United vyhráli 5:1! City bez bodů, Tottenham nadělil Evertonu šestku

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

A ono to půjde! Fotbalisté Manchesteru United v 18. kole po změně na trenérském postu, kdy se týmu ujal Ole Gunnar Solskjaer po Josém Mourinhovi, vyhráli v Cardiffu vysoko 5:1. Pět gólů v lize dali po pěti a půl letech. Naopak se nedařilo jejich městským rivalům. Manchesteru City nečekaně podlehl doma Crystalu Palace 2:3. Po druhé porážce v sezoně ztrácí na vedoucí Liverpool čtyři body. Překvapení se zrodilo i na stadionu Chelsea, kde vyhrál Leicester 1:0. Arsenal porazil na vlastním hřišti Burnley 3:1. Dvě branky dal Pierre-Emerick Aubameyang a vrátil se do čela tabulky střelců. V posledním předvánočním duelu pak Tottenham zvítězil na hřišti Evertonu vysoko 6:2.

Manchesteru United viditelně pomohlo odvolání trenéra Josého Mourinha, místo něhož se ujal týmu Solskjaer. "Rudí ďáblové" dali v lize pět gólů v jednom utkání poprvé od remízy 5:5 v května 2013 a čtyřbrankovým rozdílem zvítězili v soutěžním utkání poprvé od ledna.

United dali tři branky už v první poločase a po změně stran zpečetil vysokou výhru dvěma góly Lingard. Manchester je v tabulce šestý a ztrácí osm bodů na čtvrtou Chelsea a pátý Arsenal.

Gólová radost hráčů Manchesteru United po bleskové trefě do sítě Cardiffu

City ztrácí na první místo už čtyři body

Na stadionu Etihad nic nenasvědčovalo překvapení, protože v 27. minutě otevřel skóre hlavou domácí Gündogan. Německý reprezentant dal čtvrtý gól z posledních osmi utkání, tedy stejně jako za předchozích 39 zápasů. Jenže hráči Crystalu Palace do přestávky otočili stav. Z první střely na branku vyrovnal Schlupp a dvě minuty nato se trefil parádně z voleje Townsend.

Stejný hráč po přestávce nastřelil tyč a po následném Walkerově faulu na Meyera proměnil penaltu Milivojevič. V závěru už jen snížil střídající De Bruyne, svěřenci Pepa Guardioly prohráli podruhé z posledních tří zápasů a přišli o stoprocentní bilanci na svém hřišti.

Chelsea podlehla Leicesteru

Na Stamford Bridge byl autorem jediného gólu kanonýr Vardy, který si v 51. minutě naběhl za obranu na Maddisonův pas a nedal Arrizabalagovi šanci. V nastaveném čase mohl zařídit alespoň remízu Alonso, sám před Schmeichelem ale trefil pouze konstrukci branky.

Chelsea po první domácí ligové porážce v sezoně zůstala čtvrtá, bodově ji ale dohnal Arsenal. "Kanonýři" otevřeli skóre typickou kombinační akcí. Özil chytrou přihrávkou našel za obranou Kolašinace, který sklepnutím pod sebe připravil snadnou pozici pro Aubameyanga. Arsenal vůbec poprvé v ligové sezoně vyhrál první poločas.

Gabonský kanonýr přidal druhý zásah krátce po změně stran, kdy stál na konci rychlého protiútoku a napálil míč z úhlu nekompromisně pod břevno. Aubameyang se dvanáctým ligovým gólem posunul v pořadí kanonýrů před Mohameda Salaha z Liverpoolu.

Hosté snížili zásluhou Barnese, který se nejlépe zorientoval v závaru před Lenovou bránou. V nastaveném čase ale pojistil výhru Arsenalu střídající Iwobi. Brankář Petr Čech plnil v londýnském celku jen roli náhradníka, útočník Burnley Matěj Vydra se dostal na hřiště v 77. minutě.

Southampton pod vedením nového kouče Hasenhüttla podruhé za sebou vyhrál, tentokrát na hřišti rovněž sestupem ohroženého Huddersfieldu 3:1. Poslední Fulham hrál bez branek v dalším duelu ze spodu tabulky v Newcastlu a bodově se dotáhl na Huddersfield.

Liverpool stráví Štědrý den v čele

Fotbalisté Liverpoolu vyhráli posedmé za sebou a po vítězství 2:0 na hřišti Wolverhamptonu vedou tabulku před obhájci titulu z Manchesteru City o čtyři body. Svěřenci trenéra Jürgena Kloppa zůstali v soutěži neporažení, patnáctou výhru z 18 zápasů jim zajistili Muhammad Salah a Virgil van Dijk.

Wolverhampton vyhrál tři předchozí zápasy a i do duelu s liverpoolskými favority vstoupil velmi sebevědomě. Jenže Traoré ani Neves na počátku zápasu neuspěli, zatímco na druhé straně se střelou zblízka prosadil Salah a 11. gólem v sezoně si pojistil první místo v tabulce kanonýrů.

Pak už si hosté vypracovali očekávanou převahu a v 68. minutě zvýšili náskok. Na Salahův centr na malé vápno si naběhl stoper Van Dijk a vstřelil první ligovou branku v liverpoolském dresu.

Liverpool tak stráví Štědrý den na špici tabulky, přičemž v minulých čtyřech letech vynesla vánoční první příčka svým držitelům na konci sezony také mistrovský titul. Právě Liverpoolu se to v sezoně 2013/14 naposledy nepodařilo, poslední titul vybojoval v roce 1990.

Tottenham deklasoval Everton

Fotbalisté Tottenhamu zvítězili v posledním předvánočním duelu na hřišti Evertonu 6:2 a po čtvrté výhře v řadě si upevnili třetí místo v Premier League. Od druhého Manchesteru City je v tabulce po 18. kole dělí už jen dva body.

Everton, který na výhru čeká už pět zápasů, poslal po 20 minutách hry do vedení Theo Walcott, hosté ale ještě během prvního poločasu otočili skóre na 3:1. Postupně se trefili Son Hung-min, Dele Alli a Harry Kane. V úvodu druhého poločasu Tottenham ještě zvýšil, pak ale znovu vykřesal domácím naději gólem proti svému bývalému týmu Sigurdsson.

Son Hung-min a Kane ale komplikace nepřipustili a dalšími brankami stanovili skóre na konečných 6:2. Kane si vylepšil střeleckou bilanci v sezoně na jedenáct gólů a v tabulce kanonýrů Premier League se dotáhl na druhého Muhammada Salaha z Liverpoolu. Pierre-Emerick Aubameyang z Arsenalu má ještě o jeden zásah víc.

Anglická fotbalová liga - 18. kolo:

Cardiff - Manchester United 1:5
Branky: 38. Camarasa z pen. - 57. z pen. a 90. Lingard, 3. Rashford, 29. Herrera, 41. Martial

Manchester City - Crystal Palace 2:3
Branky: 27. Gündogan, 85. De Bruyne - 33. Schlupp, 35. Townsend, 51. Milivojevič z pen.

Everton - Tottenham 2:6
Branky: 21. Walcott, 51. Sigurdsson - 27. a 61. Son, 42. a 74. Kane, 35. Alli, 48. Eriksen

1. Manchester City 38 32 2 4 95:23 98
2. Liverpool 38 30 7 1 89:22 97
3. Chelsea 38 21 9 8 63:39 72
4. Tottenham 38 23 2 13 67:39 71
5. Arsenal 38 21 7 10 73:51 70
6. Manchester Utd. 38 19 9 10 65:54 66
7. Wolves 38 16 9 13 47:46 57
8. Everton 38 15 9 14 54:46 54