24. června 2018 • 18:14

Kuriozita na MS! O osudu Španělů a Portugalců může rozhodnout až los

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Video zachránilo duel Slavie, sudí nezvládli čtyři penalty ZLATÁ PÍŠŤALKA: Video zachránilo duel Slavie, sudí nezvládli čtyři penalty
Jste ostuda Říma, slyšel Di Francesco od italských novinářů. Od Schicka čeká víc Jste ostuda Říma, slyšel Di Francesco od italských novinářů. Od Schicka čeká víc
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velmi kuriózní situace může v pondělí nastat ve skupině B fotbalového mistrovství světa v Rusku. Poprvé od roku 1990 může na šampionátu o pořadí v tabulce a případně dokonce i o postupu rozhodnout až poslední kritérium, kterým je los. Španělsko i Portugalsko totiž jdou do svých posledních zápasů ve skupině se stejným bodovým ziskem, skóre a remízou ze vzájemného duelu.Španělsko na úvod turnaje hrálo s Portugalskem v přestřelce 3:3 a poté každý z favoritů zvítězil ve svém duelu 1:0. Oba celky z Pyrenejského poloostrova mají na kontě čtyři body a skóre 4:3, třetí je o bod zpět Írán a poslední Maroko bez bodu.

Pokud by Španělé v pondělí porazili Maroko stejným poměrem jako Portugalsko Írán, měly by obě fotbalové velmoci totožný počet bodů, skóre i vzájemnou bilanci a při určení vítěze skupiny by přišlo na řadu předposlední kritérium - disciplinární.

Portugalci děkují fanouškům po zápase se Španělskem
Portugalci děkují fanouškům po zápase se Španělskem

A i v něm může nastat shoda, neboť Španělsko má v tuto chvíli na kontě jednu žlutou kartu, zatímco Portugalsko dvě. Podle regulí FIFA se týmu za žlutou kartu uděluje jeden minusový bod, za červenou kartu s předchozím napomínáním tři minusové body a za přímé vyloučení čtyři.

Pokud by i v disciplinárním kritériu vyšli oba soupeři nastejno, muselo by se přistoupit k losu. Navíc v případě, že by Španělé i Portugalci v závěrečných zápasech skupiny outsiderům nečekaně podlehli a měli by i stejnou bilanci v disciplinárním hledisku, rozhodoval by dokonce los o tom, kdo postoupí.

Poslední kritérium naposledy určilo na světovém šampionátu pořadí ve skupině v roce 1990. Na šampionátu v Itálii tehdy Nizozemsko a Irsko po remíze 1:1 v posledním utkání základní fáze měly naprosto identickou bilanci ve všech ukazatelích a o tom, že „Tulipány“ postoupí z druhého místa a soupeř z třetího, rozhodl až los.

Skupina B

Z V R P Skóre B
1.  Španělsko 3 1 2 0 6:5 5
2.  Portugalsko 3 1 2 0 5:4 5
3.  Írán 3 1 1 1 2:2 4
4.  Maroko 3 0 1 2 2:4 1

FAKTA MS: Německé zmrtvýchvstání, penalty, ruský doping a křepčící Moskva
720p 360p

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze