Reprezentace opustila EURO, aniž se v hlavě fanoušků nějak zásadně otiskl styl, kterým by se chtělo prezentovat. Vykrystalizovala formace i určité herní principy. Pohled datové společnosti OPTA ale ukazuje, že se tým Ivana Haška prezentoval jedním z nejpřímočařejších a nejjednodušších kombinačních fotbalů na turnaji. Češi nepředvedli ani špatný presink, ten ale zároveň nevedl ke tvorbě šancí.
Po křídlech to nešlo
I vzhledem k účasti Vladimíra Coufala, jednoho z mála hráčů v kádru působících na top úrovni, si Češi prakticky z poloviny případů tvořili šance z pravé strany. Ta levá zůstávala nevyužitá, neohromil ani David Douděra či David Jurásek. Během mistrovství si na ní Češi vytvořili 6 šancí, na straně pravé 14. Slušný počet útoků ale vedli i středem, především v první půli proti Gruzii. Sázka na pravou stranu ale nevedla k úspěchům. Společně se Srby měl národní tým ve skupinové části nejvíce centrů (57), s jejich úspěšností 19,4 % byl ale podprůměrný.
Dobrý presink bez ofenzivní hodnoty
Oproti klubovému fotbalu se hraje reprezentační v o dost menší intenzitě. Proto na velkých šampionátech nevídáme divoký presink jako z dílny Liverpoolu a dalších gigantů. Češi ale byli v tomto ohledu aktivní. Žádný z týmů, které se nedostaly do osmifinále, nespustil presink tolikrát jako oni (sedmatřicetkrát). A když započítáme všechny skupiny, jen sedm týmů má vyšší číslo – Němci (45), Portugalci (45), Turci (44), Španělé (42) a Slováci (40).
Metrika PPDA, která měří intenzitu presinku dle počtu přihrávek, které tým soupeři dovolí do přerušení akce, také vidí Čechy vysoko. V průměru svěřenci Ivana Haška nechali soupeře vyměnit si 13,5 přihrávek, než mu akci přerušili. Oproti klubové úrovni je to slabé (slávistické PPDA dosahovalo minulou sezonu hodnoty 6,5), ale na mezinárodní velice slušné. Lepší byli pouze Němci (8,8), Rakušané (9), Portugalci (9,7), Španělé (11,2), Chorvaté (11,5), Belgičané (11,5) a Dánové (11,7).
Presink, který je primárně počítán jako defenzivní metrika, ale nedokázali Češi přetavit v ofenzivní nástroj. Zisky míče na třetině soupeře vedly pouze ke dvěma střelám, což je mezi účastníky šampionátu řadí v této disciplíně na 17. místo
Rychlí a přímočaří
Datová společnost Opta se snaží určitým způsobem popsat herní styly týmů a na dodaném grafu je vidět, v čem Česku stále trochu ujíždí vlak. Nenechte se zmást nápisem „rychlé a přímočaré“, který je často brán jako pozitivní aspekt. Při měření kombinačních schopností týmů jde často o cejch trpaslíků, kteří hrají na protiútoky a nemají dostatečnou technickou erudici, aby předvedli trpělivě vystavěné útoky. Kdybychom měřili českou ligu, najdeme vlevo nahoře Zlín, Karvinou a možná i Teplice.
Ty kombinačně nejvyspělejší týmy najdeme v pravé dolní části grafu. Češi zkrátka posouvali balony nahoru velice rychle (což mnohdy znamená nákopem nebo na náhodu), ale zároveň měla jejich akce v průměru pod 3 přihrávky. Tím se řadí mezi jedny z nejprostěji hrajících týmu na EURO, ve společnosti Gruzie, Polska a Maďarska, tedy defenzivně působících mančaftů hrající na jednoduchost. Pokud se chceme srovnávat se Slovenskem, bylo na tom mnohem lépe, když se postupným útokem vyrovnalo zemím, jakými jsou Rakousko či Švýcarsko.