Umějí jazyk, znají mentalitu. Překvapí japonští učni své německé mistry?

Fotbal je jednoduchá hra, kdy se dvaadvacet hráčů honí za míčem a vždy vyhrají Němci. Dnes už legendární glosu pronesl anglický internacionál Gary Lineker a chtěl tak v minulosti poukázat na německou suverenitu, která však nabrala trhliny na světovém šampionátu před čtyřmi lety, kdy Němci nepostoupili ani ze základní skupiny. Nyní je čeká na úvod šampionátu v boji o reparát Japonsko, které má ale pro strach uděláno a věří si. Japonci v posledních letech na severozápad od našich hranic kopou v hojném počtu, takže početnou eskadru z bundesligy kouč Hajime Moriyasu povolal logicky i do Kataru.
Němci jsou po právu v tomto duelu papírovým favoritem. Japonská sestava se však rýsuje velmi interesantně. Trenér Moriyasu povolal hned osm krajánků, kteří si momentálně fotbalem na klubové úrovni vydělávají v Německu. Obránce Hiroki Sakai už sice působí na domácí scéně, ale v jeho životopise se také vyjímá zkušenost s bundesligou v dresu Hannoveru.
Bude mít povědomí o německé kopané nějaký vliv na samotný zápas? Japonci jsou odnepaměti snaživý a houževnatý soupeř, navíc Německo je pro ně, zdá se, zemí zaslíbenou. Z top evropských lig se jedná o nejoblíbenější destinaci, kde borci od hory Fudži působí. Jejich motivace a znalost německé ligové mentality, to mohou být aspekty, které zemi vycházejícího slunce pomohou.
Zvládnout bodově zápas s Německem se pro jednoho z asijských zástupců v Kataru jeví téměř jako povinnost, pokud chtějí reálně pomýšlet na postup do další fáze. Španělsko totiž momentálně vyvolává asi o něco větší respekt než Němci. A outsider skupiny E z Kostariky? Nikdo Japoncům tři body nepředplatí, ale hlavně v případě, že padnou s Německem i Španělskem, budou asi k ničemu.
Skvělé jméno si u našich severozápadních sousedů vykopal Daichi Kamada, jež patří ke klíčovým osobnostem frankfurtské renesance, takže sebevědomí mu nechybí ani před tímto důležitým duelem. „V bundeslize je teď hodně japonských hráčů a myslím, že jsme s německým nároďákem na stejné úrovni,“ pronesl pro AFP a zmínil také zajímavý aspekt znalosti jazyka. „Je důležité, že mnoho z nás rozumí německy kvůli různým prvkům v jejich hře, které můžeme díky jazyku odhalit.“
Slova tvořivého záložníka nelze vnímat jako výstřel do tmy. Sám Kamada v této bundesligové sezoně připsal na své konto ve 13 zápasech sedm gólů a čtyři asistence, čímž se řadí mezi nejproduktivnější hráče bundesligy.
Wataru Endo to dotáhl až ke kapitánské pásce ve Stuttgartu, ale zápas s Německem pravděpodobně zmešká kvůli otřesu mozku. Naopak velkou osobností, která by měla nastoupit, je opora reprezentace, stoper Maya Yoshida. Ten se v létě upsal nováčkovi bundesligy ze Schalke. Sám hráč připustil, že šlo o taktickou volbu. „Mnoho věcí ovlivnilo mé rozhodnutí hrát v Německu. Důležité pro mě bylo, že jsem se mohl poměřit s německým fotbalem už před MS.“
Kariéru se snaží v Bochumi oživit Takuma Asano. Někdejší hráč Arsenalu, kde nedostal prostor kvůli nevyřízenému pracovnímu povolení, se dal zdravotně dohromady těsně před šampionátem. Může se stát trumfem v rukávu Japonska podobně jako Ritsu Doan. V létě přestoupil bez fanfár z PSV do Freiburgu, odkud odjížděl na MS s pocitem, že kope za druhý tým bundesligy.
Dalšími do party „bundesligových samurajů“ jsou Ko Itakura (Mönchengladbach), Hiroki Ito (Stuttgart) a Ao Tanaka (Düsseldorf – 2. bundesliga). Víte ale kdo byl prvním japonským průkopníkem v Německu?
Psal se rok 1977 a do Kolína nad Rýnem přišel Yasuhiko Okudera. V Německu vydržel devět let a otevřel tím bundesligová vrata svým krajanům.
38! Tolik Japonců se už objevilo na trávníků bundesligových celků, mezi nimi také Shinji Kagawa, Shinji Okazaki, Makoto Hasebe nebo Atsuto Uchida.
Co bylo, bylo. Historii nechme spát, Němci přivezli na turnaj řadu nových jmen, ale nadále je můžeme řadit mezi spolufavority turnaje. Japonci mají všechny předpoklady k tomu, aby tuto německou nálepku potrhali hned v zárodku katarského dobrodružství. Překvapí učeň svého mistra? To se dozvíme už ve středu ve 14.00.
Zprávy ze dne 21. prosince 2022
Mezinárodní fotbalová federace FIFA v čele s prezidentem Giannim Infantinem chce zkrátit cyklus konání mistrovství světa na tři roky místo dosavadních čtyř. V dnešních vydáních to uvedly britské deníky The Guardian a Daily Mail s tím, že tříletý interval by měl platit od roku 2030.
Infantino patří k největším zastáncům častějšího konání MS. Proti návrhu zkrátit tradiční čtyřletý cyklus na polovinu se už dříve ohradily Unie evropských fotbalových asociací (UEFA), jihoamerická konfederace CONMEBOL, hráčská asociace FIFPRO či zástupci ligových soutěží. Turnaj hraný každé dva roky by podle studie FIFA přinesl dodatečný zisk ve výši 4,4 miliardy dolarů (984 miliard korun). Příští MS, kterého se v roce 2026 premiérově zúčastní 48 týmů místo dosavadních 32, budou společně hostit USA, Kanada a Mexiko.
Fotbalový svět řeší chování argentinského brankáře Emiliana Martíneze. Ten už v šatně po zisku zlatých medailí „trollil“ Kyliana Mbappého, když za něj nechal držet minutu ticha. Další šťouchnutí vytáhl při oslavách v Buenos Aires v podobě panenky s Francouzovým portrétem. A třeba novinář Piers Morgan, který přinesl před šampionátem výbušný rozhovor s Cristianem Ronaldem, nechápe, že brankářovy provokace nevadí Lionelu Messimu. „Proč Messi Martínezovi dovolí takhle se Mbappému vysmívat a ponižovat ho. Vždyť jsou přeci spoluhráči v PSG... Je to bizarní a bez špetky respektu,“ napsal Morgan ke snímku, kde Messi stojí právě vedle Martíneze.
Zpátky do každodenní práce. Kylian Mbappé dost trpěl při vítání francouzských vicemistrů světa, teď už ale dorazil s úsměvem na trénink svého PSG...
Zlatá mánie v Argentině nepolevuje... Lionel Messi se v Rosariu nemohl přes zástupy fanoušků dostat do svého domu.
Během bouřlivých oslav titulu došlo v ulicích Buenos Aires i k potyčkám fanoušků s policií. Podle agentury AP bylo během ojedinělých střetů zraněno nejméně osm lidí.
