Jan Podroužek
10. října 2012 • 16:21

Žádná pohoda! Malta kouše, Češi na fotbalového trpaslíka neumí

Tomáš Hübschman v utkání Česka s Maltou, které v roce 2009 vyhrál národní tým 1:0
Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce Plzeň - Karviná: Procházka zakroutil nádhernou standardku za záda Berkovce
Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs? Svátek parkuru ovládl Madrid in Motion. Jaké bylo Prague PlayOffs?

Těsná výhra, nebo kanonáda? Reprezentaci čeká v kvalifikaci o brazilské mistrovství světa malý ratlík, který ale pořádně kouše. S Maltou má národní tým za posledních šest duelů skóre 11:2, dvakrát přitom remizoval bez branek.

Nepodcenit! Není totiž důvod. Statistika z předchozích střetnutí mezi Českem a Maltou nezní nijak skvostně, aby si Bílkův výběr mohl jít v pátek na Štruncovy sady pohodlně zatrénovat. Čecha a spol. budou strašit minulé bezbrankové remízy nebo upocené výhry nad trpasličím soupeřem.

V čem je ale problém? Kvalitativní rozdíl mezi Českem a malým ostrůvkem je pořád výrazný.

„Tyhle zápasy jsou o prvním gólu. Jakmile se do patnácté minuty netrefíte, nastupuje nervozita. Psychika v takových zápasech je klíčová,“ říká Petr Vlček, bývalý reprezentant, který zažil bezbrankový rozchod s Maltou v roce 2000 při kvalifikaci o mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji.

„Tehdy jsme hráli posledních čtyřicet minut o deseti. Navíc Malta hrála doma ve specifickém prostředí, které dobře zná,“ vysvětluje. „Přitom tehdy se dalo říct, že to byl opravdu souboj trpaslíka s obrem. My byli v žebříčku FIFA kolem třetího místa, teď je ale situace jiná. Kluci nemají příliš co podceňovat,“ naráží Vlček na jeden z problémů, který kosí favority.

Poslední válec přejel Maltu před dvanácti lety. V roce 1996 po stříbrném EURO v Anglii rozčísli Nedvěd, Poborský a Berger tohoto soupeře 6:0. Právě poslední zmiňovaný načal Maltu už v desáté minutě – klíč ke klidné hodině a půl.

„Jde o to být trpěliví. Můžeme si pomoct standardkou, čímkoliv. I kdybychom měli dát gól z výkopu, uklidní nás to. Jen by měl přijít co nejdřív, jinak se do výhody dostává outsider,“ ví Vlček.

Reprezentace hostí Maltu v pátek ve Štruncových sadech, kolébce vyhlášené gólové mašiny Viktorie Plzeň. „Tam branky padají, třeba klukům kouzlo toho místa pomůže,“ usmívá se.

Posledních šest zápasů s Maltou
Malta – Česko 0:0, kval. ME 1996
Česko – Malta 6:0, kval. MS 1998 (první gól Patrik Berger, 10. minuta)
Malta – Česko 1:0, kval. MS 1998 (první gól Radek Bejbl, 32. minuta)
Malta – Česko 0:0, kval. MS 2002
Česko – Malta 3:2, kval. MS 2002 (první gól Marek Jankulovski, 20. minuta)
Česko – Malta 1:0, přátelsky (první gól Tomáš Necid, 77. minuta)

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)