Jan Podroužek
1. října 2017 • 13:20

Šeterle: I cesta Sparty a Slavie ovlivní nominaci a výkony národního týmu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sto příčin, jeden důsledek. Nezvládnutá kvalifikace o mistrovství světa. Manažer reprezentace Jaromír Šeterle je všechny rozebírá. Od úplného počátku, až po novou filozofii Sparty a Slavie, která se národního mužstva taky dotýká. „Došlo u nás k paradoxu,“ říká ve velkém rozhovoru pro Nedělní Sport zkušený funkcionář o změně rolí českých hráčů v zahraničí a tuzemsku.



Sám několikrát zdůrazňuje, že se odmítá vymlouvat, že nechce dělat nároďáku alibi. „Jen zasazuji věci do širšího kontextu,“ říká Jaromír Šeterle o příčinách neúspěchu reprezentace.

Kde to tedy začíná?
„Už po EURO ve Francii. Předtím v listopadu jsme oslavovali vítězství v Nizozemsku a postup. A jelikož jako národ máme v sobě zakotvené extrémní posuzování pozitivních i negativních situací, tehdy jsme byli v euforii. A za půl roku jsme neuspěli na EURO a nastala hysterie. Nevím, jak velký podíl měla celá atmosféra na odchod trenéra Pavla Vrby, já myslím, že určitý podíl tam byl.“

Jako že by třeba za určitých okolností zůstal?
„V situaci o něco méně vyhrocené by možná trenér více zvažoval, jestli u týmu zůstat. A na to navazovali hráči. Skončilo jich osm ze základní sestavy. Takže celkem trenér a osa týmu, a kvalifi kace mistrovství světa začínala za dva měsíce s jedním přípravným zápasem. Navíc bylo nutné tým omladit, na EURO jsme měli třetí nejstarší s věkovým průměrem skoro třicet let. S tímhle jsme do bojů o mistrovství světa šli.“

Bylo nutné tak rotovat hráče?
„To je jedna z často omílaných věcí. Já říkám, že je to naopak. Velký počet hráčů není argument. V první řadě totiž musíte vzít do nominace 23 hráčů. A za druhé, při každém srazu řešíte průměrně pět šest indisponovaných hráčů. Podobný počet hráčů vypadne vždycky a to mluvíme jenom o zdraví. Další věc jsou přípravné zápasy. Těch jsme neměli dost a museli jsme si každý rozdělovat do dvou poločasů, v nichž jsme téměř pokaždé protočili jedenáctku. Z toho vyplývá ten celkový počet hráčů. Byla to v podstatě jediná možnost, jak hráče vyzkoušet, vidět je na vlastní oči.“

CELÝ SESTŘIH: Zlín - Slavia 1:1. Hosté mají rekord, padl vlastenec i penalta
Video se připravuje ...

Co je problém na věkové struktuře kromě toho, že se staršími hráči nemůžete počítat pro delší výhled? Jde přece hlavně o to mít pohromadě co nejlepší tým bez ohledu na věk.
„Uvedu to na příkladu Tomáše Sivoka, to je bezvadný kluk, umí být sebekritický. Na podzim sám přišel a řekl: Nejsem připravený, měnil jsem tým, je mi tolik let, nenominujte mě. Vzali jsme to. Druhým případem je David Lafata. Rok zpátky jsme ho přemlouvali, aby aspoň v nějakých zápasech pomohl. Jeden z jeho hlavních argumentů proti byl jeho věk. Přitom dneska je to jeden z mála hráčů Sparty, který je schopný dát víc než jeden gól. Já byl přesvědčený, že třeba proti Ázerbájdžánu nebo Severnímu Irsku doma by pro nás byl velmi platný. Po EURO podle mého došlo ke zbytečnému exodu, možná i proto, že se na tým nahrnula až neobjektivní kritika.“

Ta ale nikdy není ve své podstatě objektivní, a navíc si myslím, že ji spousta lidí špatně chápe.
„Jasně, ale kdo se těch hráčů nějak zastal? Proto se o to dneska s trenérem snažíme. Navíc hráči přesně vědí, kdy podali špatný výkon. Nejsem z těch, kterým by vadila kritika, z každé se snažím něco si vzít. Jen mám rád, pokud zůstane v konstruktivních mezích a aby se jenom neplivalo.“

