Klopp vytáhl na United žolíka, po třech minutách slavil. Štěstí, řekl Mourinho

Autor: krm
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Takhle nějak by mohla vypadat definice dokonalého střídání. Kouč Liverpoolu Jürgen Klopp poslal dvacet minut před koncem souboje s Manchesterem United do hry Xherdana Shaqiriho, a ten dvěma góly rozhodl o vítězství 3:1. Fanoušky na Anfieldu tak nakonec nemusela mrzet ani zbytečná chyba brankáře Alissona z první půle. Liverpool se díky triumfu vrátil do čela Premier League a i po sedmnáctém kole zůstává neporažený.

V létě do klubu přišel ze Stoke „jen“ za 13 milionů liber (381 milionů korun). Teď ale hodnota švýcarského záložníka zase rychle roste. Sedmadvacetiletý Shaqiri byl v neděli na hřišti necelé tři minuty, když si ve vápně našel sražený centr Sadia Maného a s pomocí teče bránícího Younga vrátil Liverpoolu vedení. O sedm minut později pak svým pátým gólem v sezoně upravil skóre šlágru anglické ligy na konečných 3:1.

„Žádný hráč není šťastný, když je na střídačce, to je zcela normální. Ale hrát může jen jedenáct hráčů – rozhoduje kouč,“ podotkl Shaqiri pro klubový web ke svému dosud nepříliš velkému vytížení. Do hry zatím často naskakuje až v jejím průběhu, tentokrát však měl zcela zásadní vliv.

„Vždycky se snažím být přínosem, dneska se mi to povedlo dvěma góly, jsem spokojený. Pro nás jde o úžasné a důležité vítězství, ve druhé půli jsme pro něj udělali víc než soupeř. Tři body jsme si naprosto zasloužili,“ radoval se Shaqiri.

Kouč hostů José Mourinho nechal jen na střídačce záložníka Paula Pogbu, jenž v prestižním duelu nedostal důvěru. A už úvod zápasu naznačil, jak bude dění na hřišti vypadat - útok Liverpoolu proti obraně United.

Statistiky první půle to jasně dokládají. 15:3 na střely, 7:0 na rohy a také výrazná převaha domácích v držení míče. Vše korunoval vedoucí gól, o který se po pětadvaceti minutách postaral Mané. Senegalský střelec si naběhl za obranu na milimetrově přesný centr Fabinha a levačkou prostřelil De Geu - 1:0.

Že by to předznamenalo jednoduchou cestu k tříbodovému zisku? Ne, situace Liverpoolu se vzápětí zkomplikovala. Hloupé zaváhání si neodpustil brankář Alisson Becker. V úterý jej celý Liverpool oslavoval, když zákrokem v nastavení souboje s Neapolí vychytal postup v Lize mistrů, teď však své mužstvo v důležité chvíli nepodržel.

Zklamaný trenér Manchesteru United José Mourinho při utkání s Liverpoolem

Brazilský gólman neudržel Lukakův nepříliš prudký centr z levé strany, k volnému míči se pohotově dostal Lingard a jednoduchou dorážkou srovnal. „Takovou situaci měl v klidu vyřešit. Někdo říká, že je nejlepší brankář na světě. To ovšem musí dokazovat týden co týden,“ rýpl si do Alissona bývalý hráč Leicesteru a expert BBC Robbie Savage.

Na internetu také okamžitě začala kolovat statistika, že druhý nejdražší brankář fotbalové historie už v letošní sezoně Premier League udělal víc minel vedoucích ke gólu než dvojice Karius - Mignolet, která mezi třemi tyčemi brány Liverpoolu stála v minulém ročníku.

Díky Kloppově šťastné ruce a dvěma gólům Shaqiriho však Alisson nakonec smutnit nemusel. „Načasování střídání nebylo špatné,“ usmál se německý kouč po zápase. Ten byl s představením svého mužstva velmi spokojený. „Vynikající výkon. Po obdrženém gólu hráči bojovali i za Alissona,“ ocenil Klopp přístup svého týmu.

Naopak jeho protějšek José Mourinho byl zklamaný, v Premier League prohrál teprve třetí ze sedmnácti zápasů proti Liverpoolu. „Velký rozdíl byl v úvodních dvaceti minutách, soupeř dělal všechno lépe než my. Pak se ale hra srovnala. Dva góly Shaqiriho ovlivnilo i štěstí,“ připomněl Mourinho, že k oběma klíčovým trefám pomohly teče bránících hráčů.

United zůstávají v tabulce anglické ligy šestí, za vedoucím Liverpoolem už zaostávají o propastných devatenáct bodů. A blíž než k titulu mají do pásma sestupu. Neporažený tým kouče Kloppa naopak opět ukázal, že téměř třicetileté čekání na ligový triumf by na jaře mohlo skončit.

Domácí: 24. Mané, 73. Shaqiri, 80. Shaqiri

Hosté: 33. Lingard

Domácí: Alisson – Clyne, Lovren, V. van Dijk (C), Robertson – Wijnaldum, Fabinho, Keïta (70. Shaqiri) – M. Salah, Firmino, Mané (84. Henderson).

Hosté: de Gea – Dalot (46. Fellaini), Bailly, Lindelöf, Darmian – A. Herrera (79. Martial), N. Matić – Rashford, Lingard (85. Mata), Young (C) – R. Lukaku.

Domácí: Mignolet, Henderson, Sturridge, Moreno, Lallana, Shaqiri, Camacho

Hosté: Romero, Jones, Valencia, Fellaini, Mata, Pogba, Martial

Hosté: Dalot, R. Lukaku