Liga národů: Anglie udolala Island, Portugalsko slaví i bez Ronalda

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté Anglie vyhráli na úvod Ligy národů nad Islandem 1:0, přestože na soupeřově hřišti dohrávali 20 minut v deseti. Rozhodující gól dal v 90. minutě z penalty Raheem Sterling, domácí pak pokutový kop neproměnili. Ve skupině A2 slavila i Belgie po výhře 2:0 v Dánsku. Vítězně do skupiny A3 vstoupilo Portugalsko, které doma přehrálo Chorvatsko 4:1, i Francie po vítězství 1:0 ve Švédsku.

Angličané, za které debutovali od začátku hrající záložník Manchesteru City Phil Foden a jako střídající i útočník městských rivalů United Mason Greenwood, byli v celém utkání aktivnější. Již po sedmi minutách hry se trefil jejich kapitán Harry Kane, jeho branka však neplatila kvůli ofsajdu.

Tlak Anglie oslabil v 70. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě za podražení vyloučen Kyle Walker. Domácí hráči však početní výhodu nevyužili a naopak umožnili soupeři skórovat.

Sverrir Ingason v 90. minutě rukou zabránil anglické střele a po jeho vyloučení proměnil penaltu Sterling. Pokutový kop měl k dispozici v závěru také Island, Birkir Bjarnason ale zamířil mimo.

V čele skupiny A2 je o skóre Belgie. Vítěznou branku utkání v Kodani vstřelil v 9. minutě po rohovém kopu Jason Denayer, pro kterého šlo o premiérový zásah v reprezentaci. Tři body pro hosty stvrdil necelou čtvrthodinu před koncem Dries Mertens.

Obhájce prvenství Portugalsko si hladce poradilo s finalistou posledního světového šampionátu Chorvatskem i bez odpočívajícího rekordmana v počtu startů i branek v portugalském dresu Cristiana Ronalda. Před poločasem poslal míč do šibenice Joao Cancelo, po přestávce byli úspěšní ještě Diogo Jota, Joao Felix a André Silva. Branka Bruna Petkoviče v nastavení již hosty zpět do zápasu nedostala.

Francie našla recept na obranu Švédů jedinkrát. V 41. minutě přiřkl body mistrům světa individuálním průnikem a ranou z ostrého úhlu Kylian Mbappé. Skórovat mohl v závěru utkání i Antoine Griezmann, z pokutového kopu ale branku přestřelil.

Výsledky 1. kola fotbalové Ligy národů

Fotbalová Liga národů:

Skupina A2:

Island - Anglie 0:1 (0:0)

Branka: 90. Sterling z pen. ČK: 90. Ingason - 70. Walker.

Dánsko - Belgie 0:2 (0:1)

Branky: 9. Denayer, 77. Mertens.

Skupina A3:

Švédsko - Francie 0:1 (0:1)

Branka: 41. Mbappé.

Portugalsko - Chorvatsko 4:1 (1:0)

Branky: 41. Cancelo, 58. Jota, 70. Felix, 90.+5 A. Silva - 90.+1 Petkovič.

Skupina C1:

Ázerbájdžán - Lucembursko 1:2 (1:0)

Branky: 43. Šejdajev - 48. vlastní Krivocjuk, 72. Rodrigues. ČK: 26. Emreli (Ázerbájdžán).

Kypr - Černá Hora 0:2 (0:0)

Branky: 60. a 73. Jovetič.

Skupina C2:

Severní Makedonie - Arménie 2:1 (2:0)

Branky: 5. Alioski z pen., 38. Nestorovski z pen. - 90.+4 Barsegjan z pen.

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905