SESTŘIHY: Tottenham utnul tažení Chelsea, Giroud zachránil Arsenal

0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Fotbalisté Chelsea ve 20. kole anglické Premier League přišli v londýnském derby o skvělou sérii třinácti vítězství za sebou, když na hřišti Tottenhamu padli 0:2. O oba góly domácích se postaral Dele Alli. Blues tak vedou ligu o pět bodů před druhým Liverpoolem, Tottenham poskočil na třetí místo před Manchester City a Arsenal. Ten už v úterý alespoň v závěru stáhl tříbrankovou ztrátou s Bournemouthem a remizoval na jeho hřišti 3:3. Vyrovnávacím gólem a dvěmi asistencemi se blýskl Olivier Giroud. To Manchester United porazil West Ham 2:0 a v lize vyhrál pošesté za sebou, neporažen je už 13 zápasů.

Tottenham - Chelsea 2:0

Branky: 45.+1 a 54. Alli

Chelsea mohla čtrnáctou výhrou po sobě vyrovnat absolutní rekord Premier League, který vytvořil svou vítěznou sérií konkurenční Arsenal v roce 2002. Jenže vedoucímu týmu se od úvodu příliš nedařilo a Tottenham byl v první půli střelecky aktivnější. Zužitkoval to v první minutě nastavení, kdy se po Eriksenově centru prosadil přesnou hlavičkou do horního rohu Alli.

Po přestávce mohla Chelsea vyrovnat, jenže své šance neproměnila a přišel trest. Eriksen si zopakoval spolupráci s Allim, který opět hlavou proměnil spoluhráčův povedený centr z pravé strany.

SESTŘIH Premier League: Tottenham - Chelsea 2:0

Dvacetiletý reprezentační záložník dal jubilejní desátý gól v ligové sezoně a jako teprve druhý hráč v historii po Teddym Sheringhamovi dokázal dvakrát skórovat ve třech zápasech Premier League po sobě.

Chelsea už duel zdramatizovat nedokázala a na půdě Tottenhamu počtvrté za sebou nevyhrála. "Blues" v Premier League prohráli poprvé od 24. září. Naopak Tottenham získal tři body popáté za sebou a doma neprohrál ani ve dvanáctém londýnském derby pod vedením kouče Mauricia Pochettina.

Bournemouth - Arsenal 3:3

Branky: 16. Daniels, 20. Wilson z pen., 58. Fraser - 70. Sánchez, 75. Pérez, 90.+2 Giroud

Brankář Arsenalu  Petr Čech v obou předchozích zápasech udržel čisté konto, jenže Bournemouth ho překonal už po čtvrthodině hry. Daniels si v rohu šestnáctky zpracoval dlouhý pas, kličkou se zbavil obránce Bellerína a skóroval, krátce nato Wilson proměnil pokutový kop za Xhakův faul střelou doprostřed branky.

Po změně stran odstavil Fraser od míče Bellerína a z úhlu se trefil Čechovi mezi nohy. Sánchez ale v 70. minutě třináctým gólem v sezoně snížil, krátce nato se povedla střela z voleje i Pérezovi a Arsenal rázem sahal po bodu.

Po vyloučení domácího Francise hrál londýnský tým přesilovku a v druhé nastavené minutě ji využil Giroud. Bournemouth se nehodlal se ztrátou bodu smířit, Čech ale Arterovu střelu z ostrého úhlu vyrazil. Zápas, v němž měl tříbrankový deficit, se Arsenalu v Premier League podařilo dotáhnout k nerozhodnému výsledku poprvé.

SESTŘIH Premier League: Bournemouth - Arsenal 3:3. Hosté dotáhli tříbrankovou ztrátu

Crystal Palace - Swansea 1:2

Branky: 83. Zaha - 42. Mawson, 88. Rangel

Nový trenér Swansea Paul Clement se posadil na lavičku posledního týmu tabulky neplánovaně už v poločase utkání na hřišti Crystalu Palace a díky Rangelovu gólu z 88. minuty hned slavil výhru. Swansea přitom předchozí čtyři zápasy prohrála.