To se snad neděje. Navíc hráči žijí v prostředí, které je samo o sobě náročné, a v klubech jsou jim vytvořeny podmínky, aby se cítili komfortně, aby byli schopni tohle všechno unést.
„Ano, ale klub a reprezentace jsou trošku jiné věci. V klubu jde o jejich živobytí, mají platné smlouvy a musí se prát o to svoje. I kdyby tam o nich noviny dvacetkrát za den napsaly, že hrají blbě. Naši kluci jsou ale ve vztahu k nároďáku úplně zdraví, mají ho v srdci a berou jej jako čest.“

Řekl jste, že exodus po EURO byl zbytečný. V čem?
„Jsem přesvědčený, že kdyby u týmu byla větší kontinuita, kdyby tu nebylo to měsíční bezvládí, dali se možná tři čtyři fotbalisti podržet aspoň na nějakou přechodnou dobu, aby ty personální změny a radikální omlazení nebyly tak obrovské a náhlé.“

Jak je na tom momentálně Karel Jarolím, co se týče jeho dalšího působení u reprezentace?
„Má smlouvu do roku 2020 a myslím, že ji bude chtít dodržet. To je můj názor.“

Je třeba ale postupně víc a víc konsolidovat reprezentační výběr, pracovat na herních automatismech a zefektivnění hry. Jak je tenhle krok daleko?
„Už k tomu dochází. Problém souhry a předvídání situací je u kolektivních sportů obrovský. I proto je v dostizích mezi Viktorií Plzeň, Spartou a Slavií prvně jmenovaný tam, kde je. Oprášil a citlivě doplnil kdysi zkonsolidovaný tým. Když budete mít sebelepší hráče, ale ve většině nováčky, tak je za týden nebo čtrnáct dní nedáte dohromady. Ani za měsíc. Přitom ligová příprava trvá v létě pět týdnů, během nich odehraje mužstvo osm až deset přípravných zápasů. Tolik jich má reprezentace v kvalifi kaci. A pak přijde liga, trenér zjistí, že sestavu netrefil a musí ji dělat znovu. Navíc v reprezentaci je konsolidace ještě složitější.“

CELÝ SESTŘIH: Slavia - Sparta 1:1. Domácí spasila chybná penalta
Video se připravuje ...

Asi souhlasíte, že při kvalifikaci o EURO 2020 už k ní bude muset dojít definitivně.
„Samozřejmě, proto i nominace a její příprava jsou velmi pečlivé. Není to tak, že si trenér v pondělí před úterní tiskovkou otevře patery noviny a podle aktuálního známkování vybere hráče.“

To si snad nikdo nemyslí.
„Vy ne, ale někteří fanoušci možná ano. My teď udělali na asociaci v reprezentačním úseku takový open space. Velkou zásluhu na tom má sportovně-technický ředitel Michal Prokeš. Angažoval k mládežnickým reprezentačním týmům kvalitní trenéry jako Suchopárka, Kozla, Krejčího či Kotala a společně jsme z toho vytvořili pracovní prostředí založené na debatách mezi nimi, včetně Víti Lavičky a Karla Jarolíma. Vedle toho se rozdělují výjezdy na utkání první a druhé ligy, výjezdy do zahraničí, a pak to hodnotíme a známkujeme. Následují sestřihy zahraničních hráčů, kterých je tam minimálně pětadvacet, co připadají v úvahu do áčka. Na to navazují konzultace přímo s hráči, volá jim trenér a já a zjišťujeme, v jaké jsou náladě, zdravotním stavu, bavíme se o jejich formě. Z toho pak pramení širší i užší nominace. Takže třeba nominace Jana Klimenta nebyla žádná náhoda. Na něj se jel podívat do Dánska na ligový zápas i asistent Miroslav Koubek.“

Přijde v takových chvílích i řeč na to, jak moc si tým společně sedne na hřišti, a jestli splňuje nároky na to, jak s ním chce trenér Jarolím se svými kolegy hrát?
„Samozřejmě, proto jsou především mladí hráči jako například Schick, Barák, Jankto či Souček zařazováni do týmu postupně. Je fakt, že Pavel Vrba byl v lepší výchozí pozici v tom, že od ledna do září měl po svém nástupu víc času na práci před začátkem kvalifikace. Z našich poločasů se vařilo hůře. Samozřejmě kdyby byla vysoká fotbalová kvalita, smaže se spousta problémů. V tomhle kontextu pak překvapí, jaké u nás panuje rozčarování z remízy v Norsku.“

Gólová hlavička slávistického kapitána Milana ŠkodyFoto Michal Beránek / Sport

No aby ne, když tím nároďák přijde o dva důležité body do kvalifikace.
„Tomu rozumím a ztráta bodů nemrzela nikoho více než mě, hráče a trenéra. Ale je třeba si říct, že oni mají v zahraničních ligách víc hráčů než my. A pak další věc - už čtyřicet let mají tréninkové centrum u španělské La Mangy, kam jezdí všechny jejich repre výběry včetně ženských. My máme jedno hřiště na Strahově. Opět pouze konstatuji.“

A všechno, co říkáte, je jim nakonec houby platné, protože jsou na tom v kvalifikaci hůř než my.
„Má to své důvody. Bořek Dočkal se tam dal do řeči s jedním bývalým spoluhráčem z Trondheimu, kterého tam potkal a který teď hraje v anglické lize. Ptal se ho, proč není nominovaný do reprezentace. Odpověděl mu, že se tam stala podobná situace jako u nás minulé léto. Měli pár neúspěšných výsledků, nezvládli kvalifikaci a všichni do nich šili. Tak co ti hráči udělali?“

Zabalili to v repre...
„Z jejich pohledu to bylo takhle: Máme dobré smlouvy v zahraničí, s repre končíme, to nemáme zapotřebí. Takže dneska Norové nemají ten nejlepší výběr a patlají se v tom. Ano, to je argument, že bychom je měli porážet. My máme ze dvou zápasů s nimi čtyři body a sám to cítím jako neúspěch. Ale slova o slaboučkém Norsku a ostudě, že u nich remizujeme, jsou scestné.“

Chtěl bych se dostat ještě k jednomu tématu, které s reprezentací podle mě úzce souvisí. Jak se jí dotýká nová filozofie Sparty a Slavie, myslím mohutné nabírání hráčů ze zahraničí?
„My nemůžeme kritizovat nebo jinak hodnotit strategii klubů, ale to, co se stalo ve Spartě a Slavii, je přirozený proces, který jinde nastal mnohem dřív. Byla to otázka času.“

Nabíledni jsou momentálně debaty o tom, jestli ale kluby nesáhly úplně vedle, a jestli tím pádem není o to bolestnější, že o místo přicházejí hráči padající do reprezentačních úvah.
„To ukáže až čas. Každopádně aktuální důsledek toho z hlediska národního týmu je, že hráče, o kterých jsme si mysleli, že budou dneska zabudovaní v reprezentaci, postihlo to, že buď nehrají vůbec, nebo jen střídavě. Týká se to třeba Jardy Zmrhala, Honzy Sýkory, Tomáše Součka, Martina Frýdka, Pepy Šurala a dalších. Tihle měli kariéru nějak rozjetou, teď se jim komplikuje.“

Sparťanští střelci! David Lafata a Václav Kadlec se postarali o góly proti Teplicím.Foto Michal Beránek (Sport)

Jak moc je tenhle aspekt důležitý s ohledem na ty, které už jste jmenoval, tedy exodus hráčů, malý časový prostor na přípravu před novou kvalifikací?
„Je to strašně důležité. Došlo tady k paradoxu. Většina našich hráčů měla dřív po odchodu do zahraničí problémy s adaptací, teď tu máme stav, že hráči, kteří odešli nedávno, hrají a pomohli si, a ti, co zůstali v naší lize, mohou stagnovat, nebo se těžce škrabou nahoru. Ale může je to i posílit.“

