
PŘÍMO Z DAUHÁ | První úskalí šampionátu konaného ve velmi vysokých teplotách se v Kataru naplno projevilo v pondělí. Problémem však nebylo horko, ale opak. Výkonné klimatizace, které se spustily na Khalifa Stadium už před zápasem Anglie-Írán, vychladily vrchní patro národního stánku natolik, že si novináři oblékali mikiny, zapínali je až ke krku a zkoušeli fukary ručně vypnout. Navíc jde během energetické krize o velmi nákladnou záležitost.
V neděli na stadionu Al Bayt při ceremoniálu a úvodním utkání Katar-Ekvádor (0:2) jste to skoro nepoznali. Celý den totiž v dějišti šampionátu příjemně foukalo, navíc se hrálo až od 19 hodin místního času, takže pořadatelé zapínali klimatizaci na tribunách nepravidelně a jen ve velmi slabém módu.
O to víc to však napálili v pondělí. V Dauhá bylo tepleji než předchozí den, pocitově stoprocentně. Teplota kolem 27 stupňů, jasná obloha. A protože zápas mezi Anglií a Íránem začínal už v 16 hodin (14:00 SEČ), tedy před setměním, pustili organizátoři větráky naplno.
Vypadá to jako malý obyčejný tunel, nicméně sedět pod tím nechcete... Novináři z horních řad měli smůlu, schytali to na sto procent. Ti důvtipnější, kteří i ve vedru přemýšleli o krok dopředu, vytahovali z batohů mikiny, bundy, svetříky a zapínali je až ke krku.
Zbytek měl smůlu, některé to dokonce štvalo natolik, že se větráky vší silou ručně pokoušeli otáčet směrem nahoru ke střeše nebo trochu nekolegiálně na žurnalisty sedící kousek dál. Vůbec to však nepomohlo. Je otázkou, jestli se zítra neprobudí s nemocí podobně jako španělský bek Dani Carvajal.
A druhá potíž? Samozřejmě energetická.
Spotřeba elektřiny, jakou v Kataru zkonzumuje jeden stadion za 90 minut klimatizace, by na stejnou dobu stačila 43 tisícům průměrných domácností. Obrovské systémy sežerou 155 megawatthodin elektřiny za jeden duel.
V časech energetické krize nejen paradoxně nekomfortní, ale zejména velmi zbytečné plýtvání...