Wembley: luxus, až oči bolí

Archív
ArchívZdroj: Archív
MS 2010

Chcete se cítit pohodlněji než členové královské rodiny? Nové Wembley vám tento dojem zprostředkuje.

V chrámu anglického fotbalu, jehož výstavba stála rekordních třicet miliard korun, budete mít více místa na nohy, než měli až do loňska panovníci země ve své VIP lóži.

„Je to nejkrásnější stadion na zeměkouli,“ ubezpečuje útočník Wayne Rooney. Ani nemusí...

Nejdražší, nejluxusnější, nejokázalejší, nejmagičtější, nejtradičnější. Tyhle všechny přívlastky na sebe vztahuje fotbalový kolos na severozápadním okraji Londýna.

Velký test je tu: Anglie vs. Česko >>>

Zapomeňte na staré Wembley, otevřené 28. dubna 1923 zápasem finále FA Cupu Bolton-West Ham. To už od roku 2002 nestojí, buldozery jej i se dvěma charakteristickými bílými věžemi srovnaly se zemí.

Na jeho místě vznikl daleko honosnější palác, jehož majitelem je anglická federace. „Staré Wembley držel pohromadě jen sentiment,“ tvrdí věrný fanoušek Ken Halley.

Uctívaný stadion se sice pyšnil hebounkým trávníkem, považovaným za nejkvalitnější na světě. Ale sedačky, toalety a jídlo v bufetech nestálo za nic. Mnozí příznivci si radši nosili sendviče z domova.

OBŘÍ OBLOUK
To už je ovšem minulost. Loni v březnu byl s ročním zpožděním otevřen nový chrám anglického fotbalu. Ocelový oblouk nad tribunou, který se tyčí do výšky 133 metrů, se stal dominantou Londýna.

„Lidé, kteří přistávají na letišti Heathrow, na něj zírají už z dálky,“ poznamenává hlavní architekt Norman Foster, který s touto myšlenkou přišel až dodatečně.

Původně plánoval konstrukční řešení v podobě čtyř stožárů. „Bylo by to přiměřené a osvědčené. Ale pak mi došlo, že my stavíme Wembley,“ zdůrazňuje Foster.

Během relaxace v německém Bayreuthu při Wagnerových hudebních slavnostech vymyslel obří oblouk ve tvaru koruny. „Hned jsem běžel do hotelu a odfaxoval jsem hrubý návrh svému kolegovi,“ vzpomíná architekt. Když se kruh blyštivě rozzáří bílými světly, jako by měl Londýn nad sebou svatozář.

Devadesát tisíc diváků si hoví na rozměrných sedadlech, k dispozici mají neskutečných 2618 toalet. Více jich na žádném jiném stadionu nenajdete. Členové Wembley clubu hodují ve dvanácti čtyřhvězdičkových restauracích, ostatní využívají 688 stánků s občerstvením.

Smetánka sleduje významné fotbalové či ragbyové zápasy ze sto šedesáti šesti lóží s kuchyní, barem a restaurací. Pronájem nejlevnější z nich přijde zhruba na dva miliony korun ročně.

Běžný lístek pořídíte za šestnáct set korun. A co je také podstatné, řev fanoušků se nese po tribunách dvakrát silněji než dřív. „Opravdovým uměním nejsou technické věci, nýbrž schopnost navrhnout stadion, který v sobě udrží emoce,“ dodává architekt.

Luxus všude kolem vás je až kýčovitý. Ohromné skleněné průzory nabízejí panoramatické výhledy na město, čisté chodby jsou široké jako silnice. Diváci se na svá místa dopravují výtahy a eskalátory.

ŠPATNÝ TRÁVNÍK
Když stavba vrcholila, makalo na ní až 3500 dělníků. Dlažbu, vyrobenou v Dubaji, položili pracovníci z východní Evropy. Jen ten trávník ztratil glanc. „Je fakt špatný. To mě hodně překvapilo,“ stěžoval si kouč Chorvatska Slaven Bilič po utkání kvalifi kace o EURO 2008.

Všichni návštěvníci mají skvělý výhled na hrací plochu. Žádné místo není od středového kruhu vzdáleno více než 120 metrů. Nadšení příznivci už dávno neláteří, že se jim brány Wembley otevřely s ročním zpožděním.

Stavba se protáhla a australská firma Multiplex musela za nedodržení termínu zaplatit více než miliardovou pokutu! Co ji zdrželo? Celosvětové zdražení oceli, protestní akce subdodavatelů materiálu a silný vítr, který brzdil práce na střeše.

Nové nebo staré, stadion ve Wembley je prostě magické místo. Věta Bobbyho Moorea, kapitána vítězného týmu Anglie z mistrovství světa 1966, bude platná asi až navěky: „Pro většinu hráčů je Mekkou všech stadionů,“ prohlásil Moore, jenž bude mít na konci bulváru Wembley way šestimetrovou sochu. Čím se dnes zapíší do historie čeští reprezentanti?

Doporučujeme

Články z jiných titulů