SESTŘIH Premier League: Crystal Palace - Swansea 1:2

Stoke - Watford 2:0

Branky: 45.+3 Shawcross, 49. Crouch

SESTŘIH Premier League: Stoke - Watford 2:0

Middlesbrough - Leicester 0:0

Fotbalisté Leicesteru uhráli na hřišti nováčka anglické ligy Middlesbrough jen bezbrankovou remízu. Po 20 kolech mají na kontě jen 21 bodů, což je nejhorší bilance obhájce titulu v této fázi sezony v historii Premier League. Na výhru na půdě soupeře čekají svěřenci trenéra Claudia Ranieriho už dvanáct utkání.

Leicesteru opět chyběl potrestaný útočník Jamie Vardy a ve třech zápasech bez svého kanonýra vstřelil tým jediný gól. Proti pevné obraně Middlesbrough se hosté neprosadili ani do velké šance. Jedinou velkou příležitost skórovat měli domácí, když se k odraženému míči dostal Gastón Ramírez, ale z voleje pálil těsně vedle.

SESTŘIH Premier League: Middlesbrough - Leicester 0:0. Mistr dál tápe

Manchester City - Burnley 2:1

Branky: 58. Clichy, 62. Agüero - 70. Mee

Manchester City vydoloval všechny tři body, ačkoli hrál od 31. minuty bez vyloučeného Fernandinha. Brazilec dostal svou třetí červenou kartu v posledních šesti soutěžních zápasech za ostrý skluz zepředu oběma nohama na Johanna Gudmundssona.

Citizens i tak vydřeli výhru. V 58. minutě se v rohu pokutového území uvolnil Gaël Clichy a jeho střela po zemi skončila v brance. Pro francouzského beka to byl teprve třetí gól během 311 zápasů Premier League.

O čtyři minuty později zvýšil Sergio Agüero, který z úhlu dorážel neúspěšný pokus spoluhráče. Hosté už jen snížili po rohu, když trefu Bena Meeho o břevno musela potvrdit branková technologie. V závěru ještě Manchester zachránilo břevno.

SESTŘIH Premier League: Manchester City - Burnley 2:1. Favorit vyhrál i v deseti

West Ham - Manchester United 0:2

Branky: 63. Mata, 78. Ibrahimovic

Uspěl i Manchester United, který vyhrál 2:0 na hřišti West Hamu. Připsal si tak už šestou ligovou výhru za sebou a celkem je od začátku listopadu 13 soutěžních zápasů neporažen. To se United povedlo naposledy v březnu 2013 ještě pod legendárním koučem Alexem Fergusonem.

West Ham hrál v oslabení už od 15. minuty, kdy dostal nejrychlejší červenou kartu sezony Sufján Fighúlí za ostrý skluz. Manchester přesilovou hru využil až v 63. minutě zásluhou Juana Maty. O čtvrt hodiny později pečetil výhru Zlatan Ibrahimovic. Pro něj to byla 18. soutěžní trefa v sezoně, čímž už v polovině ročníku překonal nejlepšího střelce United z minulé sezony Anthonyho Martiala.

SESTŘIH Premier League: West Ham - Manchester United 0:2. Zápas ovlivnilo kontroverzní vyloučení

Everton - Southampton 3:0

Branky: 73. Valencia, 81. Baines z pen., 89. Lukaku

SESTŘIH Premier League: Everton - Southampton 3:0

Sunderland - Liverpool 2:2

Branky: 25. a 84. Defoe obě z pen. - 19. Sturridge, 72. Mané

Liverpool prožívá nejlepší sezonu v historii podle počtu získaných bodů, ale zápas v Sunderlandu mu nevyšel podle představ. Po gólu Daniela Sturridge vedl, jenže krátce nato proměnil Jermain Defoe penaltu za faul.

Stal se teprve čtvrtým hráčem v historii Premier League, který dal v deseti různých sezonách alespoň deset gólů. Před ním se to povedlo jen Franku Lampardovi, Waynu Rooneymu a Alanu Shearerovi.

SESTŘIH Premier League: Sunderland - Liverpool 2:2

West Bromwich - Hull 3:1

Branky: 49. Brunt, 62. McAuley, 73. Morrison - 21. Snodgrass

SESTŘIH Premier League: West Bromwich - Hull 3:1

NEJ góly Premier League: Střela za Čechova záda i Agüerův průstřel mezi obránci

NEJ zákroky Premier League: Heaton z Burnley skvěle skákal pod nohy hvězdám City

1. Chelsea 38 30 3 5 85:33 93
2. Tottenham 38 26 8 4 86:26 86