Radova éra začala. A nevypadá zle

Remíza 2:2 ve Wembley. Tak začala nová éra národního týmu pod velením Petra Rady. Jaké hlavní otázky generálka na ostrý start kvalifikace MS 2010 vyvolala? A jaké jsou na ně odpovědi?
1. ANGLIČANÉ SLABÍ, ČEŠI SILNÍ?
Vladimír Táborský, expert a trenér: „Oba týmy hrály především jinak. Anglie nátlakově, Češi na protiútok. Málokdy potkáte soupeře, který hraje tak otevřeně jako Angličané. Jejich způsob hry nám vyhovoval. Navíc se domácí většinou tlačili středem a v Beckhamovi neměli klasického krajního záložníka. My jsme působili na hřišti jako tým, zejména naše záloha byla velice kompaktní.“
RADU ZKLAMALO JEN POČASÍ...
rozhovor s trenérem reprezentace >>>
Verner Lička, manažer a trenér: „Anglie nemá delší dobu tvůrčí schopnosti. Ve špičkových klubech Premier League nezajišťují tvořivost Lampard, Gerrard a spol., ale špičkoví zahraniční hráči. A také je pravda, že hvězdy pojaly utkání spíš herně. Rozhodně ne na maximu agresivity. Naše mužstvo bylo nabuzené a po všech stránkách dobře připravené. Celé utkání odehrálo na vysoké technické i taktické úrovni. Ale zvládnutí hry s rozestavením 4 – 1 – 4 – 1 je lehčí, než když chcete hrát útočněji.“
Verdikt Sportu: Tempo anglických hvězd v Premier League je minimálně o jeden rychlostní stupeň vyšší, než tomu bylo ve středu v barvách národního týmu.
2. ZMĚNILA SE HRA K LEPŠÍMU?
Táborský: „Ano. Hráli jsme více po zemi a více kombinačně. Ale Anglie nám dala hodně prostoru pro brejky. Severní Irové určitě nebudou hrát proti nám tak otevřeně. Bude třeba víc tvořit.“
ČECH: BECKHAMA SI ZARÁMUJU
vychytal remízu, pak i cenný suvenýr >>>
Lička: „Petr Rada pokračuje v Brücknerově škole. Co se týká nominace, rozestavení i střídání. Dobrý dojem vznikl díky individuálním výkonům. Řekl bych to tak, že žádný nebyl slabý. Platil spíš opak. Výkony Jankulovského, Šírla a Poláka byly na hodně vysoké úrovni. Že Honza Polák je top fyzicky i psychicky, to víme, ale teď přidal i technickou nadstavbu. Jako by Angličanům říkal: Já se z vás nepodělám.“
Verdikt Sportu: Sázka na hlubší obranný blok a s výpady vpřed, pokud se k nim naskytne situace, zůstala. Ale provedení mělo vyšší kvalitu. I proto, že Angličané se k Čechům chovali gentlemansky.
3. ŘEKL SI ŠÍRL O ZÁKLADNÍ SESTAVU?
Táborský: „Ano. Byl pro mě největším překvapením večera. Čekal bych, že jako nováček bude mít trošku strach, ale on měl velké sebevědomí. Jeho akce, která předcházela prvnímu gólu, to jen potvrdila. Má cit pro hru, pro přihrávku, je rychlý.“
Lička: „Hrál s takovou lehkostí, sebedůvěrou a bravurou, jako by nenastoupil poprvé v základní sestavě reprezentace, ale jako by hrál už osmdesátý zápas. Je to klasický levák, který má právě v rozestavení 4 – 1 – 4 – 1 obrovský význam. Hru přirozeně roztahuje. Třeba Plašil, který na levém okraji zálohy zaskakoval, takovým typem není. Když si k tomu přičteme Sionka a Vlčka, tak to může být hodně zajímavé.“
Verdikt Sportu: Šírlovo představení evokovalo jedinou otázku: Jak je možné, že hráč s takovými předpoklady byl tak dlouho vedením národního týmu opomíjený? Zvláště když levý okraj zálohy je od Nedvědova konce Achillovou patou reprezentace?
4. MĚL BY BÝT POVOLÁN KOLLER?
Táborský: „Říká se mi to těžce, protože Koller je ikona našeho fotbalu, ale měla by přijít trošičku jiná éra. Ovšem když bude třeba, tak ať ho Rada klidně povolá.“
Lička: „Nepochybuji o tom, že když přijede, tak bude oporou. Ukázal to i na EURO 2008. Ale do rozestavení, v němž jsme hráli ve Wembley, mi moc nesedí. Kdyby však byl Honza ve středu na trávníku, první gól bychom určitě nedostali. Ta jeho věž nám v prostoru u první tyče chyběla.“
Verdikt Sportu: Hlavně se musí jasně říct, jak to s Kollerem a s reprezentací bude. Není možné, aby se o tom rozhodovalo zápas od zápasu.