Wenger: Fotbal je plný korupce a dopingu. A legendy jsou často podvodníci

Korupce. Doping. Úplatky. To jsou podle kouče londýnského Arsenalu Arséna Wengera stále častěji synonyma pro fotbal. Trenérský veterán se nebál na tiskové konferenci před zápasem svých svěřenců v Premier League pojmenovat nemoci současného sportu. Sám totiž jejich příznaky dobře zná z minulosti.
Na páteční tiskové konferenci měl Arséne Wenger hovořit jako už tolikrát o nadcházejícím zápase. Trenér fotbalistů Arsenalu však téma sobotního ligového utkání v Sunderlandu vyměnil za jiné. Ve stínu nedávného odhalení rozsáhlého sázkařského skandálu se ostře opřel do nedostatečné snahy fotbalu v boji s korupcí i dopingem.
"Nedomnívám se, že by korupce byla problémem v Anglii. Rozhodčí jsou nestranní, zdejší fotbal je v tomto ohledu na sto procent čistý," potěšil na úvod přítomné reportéry. "Do jisté míry za to můžeme děkovat i vám, novinářům. Britský tisk by proti jakékoliv nepravosti tvrdě šel."
Fotbal je zkorumpovaný. Věřte mi, sám jsem to zažil
"Ale věřím, že korupce existuje jinde v Evropě. Především v některých vybraných zemích. Jenže podpořit i silné přesvědčení důkazy je vždy složité," připomněl Wenger své vlastní hořké zkušenosti s fotbalovými aférami z doby před deseti lety.
V době, kdy Wenger trénoval Monako, zažila francouzská liga korupční skandál. Olympique de Marseille přišel o mistrovský titul ze sezony 1992-93. Jeho prezident Bernard Tapie totiž podplácel rozhodčí a klub byl přeřazen do druhé ligy.
Ačkoliv zažil srovnatelnou aféru na vlastní kůži, byl trenér Arsenalu rozsahem odhalení přesto zaskočen. "Počet ovlivněných zápasů je pro mě velikým překvapením," okomentoval výsledky vyšetřování Europolu, podle kterých měly asijské sázkařské mafie ovlivnit 680 fotbalových utkání, z toho 380 v Evropě.
740 hráčů – a žádný doping? To zní celkem nepravděpodobně...
"Abych byl upřímný, neděláme pro vyšetřování a potírání korupce dost. Ale nejde jen o úplatky, podobně nedostatečně se přistupuje k dopingu," pokračoval zkušený kouč ve výčtu neduhů, které sužují současný sport.
"Je pro mě těžké uvěřit, že na mistrovství světa je nějakých 740 hráčů, ale dopingové kontroly nikdy nepřinesou ani jeden pozitivní nález," naznačil Wenger statistickou nepravděpodobnost výsledků boje se zakázanými látkami.
"Dopingová kontrola v evropských pohárech spočívá jen v odebrání vzorku moči, krev hráčům neberou. Já sám jsem zastáncem krevních testů. Už několikrát jsem UEFA urgoval ke změně," řekl o nedostatečné snaze vymýtit doping ve fotbale. "Doufám, že v Anglii se nic takového neděje. Ale jistý si být nemohu."
Legendy? Ne, podvodníci. Podívejte na Armstronga
Testování krve Wenger připomněl kvůli kauze Eufemiana Fuentese, španělského lékaře podezřelého z napomáhání k dopingu cyklistům i dalším sportovcům. Ten po téměř sedm let trvající policejní akci s krycím názvem "Operace Puerto" stanul na konci ledna před soudem v Madridu.
"Jenže je vůbec nezajímá, kdo dopoval. Nalezli vzorky krve, ale neřeší, čí jsou. To se musí změnit, vyšetřování musí jít víc do hloubky," prohlásil Wenger. Soud s dopingovým doktorem je omezen na jeho aktivity v cyklistice, přitom sám Fuentes se přiznal k působení i v jiných sportech, například právě ve fotbale.
"Jen se podívejte, s kým Fuentes spolupracoval. S olympioniky, s fotbalovou reprezentací, s cyklisty," poukázal kouč na možný rozsah skandálních praktik španělského lékaře. "Je nejvyšší čas začít brát boj s korupcí i dopingem vážně a tvrdě trestat ty, kdo podvádějí."
Na podporu svých tvrzení připomněl Wenger skandál Lance Armstronga. "Jak jsme všichni mohli nedávno opět přesvědčit, je plno legendárních sportovců, kteří jsou ve skutečnosti podvodníky."