Holý v Anglii válí. Premier League? Nechci jen za penězi, to mě zničí, říká | iSport.cz
Jakub Dvořák
8. ledna 2018 • 04:45

Holý v Anglii válí. Premier League? Nechci jen za penězi, to mě zničí, říká

Reklama
TOP VIDEA
Slováci otevřeli národní stadion. Nahlédněte do útrob Tehelného pole! Slováci otevřeli národní stadion. Nahlédněte do útrob Tehelného pole!
Karlovy Vary - Sparta: Plutnar dostal tvrdý hit a vyrazil si dech, pomoci mu museli spoluhráči Karlovy Vary - Sparta: Plutnar dostal tvrdý hit a vyrazil si dech, pomoci mu museli spoluhráči
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeho výška (206 cm) je jedna věc, kterou Britové milují. Kromě ní však 26letý brankář Tomáš Holý upoutal na Ostrovech svými výkony v dresu FC Gillingham. Do Anglie odešel loni v lednu jako volný hráč. Dnes se o něm mluví jako o posile pro špičku druhé ligy, či dokonce vybraných klubů v Premier League. „Snil jsem, že by to mohlo klapnout třeba do dvou let, ale po půl sezoně? Ani náhodou!“ říká v rozhovoru pro iSport.cz český gólman.Kapitola v Česku už je za ním. Nyní si rodák z Rychnova nad Kněžnou užívá ostrovního fotbalu. Každý zápas v obrovském tempu a o atmosféru se stará plný stadion vášnivých fanoušků. Co naplat, že to je jen třetí liga v Anglii. Tomáš Holý je v sedmém nebi.

„Po takové zkušenosti jsem toužil celý život, a když jsem se v Česku ocitl v situaci, že změna prostředí byla nezbytná, nebylo co řešit. Nad ničím jsem nepřemýšlel a šel jsem. I když to přineslo své oběti, tak svého rozhodnutí vůbec nelituji. Všechno mě tu baví. Zápasy jsou tu o něčem jiném,“ vyhrkne vytáhlý brankář.

Třetiligový Gillingham by se bez jeho výkonů zřejmě pral o záchranu. Bývalý brankář Zlína po půlroční aklimatizaci chytá v životní formě. „V létě jsem chtěl odchytat aspoň tři čtvrtě zápasů. Bál jsem se, abych vůbec chytal,“ přiznává. „Dnes mám plný počet v lize. Tohle jsem vůbec nečekal,“ oddechuje si.

„Minulou sezonu jsem dokončoval v posledních šesti zápasech a během podzimu už mám odchytáno přes 29 zápasů a nemůžu se dočkat dalších. Určitě vše probíhá i nad očekávání, jinak…“

Tomáš Holý se v Anglii rozchytal ke skvělým výkonům
Tomáš Holý se v Anglii rozchytal ke skvělým výkonům

Jinak by se neobjevily informace o tom, že po něm pokukují skauti předních týmů ze druhé anglické ligy (Derby, Bristol, Leeds) a dokonce i naprosté elity - Premier League (Crystal Palace).

„Pro mě jsou to pořád jen spekulace. Nic se nemění,“ snaží se zachovat čistou hlavu. Někde vzadu mu to však stejně trochu koluje a našeptává. „Svému agentovi jsem řekl, že bych chtěl jít cestou, kde bych měl šanci chytat. Jediné, co nechci, abych přestoupil někam kvůli penězům, sednul si tam na zadek a nic. To by mě zničilo,“ nezastírá.

Ačkoliv to zní jako fráze, v tomto případě pro něho nejsou peníze vším. „Prachy jsou jedna věc, ale pořád děláte sport, protože vás na něm něco baví. Pokud by byla možná cesta přes druhou ligu, kde bych měl šanci jít do branky, tak by to ve finále bylo lepší, než jít do Premier League,“ říká narovinu.

Holý: Poháry se Zlínem? Škoda, ale myslím dál

Čím to je, že v české nejvyšší soutěži hrál druhé housle a v Anglii mu stačil půlrok, aby oslnil? „Těžko se to vysvětluje. Na každého působí impuls té životní změny jinak. Zápasy, atmosféra, fanoušci a vše kolem toho, mě nabíjí obrovskou energií. Užívám si, když po zápase padnu vyčerpáním na trávník. V Česku jsem nikdy takový zápas nezažil. Jasně, chytal jsem proti Plzni, přišlo hodně lidí, ale to jsou výjimky. Tady jsou takové zápasy každý víkend,“ vypráví.

To, že mnozí kvalitu třetí nejvyšší fotbalové soutěži zpochybňují, jej netrápí. „Sleduji komentáře pod články a lidé se snaží plivat špínu. Přitom jsem v profesionálním klubu. Není největší v naší soutěži, ale má krásný stadion, tréninkové centrum… Trénujeme každý den. Když bych měl Gillingham přirovnat k českému týmu, tak jsme taková anglická Bohemka.“

Zlín už ne, ten podle Holého díky účasti v Evropské lize poskočil na trochu větší stupínek. Pokud by se nerozhodl pro odchod, zřejmě by absolvoval základní skupiny v kádru Fastavu i on.

„Upřímně, říkal jsem si, že to je škoda, ale druhá věc je to, zda bych vůbec chytal. Když jsem se na celou situaci podíval z dlouhodobého hlediska, tak jsem si nemyslel, že Zlín v Evropě své soupeře převálcuje. Hrál sice dobře, statečně, fandil jsem jim, ale byla to jen dočasná záležitost. Zatímco já koukal na to, jak bych se mohl posunout v horizontu tří, čtyř let. Proto Anglie,“ vysvětluje.

Že se Štěchovi daří? Je neskutečný!

Anglický fotbal a čeští brankáři rovná se úspěch. O legendárním Luďku Mikloškovi a Petru Čechovi všichni dávno ví. Momentálně však v nižších soutěžích září i dvojice Holý, Štěch. První v třetí lize, druhý teprve bojuje o postup ze čtvrté. Formu jako hrom mají však oba. Když se opory Gillinghamu optám na Štěchovy relativně dobré výkony, div že nedostanu vynadáno. „Relativně daří? To je nejlepší gólman čtvrté ligy! Má 12 nul. Je neskutečný,“ slyším z telefonu. Důvod, proč dva bývalí náhradníci z HET ligy na Ostrovech válí, se nachází těžce. „Práce brankáře je stejná všude. Nic extra tu po mně nechtějí. Mým úkolem je chytit vše, co vidím a hrát jednoduchý fotbal. Nevymýšlet nic složitého,“ říká Holý.

Tomáš Holý se v Anglii rozchytal ke skvělým výkonům
Tomáš Holý se v Anglii rozchytal ke skvělým výkonům

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

21. kolo
Články odjinud


Články odjinud