TOP VIDEA
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
Olympijská nominace je odměnou za léta tvrdé dřiny, říká Brandon Maxwell Olympijská nominace je odměnou za léta tvrdé dřiny, říká Brandon Maxwell
VŠECHNA VIDEA ZDE

Reprezentační záložní řada je zdevastovaná zraněními. V zahraničí aby trenér Pavel Vrba vytíženého a ve formě hrajícího záložníka pohledal, a tak se logicky upnul na nabídku z české ligy. Ta je i díky postupu tří českých týmů do základní skupiny Evropské ligy zajímavá a kromě mužů s reprezentačními zkušenostmi z ní vyplouvají dosud neotřelá jména. Úplnými nováčky v národním týmu jsou Jiří Skalák, David Pavelka a Martin Frýdek. Mají na základní sestavu?Pravidelně hrát v co nejlepší formě. To je nejzákladnější kritérium, podle něhož reprezentační trenér Pavel Vrba skládá svůj výběr. Záložníci Jiří Skalák z Mladé Boleslavi, David Pavelka z Liberce a Martin Frýdek ze Sparty ho momentálně naplňují takřka beze zbytku. Jejich výborné výkony v poslední době oslovily Vrbu natolik, že se z nich stávají tajné zbraně pro nadcházející kvalifikační pokračování o EURO 2016 proti Kazachstánu (3. září) a v Lotyšsku (6. září).

Je pravda, že do nominace jim pomohla i kalamita v záložní řadě. Z pětice středopolařů, kteří nastoupili v základní sestavě v posledním kvalifikačním utkání na Islandu, zbyl reprezentačnímu kouči k dispozici jen Bořek Dočkal. Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil, Lukáš Vácha a Václav Pilař laborují se zraněními. „Je to velký zásah, ale zároveň jsem chtěl nějaké změny v sestavě udělat,“ konstatoval Vrba.

Nabízí se otázka, nakolik hodlá reprezentační debutanty využít. „Myslím, že se uplatní, strach nemám,“ nebál by se jejich zapojení do sestavy zkušený trenér Vlastimil Palička. „Jsou to hráči, kteří jsou momentálně maximálně vytěžovaní, hrají evropské soutěže. Přestože jsou mladí, nejsou to nezkušení zajíci. Ukazují v posledních týdnech dobrou formu. Trenér by je dokázal připravit i psychicky. Věřil bych jim,“ doplnil optimistický výhled Palička.

Tomáš Koubek, Josef Šural, Martin Frýdek a Jiří Skalák na srazu reprezentace
Tomáš Koubek, Josef Šural, Martin Frýdek a Jiří Skalák na srazu reprezentace

Sami hráči jsou v hodnocení svých vyhlídek opatrnější. „Budu rád za každou minutu,“ hlásil Frýdek. „Nejlépe se cítím na levé straně, ale v reprezentaci si nebudu vybírat, kde bych mohl nastoupit,“ dodal sparťanský univerzál.

„Ta možnost tam samozřejmě je, ale přeci jen je to moje první nominace. Beru všechno. Budu rád, když odehraji alespoň něco,“ přidal na stejné téma Skalák. Ten může nastoupit na obou krajích zálohy, kde jsou ještě Dočkal, Ladislav Krejčí, Jan Kopic či Josef Šural. Pavelka má naději, že se uplatní ve středu zálohy, který se rozpadl úplně. Mohl by hrát vedle Vladimíra Daridy.

Skalák nyní táhne Mladou Boleslav, Frýdek těží na Spartě ze své univerzálnosti. Oba už Vrbu zaujali na nedávném domácím mistrovství Evropy do 21 let. Pavelka zase prožívá výborný vstup do sezony s Libercem.

„Na tlak, kterému klíčoví hráči v klubech musejí odolávat, jsou zvyklí. Přestože reprezentace je dalším stupínkem v jejich kariéře, tak jsem přesvědčený, že to zvládnou. Jsou v laufu a věřím, že to prokážou i v reprezentaci, pokud nastoupí,“ řekl Palička.

Vizitky nových Vrbových zbraní

Jiří Skalák (23)

Bilance v sezoně: 6 zápasů/3 góly
Proč je v reprezentaci: V Mladé Boleslavi se vypracoval v klíčového hráče, má výbornou formu. Na kraji zálohy využívá své rychlosti, je silný v soubojích jeden na jednoho, dává góly. 

720p 480p 360p 240p
Mladá Boleslav - Sparta: Gól Skaláka na 1:1. Trefa proti bývalému klubu

Martin Frýdek (23)

Bilance v sezoně: 9 zápasů/0 gólů
Proč je v reprezentaci: Těží z dobré formy a univerzálnosti. Může hrát prakticky ve všech řadách – na kraji obrany, zálohy, ve středu zálohy i v útoku. Je dynamický, má dobrou techniku.

720p 480p 360p 240p
Sparta - Dukla: Šance Martina Frýdka

David Pavelka (24)

Bilance v sezoně: 8 zápasů/1 gól
Proč je v reprezentaci: S Libercem, kde je kapitánem, si užívá výborný vstup do ročníku. Ve středu záložní řady dobře zastane defenzivní i ofenzivní úkoly, vede útoky, má nebezpečnou střelu.

CELÝ SESTŘIH: Liberec - Teplice 2:0

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze