24. června 2018 • 18:14

Kuriozita na MS! O osudu Španělů a Portugalců může rozhodnout až los

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
KDO JE KDO v průvanu na Strahově. Proč nahradí Prokeše zrovna Kotrba? KDO JE KDO v průvanu na Strahově. Proč nahradí Prokeše zrovna Kotrba?
Štěpánek vzpomíná na Davis Cup: Ještě teď mám husinu Štěpánek vzpomíná na Davis Cup: Ještě teď mám husinu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velmi kuriózní situace může v pondělí nastat ve skupině B fotbalového mistrovství světa v Rusku. Poprvé od roku 1990 může na šampionátu o pořadí v tabulce a případně dokonce i o postupu rozhodnout až poslední kritérium, kterým je los. Španělsko i Portugalsko totiž jdou do svých posledních zápasů ve skupině se stejným bodovým ziskem, skóre a remízou ze vzájemného duelu.Španělsko na úvod turnaje hrálo s Portugalskem v přestřelce 3:3 a poté každý z favoritů zvítězil ve svém duelu 1:0. Oba celky z Pyrenejského poloostrova mají na kontě čtyři body a skóre 4:3, třetí je o bod zpět Írán a poslední Maroko bez bodu.

Pokud by Španělé v pondělí porazili Maroko stejným poměrem jako Portugalsko Írán, měly by obě fotbalové velmoci totožný počet bodů, skóre i vzájemnou bilanci a při určení vítěze skupiny by přišlo na řadu předposlední kritérium - disciplinární.

Portugalci děkují fanouškům po zápase se Španělskem
Portugalci děkují fanouškům po zápase se Španělskem

A i v něm může nastat shoda, neboť Španělsko má v tuto chvíli na kontě jednu žlutou kartu, zatímco Portugalsko dvě. Podle regulí FIFA se týmu za žlutou kartu uděluje jeden minusový bod, za červenou kartu s předchozím napomínáním tři minusové body a za přímé vyloučení čtyři.

Pokud by i v disciplinárním kritériu vyšli oba soupeři nastejno, muselo by se přistoupit k losu. Navíc v případě, že by Španělé i Portugalci v závěrečných zápasech skupiny outsiderům nečekaně podlehli a měli by i stejnou bilanci v disciplinárním hledisku, rozhodoval by dokonce los o tom, kdo postoupí.

Poslední kritérium naposledy určilo na světovém šampionátu pořadí ve skupině v roce 1990. Na šampionátu v Itálii tehdy Nizozemsko a Irsko po remíze 1:1 v posledním utkání základní fáze měly naprosto identickou bilanci ve všech ukazatelích a o tom, že „Tulipány“ postoupí z druhého místa a soupeř z třetího, rozhodl až los.

Skupina B

Z V R P Skóre B
1.  Španělsko 3 1 2 0 6:5 5
2.  Portugalsko 3 1 2 0 5:4 5
3.  Írán 3 1 1 1 2:2 4
4.  Maroko 3 0 1 2 2:4 1

FAKTA MS: Německé zmrtvýchvstání, penalty, ruský doping a křepčící Moskva
720p 360p

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze