MS fotbal 2022
Začít diskusi (0)

Mistrovství světa skončilo. Netradiční zimní mundial se povedl. Na hřišti řádil Lionel Messi, pořadatelé z Kataru ukázali, že na malém prostoru lze nachystat skvělý šampionát. Tleskat se bude šampionům z Argentiny, odvážným Maročanům nebo bronzové cestě Chorvatska. Deník Sport vybral 20 největších událostí šampionátu.

1. Messi: splněná mise

Od první vteřiny působil úplně jinak, než na předchozích mundialech. Mimo zápasy bezstarostný, dobře naložený, často s úsměvem na tváři. Naopak na trávníku se měnil v odhodlanou bestii. Udělal devět kanadských bodů (7+3), až na zápas s Polskem se prosadil v každém zápase. Jako správný kapitán skóroval v prodloužení a ještě proměnil penaltu ve vítězném rozstřelu. Vedle mimořádné produktivity za sebou sešikoval funkční tým plný bojovníků a šikovných hráčů, kteří slaví zlato. Messi si odškrtává možná poslední velký cíl kariéry – získat pro svou zemi zlatý pohár a vyrovnat se Diegu Maradonovi. Katar je splněná mise malého kouzelníka, jenž zbláznil celou zemi podobně, jako před dvěma lety zesnulá argentinská modla.

Video placeholder
Messiho cesta k triumfu. Připomeňte si všechny jeho góly a asitence v Kataru • ČT

2. Příklad pro Česko

Necelé čtyři miliony obyvatel, moře, sluníčko. Česko si může od Chorvatska vzít mnohem víc než oblíbenou destinaci pro letní dovolené. Luka Modrič a jeho kolegové vybojovali pro malý stát další medaili z mistrovství světa. Navázali na stříbrný šampionát v Rusku, z Kataru odletěli jako druhá nejúspěšnější evropská země. Odmítají tezi, že vrcholné příčky obsazují pouze silné, lidnaté státy se zvučnými soutěžemi. Mimořádnou generaci okolo 37letého kapitána vhodně doplňují. Ohromně vylétl stoper Joško Gvadriol, v penaltovém dramatu proti Brazílii zářil mladý gólman Dominik Livakovič.

Video placeholder
Japonsko – Chorvatsko: hrdina Livakovič! Chytil tři penalty a zařídil čtvrtfinále • isport tv

3. Mbappého marná palba

Francie ve finále dlouho vypadala jako bezbranná ovečka. Za celý zápas vystřelila poprvé na bránu až v 71. minutě. O Mbappém jste nevěděli, střed zálohy absolutně nestíhal. Jenže hlavní star Francie si schovala síly do finiše. Mbappé dvěma zásahy poslal zápas do prodloužení, v něm ještě jednou srovnal skóre. Proměnil v pořadí třetí penaltu i v rozstřelu, ale na zlato si stejně nesáhl. Francie může zapomenout na unikátní možnost obhájit světový titul, což se povedlo naposledy Brazílii v letech 1958 a 1962.

Video placeholder
Argentina - Francie: Střela z jedničky a penalta, démon Mbappé dvakrát dokázal srovnat • čt

Video placeholder
Je Francie silnější bez Benzemy? Mbappému to pomohlo, chce být jasná jednička • iSport.tv

4. Slzy náhradníka: CR7 odstaven

Já jsem Cristiano, kdo je víc? Božský Ronaldo narazil v Kataru na tvrdou realitu. Řešily se jiné věci, než proměněná penalta proti Ghaně, což znamenalo rekordní pátý gól na MS. Ego výjimečného Portugalce utrpělo, když ho trenér Fernando Santos s ledovým klidem degradoval do pozice náhradníka. Odjede z MS? Kam přestoupí? Rozklíží kabinu? Otázky kolem Ronalda trvaly celý šampionát. Lidskou tvář ukázal po bolavém vyřazení v osmifinále - při úprku do šaten neudržel slzy. Celý svět sledoval smutné odcházení jednoho z nejlepších fotbalistů historie.

Video placeholder
Podaný: Ronaldovy slzy? Nechápu ten hejt. Ale na Katar se upnul možná až moc • iSport.tv

5. Maroko – africké srdce z Evropy

Fenomenální jízdu až do semifinále táhli především ti, co mají africký stát v občance, ale ne jako místo narození. Hakím Zijach, Nussajír Mazráví i Ašraf Hakimí jsou hvězdami světového formátu, všichni tři reprezentují Maroko. Nikdo z nich se ale v africké zemi nenarodil. První dva pocházejí z Nizozemska, Hakimí zase z Madridu. Přesto jsou největšími hrdiny země, která v Kataru ztropila největší senzaci. Závěr turnaje týmu zkomplikovala zranění, odpadli tři ze čtyř členů obranné linie.

