FIFA a UEFA vyloučily Rusy ze všech soutěží, nebudou hrát baráž o MS

FIFA plánuje pozastavit účast ruských národních týmů v mezinárodních soutěžích, sborná by se tak nemohla zúčastnit play off o MS v Kataru
Český útočník Jan Kuchta během utkání proti Estonsku
Matěj Vydra se zvedá z trávníku při závěrečném zápase kvalifikace MS ve fotbale proti Estonsku
Druhý gól vstřelil Jan Sýkora
Druhý gól vstřelil Jan Sýkora
Druhý gól vstřelil Jan Sýkora
Druhý gól vstřelil Jan Sýkora
25
Fotogalerie
ČTK, iSport.cz
Reprezentace
Vstoupit do diskuse (3)

AKTUALIZOVÁNO | Ruské fotbalové kluby i reprezentace byly kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyřazeny z mezinárodních soutěží. Ve společném prohlášení o tom informovala světová federace FIFA a evropská unie UEFA.

V evropských pohárech se rozhodnutí týká Spartaku Moskva, který se měl v březnovém osmifinále Evropské ligy postavit Lipsku. Oba zápasy byly zrušeny a německý celek bez boje postoupil do čtvrtfinále.

Pro ruskou reprezentaci verdikt znamená konec v kvalifikaci mistrovství světa. V ní se 24. března měla představit v semifinále play off s Polskem a v případě postupu by narazila na Česko, nebo Švédsko. Všichni tři soupeři ale už dříve oznámili, že proti Rusům nenastoupí.

UEFA zároveň oznámila, že s okamžitou platností ukončila partnerství s ruskou státní společností Gazprom, která byla hlavním sponzorem jejích nejvýznamnějších soutěží, mistrovství Evropy a Ligy mistrů.

Zprávy ze dne 20. května 2022

Rusko
20. května 2022 · 19:49

Ruští basketbalisté byli v důsledku invaze jejich země na Ukrajinu vyloučeni z ME, které hostí i Česko. Ve skupině v Tbilisi je nahradí Černá Hora.

Zprávy ze dne 18. května 2022

Rusko
18. května 2022 · 18:37

Reprezentační týmy Ruska a Běloruska byly definitivně vyloučeny z kvalifikačních bojů o účast na mistrovství světa basketbalistů v roce 2023. Výkonný výbor mezinárodní federace FIBA dnes zároveň podle očekávání potvrdil Portoriko náhradníkem za ruský tým na letošním světovém šampionátu žen v Austrálii. MS hráček do 17 let se místo Ruska zúčastní mladé Srbky. Rozhodnutí o účasti ruského výběru na mistrovství Evropy mužů, které v září budou hostit Česká republika, Německo, Gruzie a Itálie, naproti tomu ještě nepadlo. FIBA Europe se má vyjádřit v nejbližších dnech.

Rusko
18. května 2022 · 09:28

Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace (FIG) potrestala ročním zákazem startů ruského gymnastu Ivana Kuljaka za veřejnou podporu ruské invaze na Ukrajinu. Prohřešku se dopustil na březnovém Světovém poháru v Dauhá, kde si přišel na slavnostní vyhlášení pro bronzovou medaili za cvičení na bradlech s připnutým písmenem Z na hrudi. Stejný znak na sobě mají na Ukrajině ruská vojenská vozidla. Více ZDE>>>

Fotbal
18. května 2022 · 09:28

Ukrajinská fotbalová reprezentace vyhrála i druhý přípravný zápas, ke kterému nastoupila po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. V úterním utkání s italským prvoligovým Empoli zvítězila 3:1 a navázala na výhru 2:1 nad Mönchengladbachem z minulého týdne.

Ukrajince, kteří nastoupili v dresech s nápisem "Společně pro Ukrajinu", poslal po necelé půlhodině hry do vedení Roman Jaremčuk. Těsně před poločasem vyrovnal Andrea La Mantia, hned po přestávce ale rozhodli dalšími dvěma trefami Oleksandr Karavajev a Oleksandr Pichaljonok, jenž se trefil i při svém debutu v národním týmu proti Borussii.

Zprávy ze dne 17. května 2022

Rusko
17. května 2022 · 11:30

Ruští členovéMezinárodního olympijského výboru (MOV) se mohou navzdory invazi na Ukrajinu zúčastnit zasedání výkonného výboru v tomto týdnu. Zatímco pro ruské sportovce MOV vydal doporučení vyloučit je ze šampionátů a většina federací k tomu přistoupila, pro funkcionáře zákaz neplatí. Podle mluvčího Marka Adamse nejsou totiž reprezentanty své země.

Rusko má v současné době dva členy MOV - bývalou olympijskou vítězku ve skoku o tyči Jelenu Isinbajevovou a předsedu národního tenisového svazu Šamila Tarpiščeva. Vitalij Smirnov je čestným členem.

Po únorovém začátku války na Ukrajině MOV doporučil sportovním federacím vyloučení ruských sportovců z mezinárodních soutěží i odebrání zemi pořadatelství akcí. Vůči Ruskému olympijskému výboru ale žádné sankce nevyhlásil.

Vstoupit do diskuze (3)

Doporučujeme

Články z jiných titulů