har, jon
Anglie - Premier League
Začít diskusi (0)

Začínal v malém pokoji na Strahově, těžko se prosazoval i ve třetiligové rezervě Sparty. Neuměl česky, bral relativně skromný plat. Díky nezdolné vůli, talentu a píli se Bony Wilfried prokousal až do pohádkové říše, kde se točí stovky milionů. V čem je výjimečný příběh 26letého útočníka z Pobřeží slonoviny, který přestupem do Manchesteru City došel až na absolutní fotbalový vrchol?

Pro páteční Sport Magazín o zrodu hvězdy jménem Bony Wilfried vypráví hráčův agent Dalibor Lacina. On byl u samotného počátku, zařídil náročný transfer do Evropy a připravil angažmá ve Spartě.

"Nebylo to tak, že by ho Sparta nadšeně chtěla. Kontrakt byl malý, na 20 tisíc korun měsíčně. Plus měl hrazené ubytování v pokojíčku na Strahově a obědy a večeře v jejich kantýně. Samozřejmě, že jsme mu pomáhali s dalšími věcmi, které potřeboval. Třeba jsme mu koupili na pokoj televizi a vybavili ho počítačem," vzpomíná Lacina na náročné začátky Bonyho v Evropě.

Jednou z hlavních devíz svalnatého útočníka s mohutnými stehny je vůle a ctižádost. Bony se prakticky sám naučil česky a anglicky, na hřišti do puntíku plnil vše, co po něm trenéři chtěli. A pomalými krůčky stoupal stále výš a výš.

"Bony má obrovskou výhodu, že je skvělý komunikátor. Otevřeností a úsměvem si všude získá lidi. Zpočátku jsme spolu mluvili francouzsky. angličtinu se začal paralelně učit s češtinou. Byl nesmírně pilný. Seděl na Strahově u počítače a dřel slovíčka. Češtinu si adoptoval," vyzdvihuje hráčův přístup Lacina.

Po fázi, kdy si zvykal na život v Evropě, přišlo i zlepšení na hřišti. Všechno si ale musel tvrdě vydřít. "Ve volném čase neustále kroužil po areálu na Strahově. Hodně lidí dodnes vzpomíná na to, jak tam Bony sám běhal," popisuje Martin Hašek, který nástupce Didiera Drogby trénoval ve Spartě.

Titulní strana Sport MagazínuTitulní strana Sport Magazínu • Sport

Neustále dřít a chuť na sobě pracovat

Čím se na Letné stal klíčovou personou? "Protože na sobě pracoval. Jednou jsme byli ve sprše s dalšími dvěma Afričany – Abenou a Adiabou. Těm dvěma se naopak moc pracovat nechtělo a Bony si s nimi ve francouzštině něco povídal. Tak jsem se ho zeptal: Cos jim říkal? Bony na mě vykulil oči a tou svojí češtinou odpověděl (napodobuje): Trenére, já jim, říkám: Ti vole, tadýýý jste v Evropě, vy jste Afričanííí a tadýýý musíte makat. To nejde takhlééé, tadýýý musíte makat," líčí Hašek.

Pokračování příběhu dnes jednoho z nejlepších útočníků světa dobře znáte. V lednu 2011 přestup do Arnhemu, v létě 2013 přesun z Nizozemska do Premier League, kde mu laso hodilo velšské Swansea. Všude se Bony chytil, všude se stal klíčovým útočníkem a všude střílel mraky gólů. Navíc se díky neustávající práci stále zlepšoval.

Bony Wilfried s Tomášem Řepkou na zasněženém hřištiBony Wilfried s Tomášem Řepkou na zasněženém hřišti • Jaroslav Legner (Sport)

"Bony zase akceleroval. Střílel jeden gól za druhým, jeden hezčí než druhý. On je nesmírně cílevědomý. Už od prosince 2013 pracuje s individuálním mentálním i fitness koučem z Francie. Pod jeho vedením zlepšuje mentální odolnost i technické věci," zdůrazňuje Lacina.

Výkony v nejsledovanější lize světa mu otevřely dveře až do jednoho z nejbohatších klubů planety. Po Bonym skočili v Manchesteru City, spolu s Cuadradem se stal nejdražším světovým přestupem zimy. Šejkové neváhali utratit 25 milionů liber, tedy necelou miliardu korun. City dokonce souhlasilo s tím, že Bony (stejně jako Yaya Touré) stráví část února na africkém šampionátu, kde Pobřeží slonoviny pomohl k celkové výhře.

Nyní 26letý útočník si výrazně polepšil. Stala se z něj světová hvězda, luxusně placený hráč. Muž patřící do světového klubu s těmi nejvyššími ambicemi. Místo dvaceti tisíc korun měsíčně, se kterými začínal ve Spartě, mu nyní na kontě přistane každý týden 3,6 milionu. K tomu prý ještě za každý odehraný zápas dostává bonus 20 tisíc liber (asi 728 tisíc korun).

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů