
Mistrovství světa skončilo. Můžeme zatleskat, povedlo se. Určitě Francii, Chorvatsku nebo Rusku, Německo či Španělsko to vidí jinak. Hodně se řešila premiéra videorozhodčích a s tím spojeným velkým množstvím penalt. V těch se konečně posunula Anglie. V negativním směru se mluvilo například o Neymarovi či Diegu Maradonovi. Podívejte se na 30 největších událostí šampionátu, jak je vybral deník Sport.
1. Vive la France! A Deschamps
To se to vyhrává mistrovství světa, když máte v týmu Griezmanna , Mbappého, Kantého, Pogbu nebo Llorise (s tou jednou výjimkou, no), navíc všechny ve formě. Francie vládne světu po zásluze, čtyři góly ve finále tomu dávají razítko. Velkou zásluhu na tom má trenér Didier Deschamps, který všechny ty hvězdy spojil do jednoho funkčního týmu. Partě z roku 1998, které šéfoval na hřišti, tak vybudoval po dvaceti letech nástupce.
2. Alles špatně, Německo!
Gündogan a Özil to načali bratříčkováním s „jejich“ prezidentem Turecka. Pak začal turnaj. Při fotbale se běhá, jenže Němci chodili. Při fotbale se bojuje, jenže Němci hráli odevzdaně. Prohra 0:1 s Mexikem, šťastná výhra se Švédskem 2:1 a porážka od Koreje 0:2 znamenaly největší průšvih, který kdy Německo prožilo. To fotbalové. Poprvé v historii turnaje nepostoupilo ze základní skupiny.
3. Mistrovství videa
První šampionát, kde se rozhodčí mohl poradit s videem. V základních skupinách se stalo jedním z největších témat turnaje, po nich se o něm téměř nevědělo. Uspělo, neuspělo? Názory se liší, především v případech (ne)nařízených penalt. Třeba Brazilci dodnes nechápou, proč se sudí nešel podívat na monitor při střetu Kompany versus Gabriel Jesus ve čtvrtfinále proti Belgii.
4. Anglie už umí (i) penalty
Seznamte se, jiná Anglie. Už ne ta vysmívaná, ale respektovaná. Dotáhla to na čtvrté místo. A co víc, konečně na mistrovství světa prošla skrz penaltové síto. „Aha, tak takové to je, když vyhrajete penalty,“ vtipkoval Gary Lineker. Nebyla to náhoda. Trenér Gary Southgate speciálně kvůli tomu povolal k týmu psychologa a také bývalého elitního kanonýra Alana Shearera. Hlavním hrdinou se stal gólman Jordan Pickford.
5. Charašo, Rusové!
Rusko to zvládlo, a to hned dvakrát. Protože to prý je země zaostalá a vůbec hrozná, měl to být organizační průšvih. Nebyl, naopak. Úžasné mistrovství bez významného kazu. Skoro to samé se dá říct o ruské reprezentaci. Papírový outsider proletěl skupinou, v osmifinále z penalt vymazal španělské hvězdy a ve čtvrtfinále rovněž na penalty jenom těsně uhnul příštím vicemistrům světa. Gratuloval Putin , tleskalo celé Rusko a poklonu vysekl zbytek světa.
6. A hele, trénuju Španělsko
Zidane odchází a Real nemá trenéra. Ale o jednom by věděl. Julen Lopetegui. Jenže ten zrovna vede španělskou reprezentaci. A ta právě za dva dny hraje svůj první zápas na mistrovství světa. Nevadí. Chceme ho! A protože jsme Real, tak to klidně oznámíme ještě před šampionátem. Cože? Vedení španělského svazu to ještě neví? Už to ví, jenže jen o pět minut dřív než zbytek světa, a to se nedělá. Lopetegui na minutu letí. Trénuju Španělsko, zjišťuje narychlo Fernando Hierro.
7. A hele, já prý Argentinu!
Jenom 1:1 s Islandem. Výbuch 0:3 s Chorvatskem. A teď přijde Nigérie, zápas o všechno. Výhra, nebo ostuda. Lionel Messi to ví, celá Argentina to ví. Trenér Jorge Sampaoli taky. Jenže proslýchá se, že ten už mužstvo fakticky nevede. Že vedení svazu rozhodlo, že o sestavě a taktice bude rozhodovat rada starších v čele s Messim a Mascheranem. „Jestli bude chtít Sampaoli na lavičku, může,“ mělo také zaznít. Proti Nigérii to ještě vyšlo (2:1), v osmifi nále proti Francii (3:4) už ne.
8. Japonsko? Ne, Belgie!
Největší obrat turnaje. Zkraje druhé půle to bylo 2:0, jenže nikoli pro vysokého favorita z Belgie, nýbrž pro Japonsko. Hazardova parta byla v těžké křeči. Ovšem Japonci si v Rusku počínali hodně bohatýrsky. Evropský tým by asi podřídil taktiku stavu zápasu, jenže oni i při dvou gólech navrch hráli vysoko, napadali… Během pěti minut dostali dva góly, třetí, smrtící, pak ve čtvrté minutě nastavení.
9. Neymar : A teď spadnu
Dobře, dva góly, ale kvůli tomu si svět Neymara po tomto turnaji pamatovat nebude. Bude to jinak. Třeba takhle: Padavka. Bolestínek. Simulant. Baba. Padal totiž často a rád a pak se svíjel a ukazoval, jak to bolí. Největší komedii zahrál poté, co mu mexický Miguel Layůn zlehka šlápl na nohu. Internet zaplavila ironická videa s nadpisem Neymar: padající psi, prasata, ale také tréninky malých fotbalistů, kteří se na pokyn Neymar svalí a začnou se svíjet…
10. Domů, nejste fair
Japonsko prohrávalo v posledním zápase skupiny s Polskem 0:1, ke konci však zalezlo a bránilo. Ono tedy nebylo co, protože Poláci zrovna neútočili, ale prostě bránilo. Vědělo totiž, že v souboji na dálku se Senegalem má navrch. A to díky žlutým kartám, kterých posbíralo o dvě méně. Při shodném skóre a remízovém vzájemném zápase rozhodlo o postupujícím poprvé v historii turnaje fair play.
11. Fuj, politika
Švýcarští Albánci Shaqiri a Xhaka slavili proti Srbsku po kosovsku, Chorvat Vida gól proti Rusku „proukrajinsky“. Přišel trest.
12. Tři penalty nestačí
Chytit tři penalty a nepostoupit, to naštve. Kasper Schmeichel nejprve v prodloužení vyčapal Modriče a posunul Dánsko do rozstřelu, v něm lapil další dvě – jenže Subašic tři…
13. Velmi standardní situace
Nebo taky mistrovství standardek. Padlo z nich 70 gólů ze 165, tedy 42 procent. Stávající rekord 36 procent z roku 1998 padl.
14. Yes, he Kane
Sice tři góly z penalt (ale i ty se musí umět, že jo, Ronaldo a Messi) a jedna teč, když nestačil uhnout střele, ale stejně: šest gólů se prostě počítá. Golden Boot.
15. MPellé
Správně se to píše Mbappé, ale ten Pelé je tam taky. Společné mají to, že jako jediní dokázali dát v teenagerském věku dva góly v jednom zápase mistrovství světa.
16. Mistrovství světa Evropy
Už po dvou čtvrtfinále zbývaly ve hře jenom evropské týmy. Uruguay a Brazílie, jediní zástupci zbytku světa, jely domů.
17. Afriko, kde jsi?
Po osmi šampionátech se poprvé přihodilo, že Afrika nemá jediného zástupce v play off . Pět týmů, pět konců v základní skupině.
18. Maradona je …
…doplňte si sami: divný, divoký, fandící, vulgární, omlouvající se, zdrogovaný, urážející. Ještě něco? FIFA došla trpělivost a přestala mu vyplácet 10 tisíc dolarů za přítomnost na utkání.
19. Odvážný Modrič
V konci prodloužení nedáte postupovou penaltu, takže přijde na řadu rozstřel. Jste Modrič, takže prostě musíte znovu. Dáte ji po zemi, doprostřed. Ale dáte. Protože jste Modrič.
20. Gól z autu
Ošetřeno a senegalský Mbaye Niang dostává od sudího povolení vrátit se do hry. Ke svému štěstí ve chvíli, kdy polský hráč posílá zpětnou přihrávku. Sólo na branku a vítězný gól!
21. Raz, dva, tři – Ronaldo!
Nakonec to pro CR7 nebylo velké mistrovství. Ale ten začátek: v možná nejpovedenějším duelu turnaje Španělsko–Portugalsko 3:3 vstřelil hattrick završený parádním přímákem.
22. Raz, dva, tři – Mina!
Na stopera úctyhodný počin. Ve třech utkáních v řadě Kolumbijec vstřelil branku, vždy důležitou. Vítěznou proti Polsku a Senegalu a vyrovnávací s Anglií, která zajistila prodloužení.
23. Márquez za pět
Mexický obránce Rafael Márquez se stal prvním fotbalistou, který nastoupil na pěti MS v zápasech play off. Od roku 2002 až dosud.
24. Nastavené góly
Fotbal se nehraje celých devadesát minut, ale ještě o kus víc. V nastaveném čase padlo rekordních osmnáct gólů.
25. De Gea. Pan jedna střela
Kruté, ale statisticky přesné. Španělský gólman David de Gea čelil sedmi střelám plus čtyřem penaltám v rozstřelu, z toho všeho chytil jednu.
26. Když chybí hvězda
Uruguayský Edinson Cavani a kolumbijský James Rodríguez, zraněné hvězdy, sledovali, jak jejich týmy marně bojují v play off. Chyběli hodně.
27. Panamský průplav
Panamský průplav pouští lodě, obrana góly. Celkem jich dovolila jedenáct, o čtyři víc než druhá nejhorší Saúdská Arábie.
28. Kal domů!
Chorvatský útočník Nikola Kalinič odmítl nastoupit ke konci zápasu proti Nigérii. Přišel trest: trenér a tým rozhodli, že pojede domů.
29. Ženy. Ale ty hezké ne!
FIFA zakázala během přenosů ukazovat na tribunách hezké ženy. Vědí zastánci těchto pořádků, že takto vymřeme?
30. Adios, Iniesta
Génius Andrés Iniesta, který na hřišti vidí, co jiní ani z tribuny ne, po osmifinálovém vyřazení Španělska od Ruska řekl reprezentaci sbohem.