě.

Ronaldo skóroval dvakrát, podobně jako ve čtvrtečním zápase s Lichtenštejnskem (4:0), ve kterém se stal hráčem s nejvíce reprezentačními starty. Čerstvý zápis dnes ještě vylepšil (198 utkání), stejně jako rekord v počtu branek v mezistátních zápasech (122). Lucembursko je první reprezentací, které Ronaldo nastřílel dvouciferný počet gólů. V 11 vzájemných zápasech dal stejný počet branek.

Osmatřicetiletý kanonýr nejprve v deváté minutě po Mendesově sklepnutí zblízka dorazil míč do odkryté brány a v 31. minutě zakončil únik za obranu střelou na přední tyč. Další trefy Portugalců obstarali Félix, Bernardo Silva, Otávio a Leao, jenž navíc v závěru nedal penaltu. Obvyklý exekutor Ronaldo už byl v tu dobu na střídačce.

Ve skupině J se odehrály ještě dva duely. Slovensko zdolalo 2:0 Bosnu a Hercegovinu a v šestém utkání pod italským trenérem Calzonou poprvé zvítězilo. Druhý gól domácích vstřelil sparťanský záložník Haraslín. Island deklasoval 7:0 Lichtenštejnsko a připsal si nejvyšší soutěžní výhru v historii. "Čistým" hattrickem mezi 48. a 73. minutou přispěl k prvním bodům svého týmu kapitán Aron Gunnarsson.

Dánům nestačily ani dvě branky útočníka Höjlunda, jenž navázal na hattrick ze čtvrtečního debutu proti Finsku (3:1). Dvacetiletý útočník Bergama otevřel skóre ve 20. minutě chytrým lobem a v 36. minutě přidal z dorážky druhou trefu. Höjlund dal ve svých premiérových dvou utkáních v národním týmu pět branek a po prvních zápasech zatím vévodí tabulce střelců kvalifikace.

Kazachstán ale mezi 73. a 89. minutou předvedl velký obrat. Nejprve proměnil penaltu Zajnutdinov a v závěru přidali další góly Tagybergen s Ajmbetovem. Střelec vítězné branky byl v nastavení po druhé žluté kartě vyloučen, skóre už se ale nezměnilo. Oba týmy mají po dvou kolech ve skupině H na kontě tři body.

Anglie po výhře v Itálii zvládla i druhé utkání, a to hlavně díky vydařenému konci první půle. Ve 37. minutě zužitkoval Kane Sakův centr na zadní tyč a v kvalifikaci na Euro skóroval v desátém utkání v řadě. Vzápětí sám Saka zvýšil přesným obstřelem na 2:0. Ukrajinci tak nezvládli soutěžní premiéru pod koučem Rotaněm, jenž během hráčské kariéry působil i v pražské Slavii.

Ve druhém dnešním utkání skupiny C si Itálie poradila s outsiderem z Malty. Skóre otevřel útočník Retegui, který se prosadil i ve druhém utkání v dresu "Azzurri", což se dosud podařilo jen třem hráčům. Druhý gól dal rovněž ještě v úvodním dějství Pessina.

Kazachstán - Dánsko 3:2 (0:2)
Branky: 73. Zajnutdinov z pen., 86. Tagybergen, 89. Ajmbetov - 21. a 36. Höjlund. ČK. 90.+6 Ajmbetov.

Skupina J

Vaduz: Lichtenštejnsko - Island 0:7 (0:2)
Branky: 48., 68. a 73. z pen. A. Gunnarsson, 3. Ólafsson, 38. Haraldsson, 85. Gudjohnsen, 87. Ellertsson.

Lucembursko - Portugalsko 0:6 (0:4)

Branky: 9. a 31. Ronaldo, 15. Félix, 18. B. Silva, 77. Otávio, 89. Leao.

Slovensko - Bosna a Hercegovina 2:0 (2:0).

Branky: 13. Mak, 40. Haraslín.