Video placeholder
Podaný: Že Maroko hraje zanďoura? No a co. Pro fajnšmekry s pivem nádherná taktická podívaná • iSport.tv

6. Auf Wiedersehen, Deutschland

„Die Mannschaft“ padl na kolena. Hrdá země podcenila duel s Japonskem (1:2), ztratila dva body ve šlágru se Španělskem (1:1) a závěrečná výhra nad Kostarikou (4:2) bídnou situaci nezachránila. Stejně jako před čtyřmi lety Německo zamávalo šampionátu už po skupině, která na papíře vypadala jako naprostá brnkačka. Přijdou velké analýzy a systémové změny. „Auf Wiedersehen,“ zpíval jednomu z favoritů zbytek světa na odlet z Kataru.

Video placeholder
Loučení s Německem v katarské televizi mluví za vše • iSport TV

7. Neymar: zranění, gól, slzy

 

Přiletěl v úžasné formě, ale zranil se hned proti Srbsku. Kvůli pochroumanému kotníku vynechal dva zápasy, ale na startu play off proti Jižní Koreji už cupital po hřišti. Ve čtvrtfinále načal Chorvaty báječným gólem, v počtu branek za národní tým vyrovnal rekord Pelého (77). Jenže Brazilci slibně rozjetý zápas zahodili lehkovážností do koše a nezvládli penalty. Na Neymara už se v rozstřelu ani nedostalo. Třicetiletý útočník končil turnaj v usedavém pláči a psychicky zlomený.

Video placeholder
Neymar měl jít na penaltu dřív, vrátil se k brazilskému konci Folprecht • iSport.tv

Video placeholder
SESTŘIH: Chorvatsko - Brazílie 2:1 po pen. Kanárci selhali v penaltách a končí! • čt

8. Rozlohou jako Brno

Celkem 64 zápasů se v Kataru odehrálo pouze na osmi stadionech. Vzdálenosti mezi dějišti zápasů byly minimální, fanoušci stihli i několik utkání za den. Metropole Dauhá připomíná rozlohou Brno, do hodiny bylo možné se dostat prakticky odkudkoliv přímo na stadion. Pět z osmi moderních stánků spojoval nový systém metra, dopravu na zbývající tři stadiony zajistily autobusy. Unikátní záležitost, zároveň riskantní, aby se množství fanoušků na minimální prostor vešlo. V Kataru ale klapala organizace dokonale a účastníci si odváží mimořádné zážitky. Na příštím mundialu v Kanadě, Mexiku a USA bude situace naprosto odlišná.

9. Rozkol Belgie

Zlatý triumf zůstane černým koňům velkých turnajů posledních let odepřen. Mimořádná generace končila před čtyřmi lety v Rusku bronzem, v Kataru dopadli Belgičané jako sedláci u Chlumce. Hubená výhra s Kanadou (1:0), propadák proti Maroku (0:2) a bolavá remíza s Chorvatskem (0:0) znamenala konec ve skupině. „Zlatí synové“ se během turnaje rozhádali jako koně, nového trenéra hledá asociace na inzerát. Skončil rovněž kapitán Eden Hazard, začne se stavět nové mužstvo.

Video placeholder
Výrok De Bruyneho? Už to má na háku, říká Podaný. Moc kamarádů mu to nepřidá • iSport.tv

10. Japonský úklid

Ve skupině šmikli Německo i Španělsko a spustili národní fotbalové šílenství. Japonci i v euforických chvílích nezapomínali na dobré mravy. Během turnaje udivili dokonale uklizenou šatnou po zápasech, extrémně slušní byli i přítomní fanoušci na tribunách. Zklamání přišlo až po bídném rozstřelu v osmifinále proti Chorvatsku, kde selhali tři ze čtyř japonských exekutorů.

Video placeholder
SESTŘIH: Japonsko – Chorvatsko 1:2. Pašalič ukončil japonský sen, v penaltách čaroval Livakovič • isport tv

11. Nálet fanoušků

Jízda až do semifinále odvázala arabský svět. Zápasy v nedalekém Kataru vzbudily extrémní zájem, až aerolinky stoply lety do Dauhá. V každém zápase měli Maročané převahu a těžili z domácího prostředí.

Maročtí fanoušci slavili postup do semifinále MS ve fotbaleMaročtí fanoušci slavili postup do semifinále MS ve fotbale • Reuters

12. Duhové nepásky

Pozdvižení od diktátorů FIFA. Organizace zmítaná korupčními skandály v Kataru zatrhla duhové pásky upozorňující na práva LGBT komunity, německý tým reagoval fotkou se zakrytou pusou. 

Duhové kapitánské pásky se na MS neobjevilyDuhové kapitánské pásky se na MS neobjevily • Profimedia.cz

13. Weghortsův signál

Strhující čtvrtfinále gradovalo výkonem nizozemského náhradníka. Wout Weghorst srovnal proti Argentině po unikátním signálu, v rozstřelu proměnil i penaltu. Nakonec jako celé Nizozemsko plakal po vyřazení.

Video placeholder
Nizozemsko – Argentina: Senzační vyrovnání na 2:2. Podívejte se na unikátní signál • čt

13. Sudí a nastavení

Šéf sudích na FIFA Pierluigi Collina posvětil nový trend. Zápasy se v Kataru pravidelně natahovaly, došlo i na více než desetiminutová nastavení. Zajímavý prvek, převezmou ho i evropské ligové soutěže?

Video placeholder
Dlouhá nastavení? Už díky němu mizí zdržování, všiml si Levý • iSport.tv

14. Bravo, mademoiselle!

Po mnoha prvenstvích si francouzská sudí Stéphanie Frappartová v Kataru připsala to nejzajímavější: odpískala, navíc v čistě ženské trojici, utkání mistrovství světa Německa proti Kostarice (4:2). Naprosto s přehledem vyprovodila favorita na cestu domů.

Sudí Stephanie Frappartová se zapsala do historie jako první žena, která pískala duel mistrovství světaSudí Stephanie Frappartová se zapsala do historie jako první žena, která pískala duel mistrovství světa • Reuters

15. Hlasování o Reynovi

Mladý tým USA to dotáhl do osmifinále, vedení týmu ale hasilo velký průšvih. Talentovaný záložník Borussie Dortmund Giovanni Reyna (20) měl být poslán domů a o jeho osudu hlasovali parťáci z týmu.

Giovanni Reyna na šampionát v Kataru nebude vzpomínat v dobrémGiovanni Reyna na šampionát v Kataru nebude vzpomínat v dobrém • Reuters

16. Bez alkoholu (téměř)

Pivo a klobása, na českých tribunách nutný prodejní artikl. Šampionát v Kataru probíhal v režimu birellů, kdo chtěl poctivé točené, musel do hlavní fanouškovské centrály a ještě v omezenou „provozní“ dobu. Navíc vyšla třetinka zhruba na 300 korun.

17. Nejkrásnější fanynka

Chorvatská modelka Ivana Knöll vyhrála soutěž o nejobletovanější fanynku. Nedbala na arabské zvyklosti, na tribuně a na pláži provokovala odvážnými hlubokými výstřihy. Na Instagramu jí během turnaje přibylo milion sledujících fanoušků.

Pro mnohé Katařany hříšné tělo Chorvatky Ivany Knöllové kraluje světovému šampionátuPro mnohé Katařany hříšné tělo Chorvatky Ivany Knöllové kraluje světovému šampionátu • Profimedia.cz

18. Smrt novinářů

V Kataru bohužel došlo na smutné události. Turnaj zasáhla náhlá smrt uznávaného amerického žurnalisty Granta Wahla, minulý víkend v Kataru zemřel i fotoreportér Khaled Al-Misslam.

Místo zesnulého novináře Granta WahlaMísto zesnulého novináře Granta Wahla • Jiří Fejgl (Sport)

19. Rozebraný stadion

Stadium 974 postavili organizátoři přímo v hlavním městě Dauhá s kapacitou pro 40 tisíc lidí. Unikátní stavba vznikla z ocelové konstrukce a 974 barevných přepravních kontejnerů. Po turnaji byl stadion rozebrán pro použití na jiném místě ve světě.

20. Odnaučte se přihrávky

Překonávali rekordní hranici tisíc přihrávek za zápas, udivovali drtivým držením míče. Na úvod zametli 7:0 s Kostarikou. Přesto Španělé na turnaji selhali, pomalá tiki-taka se minula účinkem a tým vypadl v osmifinále proti Maroku.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů