Kromě sportovní radosti a zvýšení prestiže přináší postup na mistrovství Evropy ještě jeden příjemný a pro fungování kterékoliv národní asociace nezbytný efekt: peníze. Byť UEFA ještě neoznámila, kolik milionů eur a jakým způsobem je bude rozdělovat, minimální bonus za postup na evropský šampionát se nebude příliš lišit od toho posledního. A ten činil 8 milionů eur, což je podle nynějšího kurzu zhruba 220 milionů korun. O tyto peníze se o víkendu začíná hrát.
Byla kolem toho nejedna diskuze. Aby ne, když jde o peníze, každý je na pozoru. Otázky se točily kolem toho, jak se nárůst počtu účastníků na mistrovství Evropy v roce 2016 ve Francii o 8 zemí promítne do výše odměn. Tedy hlavně aby se dramaticky nesnížily, což UEFA zaručila, byť objem prémií a jejich dělení ještě nepředstavila.
Na posledním EURO si každý tým jen postupem zajistil 8 milionů eur, tento základ by se tak na příštím šampionátu, jehož kvalifikace v neděli začíná, neměl příliš změnit. Podle současného kurzu tak český tým úterním utkáním s Nizozemskem započne honbu za 220 miliony korun.
„Samozřejmě panovaly určité obavy, aby se stejná částka jako na posledním mistrovství Evropy nedělila mezi 24 týmů, když předtím jich bylo 16. UEFA musela dát najevo, že s počtem účastníků neklesne i ekonomická stránka,“ říká Petr Fousek, zkušený český fotbalový funkcionář, který se pohybuje ve strukturách FIFA a UEFA.
„Proto předpokládám, že by se odměny neměly příliš lišit. A pokud ano, tak určitě ne o moc. Navíc by to vykompenzoval nový systém prodeje práv,“ dodává Fousek, jenž je i šéfem organizačního výboru mistrovství Evropy do 21 let, které příští rok Česko pořádá.
Televizní a marketingová práva se totiž nyní už v kvalifikaci poprvé prodávají centrálně podobně jako v evropských pohárech. Po jejich zobchodování vzniká jeden velký balík peněz, z nějž každý dostane určitý díl.
V minulosti to bylo tak, že si každá země prodávala televizní práva sama, což mohlo pro středně velké a malé asociace znamenat menší výnosy, pokud nehrály s těmi nejatraktivnějšími soupeři jako Německem, Anglií či Španělskem. Nyní tyto starosti odpadávají a většina asociací na tom vydělá včetně té české.
Tuzemská fotbalová vláda si zvykla, že příjmy z mistrovství Evropy pravidelně na účet asociace přicházejí, vždyť česká reprezentace se od vzniku samostatného státu probojovala na všech pět evropských šampionátů, které se za toto období konaly. Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta vytyčil postup do Francie jako jasný cíl, avšak jako nutnost to nevidí.
„Když postoupíme, je to přidaná hodnota, bonus, že některé prostředky můžeme dát na horší časy a zapojit je i do budování infrastruktury na Strahově,“ uvažuje Pelta. Případný postup by přinesl i bonusy od sponzorů, které jsou zakotveny ve smlouvách.
Na posledním mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině před dvěma lety vyrýžovalo české mužstvo celkem 12 milionů eur, což bylo podle tehdejšího kurzu 306 milionů korun. Třetinu z této částky si pak rozdělili hráči a realizační tým. Na poslední červnové valné hromadě zástupci asociace prezentovali, že schválený rozpočet na rok 2014 činí 468 milionů korun, finanční rezerva je 228,6 milionu korun.