SESTŘIH: Anglie - Írán 6:2. HEY JUDE a začala exhibice Albionu, zářil Saka

PŘÍMO Z DAUHÁ | Řešili toho před turnajem víc než kterýkoli jiný tým. Kaneova duhová páska; vyzrazená základní sestava v médiích den před zápasem; naštvaní fanoušci bez vstupenek, které záhadně zmizely z mobilních aplikací; dva z nich na neplánované návštěvě v šejkově paláci při hledání piva... Všechny tyto záležitosti ale Angličané v turnajové premiéře dokonale hodili za hlavu. Írán smetli hladce 6:2, uklidnili nervózní veřejnost i kouče Garetha Southgatea a přepisovali historii.
Na žluté lince metra v Dauhá to pár hodin před utkáním konečně připomínalo velký turnaj. Ve vlacích zpívali fanoušci Anglie i Íránu, vzájemně se hecovali, fotili, překřikovali. Na sociálních sítích dokonce koluje video, jak u jedněch eskalátorů mladá Britka v euforii zvedá dres, pod kterým chybí podprsenka, a sklízí za to aplaus.
A pak že Katar není tolerantní, i když pravost nebyla potvrzena, a taky těžko říct, zda pak dívka nezamířila na výslech místo národního stadionu...
Tam v dobrém rozmaru do šampionátu vstoupili i fotbalisté Albionu. Byť tempo duelu v úvodu výrazně přibrzdilo takřka čtvrthodinové ošetřování a následné střídání íránského brankáře Alirezy Beiranvanda, rekordmana v délce výhozu během soutěžního zápasu (61,26 metru), neměli problém.
Po poločase, jenž se nastavoval o 14 minut, již mohli vyhlížet páteční mač s USA. Pohodový stav 3:0 k tomu vyloženě sváděl, přičinili se o něj mladíci. Legendární písní „Hey Jude“ od Beatles oslavili fanoušci úvodní trefu.
Jude Bellingham, devatenáctiletý teenager skoro na den přesně stejně narozený jako Adam Karabec, se pověsil do vzduchu a nádherně zavěsil. Premiérový zápis v nároďáku pro jediného borce ze Southgateova kádru mimo tým z Premier League.
Po Michaelu Owenovi se stal středopolař Dortmundu druhým nejmladším anglickým střelcem na mundialu v historii. Když přidal vzápětí Bukayo Saka další parádou o břevno pojistku, jednalo se o rekord. Dva kanonýry pod 21 let totiž Albion na MS v jednom utkání ještě nikdy neměl.

„Gól jsem si schovával na správnou chvíli,“ usmíval se Bellingham. „Povedlo se nám to, dát šest branek na mistrovství světa je fantastické. A je úplně jedno, proti komu hrajete,“ připomněl záložník další zářezy Sterlinga, Rashforda a Grealishe.
Írán nepůsobil tak marně jako domácí Katar v neděli. Individuální kvalitu hráčů má bezpochyby větší, dokonce dvakrát skóroval, ale v defenzivě měl až příliš velké mezery. Efektivní soupeř trestal, ze sedmi střel na bránu hned šestkrát! Dominanci demonstrovalo i 78% držení míče a fakt moc hezké a bleskurychlé akce, kterých s každým dalším střídáním a vytuněním sestavy ještě přibývalo.
Trenér však na tiskovce překvapil. „Musíme být ještě lepší,“ pronesl a ostří britští novináři se na sebe začali dívat, jestli to myslí vážně. „Myslím. Vím, že bych měl být nadšenější, ale musím udržet mužstvo na správné koleji,“ zopakoval Southgate náročným tónem.
Na druhou stranu, zas tak moc se kouči není co divit. Ukončení bídné série šesti zápasů bez vítězství, nejdelší od roku 1993, bylo proti nejslabšímu celku skupiny povinnost. Američané se spoustou borců z Premier League by měli být mnohem těžší prověrkou.
Írán, jehož hráči ani jinak jeho neskutečně hlasití příznivci nezpívali hymnu jako důkaz projevení solidarity s protivládními protesty, během kterých umírají stovky občanů, vyzve Wales.
Zprávy ze dne 18. prosince 2022
K triumfu Argentiny a dramatickému finále se vyjádřil i legendární Pelé. „Fotbal dnes jako vždy pokračoval ve vyprávění svého fascinujícího příběhu. Messi poprvé vyhrál mistrovství světa, jak si jeho úžasná kariéra zasloužila,“ uvedl na Instagramu Pelé, který se od loňského září léčí s rakovinou tlustého střeva a v nemocnici aktuálně zůstává kvůli problémům s dýchacími cestami. „Můj drahý přítel Mbappé vstřelil ve finále čtyři góly. Byl to dar sledovat tuhle úžasnou podívanou na budoucnost našeho sportu,“ poznamenal Pelé. „Gratuluji Argentino. Diego se teď určitě usmívá,“ zavzpomínal Pelé také na jednu z největších legend fotbalové historie.
Na tiskové konferenci přišla řeč i na zesnulou legendu Diega Maradonu, který před nedělním triumfem naposledy získal pro Argentinu předchozí titul v roce 1986. „Kdyby tady byl, užil by si to. Byl by prvním člověkem na hřišti, který by slavil. Přál bych si, aby tu byl s námi a mohl si tuhle chvíli užít,“ řekl trenér Scaloni.
Trenér Francouzů Didier Deschamps přiznal, že bude o své pozici jednat s vedením Francouzské fotbalové asociace. Nejde ani tak o reakci na prohrané finále, které se těžko dá brát za neúspěch. „Na začátku roku mám schůzku s prezidentem FA. Budu s ním diskutovat. Řekl bych to samé, i kdybychom vyhráli, chce to čas,“ řekl poté, co s Les Bleus neobhájil titul na MS.
Zklamané Francouze vyrazil po finálové prohře podpořit i prezidentEmmanuel Macron.
Ohlasy francouzského tisku po prohraném finále:
- „Argentina se stala mistrem světa po fantastickém finále s Francií. Lionel Messi dovedl Argentinu až na vrchol,“ napsal sportovní deník L'Équipe, který v jednom z titulků na svém webu použil i slovní hříčku ve smyslu, že „za všechno může Messi“ (Messi pour tout, namísto fráze „Merci pour tout“, čili díky za všechno). Francouzskou náladu deník vystihl snímkem truchlícího Mbappého, s osmi góly nejlepšího střelce turnaji. „Lionel Messi vstoupil mezi legendy mistrovství světa, ale byl to celý tým, který dokázal vrátit modrobílé na vrchol k třetímu titulu (po letech 1978 a 1986), šestatřicet let po Maradonově partě,“ dodal L'Équipe.
- „Francouzi úspěšně dvakrát vyrovnali skóre díky třem gólům Kyliana Mbappého. Marně,“ konstatoval deník Libération. Zápas se podle něj vymykal všemu, co se dosud dalo na mistrovství vidět, a Argentinci jej málem vyhráli nadvakrát, než napotřetí uspěli až na penalty. „Fotbal sice nikomu nic nedluží, ale tuto neděli titul světového šampiona získal Lionel Messi, muž sice malé postavy (169 cm), který ale z neuvěřitelného finále vyšel jako obr,“ ocenil Libération. „Upřímnost velí říci, že Argentina si svůj třetí titul zasloužila,“ dodal.
- „Messi a modrobílí jsou mistry, i přes hrdinství Francouzů a hattrick Mbappého,“ uvedla stanice BFMTV na svém webu. Finále přirovnala k filmovému trháku, který by si přáli vidět všichni, anebo skoro všichni - a v hlavní roli s Messim. Ten konečně získal nejcennější trofej, fotbalový grál a ve svých pětatřiceti letech se může definitivně ucházet o místo v srdcích Argentinců po boku jiného idolu, Diega Maradony. Příběh by to byl krásný i pro Francii, nebýt ovšem toho, že Argentinec triumfoval nad francouzskou reprezentací po krutém penaltovém rozstřelu. Argentinská radost se tak mísí s francouzským smutkem.
- „Argentina v legendárním finále sesadila z trůnu Francii hrdinného Mbappého,“ píše v titulku Le Figaro. Bláznivý zápas s výjimečnými hráči Messim a Mbappém podle deníku předvedl, jak je fotbal krásný. Argentina v čele s gigantem Messim si svůj třetí titul zasloužila. „Nakonec to byl opravdu legendární zápas, jaký si budeme pamatovat celý život,“ zdůraznil. „I když si fotbaloví bohové nakonec za vítěze vybrali Argentinu,“ dodal.
- „Francouzská reprezentace prohrála ve finále mistrovství světa na penalty s Argentinou, která byla potřetí ve svých dějinách korunována titulem šampiona. Francouzi nezopakovali úspěch z roku 2018 a nechali si nový titul uniknout. Lionel Messi v 35 letech po sedmi Zlatých míčích vyhrál i své první mistrovství světa,“ napsal Le Monde.