Podle výkonů zahraničních posil, jak moc správně nebo špatně jsou někteří čeští hráči upozadění?
„Jak jsem říkal, to se teprve ukáže. Je rozdíl mezi Spartou a Slavií, která má o soutěž víc. Takže třeba Souček nehraje pravidelně v evropském poháru, ale hraje aspoň v lize. Fajn. Kdežto u Sparty může docházet k rotaci hráčů jen v rámci ligy a velmi nárazově v rámci českého poháru.“

Poslední dobou se mi zdá, že se Slavia dokáže docela obejít bez letních zahraničních posil, výrazněji se prosazuje pouze Miroslav Stoch. Co to znamená?
„Je to čistě můj názor, ale pravděpodobně je to tím, že Jarda Šilhavý (trenér Slavie) zná hráče, které tu už měl, jejich potenciál, možnosti a veškeré další proměnné. Nové hráče tak pouze narouboval na již pevný kmen. Kdežto Andrea Stramaccioni sem přišel z tohoto hlediska trochu nepřipravený. Samozřejmě že sledoval tým na videu a před svým příchodem základní obraz měl, ale je prostě logické, že původní hráče Sparty trenér Stramaccioni příliš neznal. A navíc do toho přivedl dalších jedenáct nebo dvanáct nových fotbalistů. Z toho pak vyplývá ten současný stav.“

Jak podle vás týmům pomáhají zahraniční posily? Myslím, jestli má momentálně ta cesta efekt.
„Týmům to řeší aspoň alternativu, mají široké kádry, a to potřebují, hraje-li třeba Slavia tři soutěže. Z tohoto pohledu to úplně chápu a dovedu to taky pochopit z toho pohledu, že se třeba nějaký přestup nepovedl podle původních představ. Sám jsem to dělal mnoho let a při nejlepší vůli se člověk do všeho netrefí, zvlášť u zahraničních hráčů.“

Tak potom je otázka, proč se pouštět do takového dobrodružství.
„Všechno má svůj význam. A postupem času se situace sama vykrystalizuje. Navíc vedení těch větších klubů ví, že někdy je třeba dát takzvaně něco do spotřeby. A zůstane vám z toho třeba Stoch a Sobol, tak to bývá. Záleží, kolik peněz na tu spotřebu máte, a pokud jich máte dost, neohrozí vás netrefené přestupy na životě, takže se to vlastně vyplatí. Když jsem pracoval v Mladé Boleslavi, počítal jsem se spotřebou maximálně třicet procent, víc už by byl problém.“

Je v tomhle Viktoria Plzeň, jak to říct... Chytřejší? Nebo opatrnější?
„Sám musím říct, že komunikace z hlediska sledování hráčů pro reprezentaci je s Viktorkou v tomhle směru jednodušší. Hráči jsou výkonnostně adaptovanější a je pro nás snazší rozeznat jejich výkonnost, tedy jestli je výkyv jednorázový, nebo dlouhodobý. Její hráči nastupují docela stabilně, můžeme je hodnotit. Ale když Martin Frýdek nastoupí za Spartu v jednom ze šesti zápasů, je to těžké.“

Ovlivňují tedy tyto aspekty jednak nominaci a za druhé výkony reprezentace?
„Určitě nominaci, to bezpochyby. A výkony taky, protože jinou sebedůvěru a výkonnost mají hráči, kteří v klubu nastupují pravidelně, tým na něj spoléhá a je to jeho důležitá součást.“

Tím se dostáváme k dalšímu častému tématu. Trpí podle vás český fotbal kádrovým nedostatkem?
„To je spíš otázka na trenéra v tom smyslu, jak si on sám představuje kvalitu. Ale podívejte se na tu tabuli (na ní je širší seznam hráčů). Nemůžeme říct, že nemáme hráče ve slušných evropských klubech. Jména jako Vaclík, Pavlenka, Koubek, Kadeřábek, Gebre Selassie, Suchý, Kalas, Darida, Schick, Barák, Jankto, Krejčí, Lüftner, Kliment, Brabec a další, k nim hráči z naší ligy, ti všichni mají velký potenciál. Stojím si za tím, že naším největším problémem byl a stále ještě je čas.“

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Skupina D
Články odjinud


Články odjinud