Jiří Fejgl
12. října 2023 • 21:38

Takhle fandí Tirana: bílé čepičky, zátarasy a pískot během české hymny

Autor: Jiří Fejgl
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Od nájezdů s Finy po zlatou trefu Pastrňáka. Podívejte se na všechny české góly na MS
REVIEW Sparty: Priskeho odchod? Polemika: Neodejde. Ne, klíčem bude Friis
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z TIRANY | Davy se valily do arény - ale i na hlavní náměstí v Tiraně. Budou lítat bílé čepičky, symbol albánského národního týmu, vzduchem? Hrál se velký zápas kvalifikace o Euro a země je na nohou, doslova.Na každé sedačce stadionu Air Albania byla připravena. Bílá čepička, taková větší jarmulka. Albánci jich nachystali skoro třiadvacet tisíc, prostě ať ji má na půvabném stadionu, který je samozřejmě prakticky celý červený, každý. Mají je dokonce i novináři na press tribuně, v Česku tohle opravdu nebývá…

„Bude ohnivá atmosféra. Stadion Air Albania spustí hluk už před výkopem a bude pokračovat do posledních sekund. I v Praze jste viděli lásku albánských fanoušků k naší reprezentaci. Plné budou bary, náměstí, atmosféra bude krásná,“ sliboval před zápasem žurnalista Halit Delibashi z listu Sport Ekspres, který se zabývá reprezentací.

Nemýlil se. Řada albánských příznivců nesportovně pískala do české státní hymny před samotným výkopem. Ohlušující pískot v úvodu provázel i každý dotyk hostujících hráčů s míčem. Domácí fanoušci si neodpustili ani oslňování laserem, za což je hned napomenul hlasatel. 

I před zápasem bylo živo. Když jste se prošli pár hodin před výkopem po Tiraně, poznali byste, jak je země zblázněná. Prodejce šál, vlajek, dresů, čepic na každém rohu, dokonce i před domem, kde sídlí ministerstvo financí. Tedy podle nápisu to tak vypadalo, ale je možné, že jde třeba o úplně něco jiného, albánština je fakt zapeklitá.

Epicentra nadšení byla každopádně dvě. Vedle Air Albania, kolem níž byly zátarasy s kontrolami (každý projde dvěma), bylo další místo pro fandy nachystáno v samém centru, na Skanderbegově náměstí. Nachystána je obří obrazovka, před ní plac pro dobrých dvacet tisíc lidí, za ním tribuna.

Je to potřeba, žádostí o vstupenky přišlo na 300 tisíc, uspokojeno bylo jen 23 tisíc.

I tahle masa přispěla k českému uškvaření, aréna se změnila v kotel.

 

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Nominace Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Skupina E
Články odjinud


Články odjinud